رونمایی از سکه حرمین در نمایشگاه بین‌المللی طلا، نقره و جواهرات در شیراز

محمد زرین مهر با اشاره به اینکه در این نمایشگاه کاهش مالیات بر ارزش افزوده، اجرت ساخت و سهم فروشنده از جذابیت های این نمایشگاه است، گفت: ۹۹ درصد طلا های عرضه شده تولید داخل است و مخصوصا در شهر شیراز کار خارجی نداریم.

کاهش مالیات ارزش افزوده و سهم فروشنده در نمایشگاه بین المللی طلا در شیراز

مدیرعامل شرکت آینده پژوهشی طلا و جواهر کشور در بخش پایانی این نشست خبری از  رونمایی از «سکه حرمین اهل بیت(ع)» خبر داد و گفت: امیدواریم در هر نمایشگاه مصنوعات طلا و جواهرات یک محصول بر پایه هنرهای ایرانی رونمایی کنیم از این رو در روز نخست برگزاری هفتمین نمایشگاه بین المللی طلا، نقره، جواهرات، گوهرسنگ‌ها ساعت، ماشین‌آلات و تجهیزات وابسته  از این سکه رونمایی می شود.

وی در خصوص رکود صنعت طلا در استان گفت: به دلیل وضعیت اقتصادی کشور، طلا و جواهرات از سبد کالای مردم خارج شده از این رو به ان صورت شاهد رکود در بازار طلا نیستیم اما نوسان قیمت و جو روانی را تجربه کردیم.

انتهای پیام 


منبع: https://www.isna.ir/news/1402072416975/%D8%B1%D9%88%D9%86%D9%85%D8%A7%DB%8C%DB%8C-%D8%A7%D8%B2-%D8%B3%DA%A9%D9%87-%D8%AD%D8%B1%D9%85%DB%8C%D9%86-%D8%AF%D8%B1-%D9%86%D9%85%D8%A7%DB%8C%D8%B4%DA%AF%D8%A7%D9%87-%D8%A8%DB%8C%D9%86-%D8%A7%D9%84%D9%85%D9%84%D9%84%DB%8C-%D8%B7%D9%84%D8%A7-%D9%86%D9%82%D8%B1%D9%87-%D9%88-%D8%AC%D9%88%D8%A7%D9%87%D8%B1%D8%A7%D8%AA

بندرچی در پاسخ به پرسش خبرنگار ایسنا به تشریح محاسن این نمایشگاه پرداخت و گفت: تنوع و طراحی بسیار منحصر به فرد، قیمت مناسب، عرضه مستقیم از تولید کننده و نمایش محصولات بروز دنیا از امتیازات این نمایشگاه است همچنین  بهترین برند های طلا و جواهرات از خراسان، تهران، اصفهان، آذربایجان شرقی و غربی در این نمایشگاه حضور خواهند داشت.

مدیرعامل شرکت رستاک پاد ویژن در ادامه سخنان خود به وضعیت صنعت طلا و جواهرات اشاره کرد و گفت: قوانین، اجازه ورود مصنوعات طلا، جواهرات و … را به کشور نمی دهد اما اکنون ورود شمش طلا آزاده شده است که به چرخه اقتصادی طلا و جواهر کمک شایانی می کند.

رونمایی از سکه حرمین اهل بیت(ع)

نهاوندی، فارس را بازار مناسبی برای عرضه طلا، جواهرات و گوهر سنگ ها دانست و اضافه کرد: از ۷ استان کشور در این نمایشگاه حضور دارند و تا ۲۸ مهر ماه هفتمین نمایشگاه بین المللی طلا، نقره، جواهرات، گوهرسنگ‌ها ساعت، ماشین‌آلات و تجهیزات وابسته  و همچنین ۲۲ مین جشنواره تخصصی آرایشی بهداشتی شیراز در محل دائمی نمایشگاه‌های بین المللی فارس واقع در شیراز شهرک گلستان بلوار علامه دهخدا برپا خواهد بود.

بخوان:  راه حل ایران برای جذب مسافر

وی ادامه داد: طرح پنجره های قلمزنی ضریح های اماکن متبرکه که بصورت قایی دایره ای شکل نگین سبز وسط سکه را همچون ضریح مرقدهای اهل بیت تکوین کرده و همچنین طراحی دوازده گنبد به صورت متحدالمرکز به دور یک نگین دایره ای سبز رنگ چینش شده است.

وی با بیان اینکه ۶۰ مشارکت کننده در این نمایشگاه حضور دارند، اظهار کرد: با افزایش درصد قابل توجهی از مشارکت کنندگان و غرفه داران روبه‌رو هستیم که ۳۰ درصد بومی استان و مابقی از دیگر استان‌های کشور حضور خواهند داشت.

مدیرعامل شرکت آینده پژوهشی طلا و جواهر کشور به تشریح نماد ها و عناصر به کار گرفته شده پرداخت و گفت: دعای یا مقلب القلوب در رینگ بیرونی منقش شده و استفاده از طرح زغره که در رواق ها و صحن های مشترکه ان زیارتی و مساجد ما بعنوان نماد رشد و تعالی نگار گرفته شده است.

ایسنا/فارس مدیرعامل شرکت نمایشگاه‌های بین‌المللی فارس از برپایی هفتمین نمایشگاه بین المللی طلا، نقره و جواهرات در شیراز از ۲۵ مهر ماه به مدت سه روز خبر داد.

به گزارش خبرنگار ایسنا، محسن نهاوندی امروز، ۲۴ مهر در نشست خبری خود با خبرنگاران از برگزاری هفتمین نمایشگاه بین المللی طلا، نقره، جواهرات، گوهرسنگ‌ها ساعت، ماشین‌آلات و تجهیزات وابسته  و همچنین ۲۲ مین جشنواره تخصصی آرایشی بهداشتی شیراز خبر داد و گفت: شرکت رستاک پادویژن مجری نمایشگاه بین المللی طلا، نقره، جواهرات، گوهرسنگ‌ها ساعت، ماشین‌آلات و تجهیزات وابسته است که آیین گشایش آن ساعت ۱۷ سه شنبه، ۲۵ مهرماه با حضور مسئولان استانی، مدیران، غرفه‌داران و علاقه‌مندان به این حوزه در سالن حافظ برگزار می‌شود.

مدیرعامل شرکت نمایشگاه‌های بین‌المللی فارس افزود: این نمایشگاه از ساعت ۱۵ الی ۲۱ میزبان علاقه مندان با متراژ۶ هزار متر مربع در سالن حافظ است و به دلیل حساسیت بالای این نمایشگاه، تدابیر امنیتی لازم اتخاذ شده و امید داریم شاهد نمایشگاه پرشور و متنوعی باشیم.

وی در پایان سخنان خود درخصوص گوهر سنگ ها نیز  اظهار کرد: سه گوهر سنگ اصلی در کشور ایران به صورت طبیعی نظیر فیروزه نیشابور، عقیق خراسان و فردوس، دلمان توییت کرمان که مشابه زمرد است، وجود دارد اما بقیه گوهر سنگ‌ها به صورت راف و نتراشیده وارد کشور می شود و تراش می خورد.

بخوان:  ایسنا - کاروانسرای آب سرد و گرم

وی با بیان اینکه ۸۰ درصد غرفه داران تولید کننده طلا و جواهرات و ماشین آلات هستند، تاکید کرد: حوزه طلا، جواهر و گوهر سنگ‌ها را می توان صنعت سبز نامید چراکه از میزان اشتغال و ارزش افزوده برخوردار بوده است.

حضور سازندگان و تولیدکنندگان طلا و جواهرات در نمایشگاه شیراز

رییس اتحادیه طلا و جواهر شیراز ادامه داد: در کشور چند فرودگاه انگشت شمار برای واردات ماشین آلات صنعت طلا و جواهرات وجود ندارد که فرودگاه و گمرک شیراز نسبت به سایر استان ها در جایگاه برتر قرار دارند.

دولت‌شاه با اشاره به اینکه این نماد در رینگ بیرونی گنبدهای دوازده گانه و ذیل دعای یا مقلب القلوب به کار گرفته شده که نشان دهنده زنجیره  کمال و عبادت امامان شیعیان است.

این پژوهشگر حوزه طلا و جواهرات تصریح کرد: به دلیل اینکه در ساخت ضریح حرم های مطهر از نقره استفاده می شود به تبع جنس سکه از نقره است تا عشاق اهل بیت عصمت و طهارت بتواند آن را تهیه و استفاده کند.

 وی با بیان اینکه این سکه نقره ۲۰ مهر ماه در سفر هیئت دولت به فارس به نمایش گذاشته شد، گفت: رئیس جمهور از طرح «سکه حرمین اهل بیت(ع)» بازدید کردند که  دستور ضرب سکه از سمت ریاست قوه مجریه صادر شد که رونمایی از آن از شهر شیراز حرم شاهچراغ(ع) شروع می شود و در نمایشگاه مشهد به پایان می رسد.

وی از حضور شرکت های بین المللی در بخش ابزار و ماشین آلات این صنعت خبر داد و گفت: از کشورهایی نظیر ترکیه، چین، آلمان و ایتالیا در بخش ابزار و ماشین آلات حضور خواهند داشت.

مدیرعامل شرکت رستاک پاد ویژن مجری نمایشگاه بین‌المللی طلا، نقره، جواهرات، گوهرسنگ‌ها ساعت، ماشین‌آلات و تجهیزات وابسته نیز در ادامه این جلسه گفت: سازندگان حوزه طلا، جواهر و فعالان بخش گوهر سنگ ها در این نمایشگاه حضور دارند.

مدیرعامل شرکت رستاک پاد ویژن بر اهتمام مسئولان استان فارس به صنعت طلا، جواهرات و گوهر سنگ ها تاکید کرد و گفت: اکنون بازار اصلی این صنعت در تهران و دیگر کلان شهرها است از این رو برای حضور پر رنگ تولید کنندگان در فارس نیازمند تغییر نگاه مسئولان و توجه آن ها به این صنعت هستیم از این رو از تمامی مسئولان و مدیران برای بازدید از نمایشگاه دعوت می کنیم تا از نزدیک به پای درد و دل تولید کنندگان این عرصه بنشینند.

بخوان:  فارس من| صنعت نشر با کاهش 4 میلیون نسخه‌ای، رشدی یک هزار میلیارد تومانی داشت

بندرچی مشکلات صادرات محصولات طلا، جواهرات و گوهرسنگ ها را مورد توجه قرار داد و اضافه کرد: منشور صادرات مشخصی در کشور وجود ندارد بنابراین اگر عوامل تصمیم گیر شفاف سازی کنند و با تصمیمات صحیح در این صنعت بتوانند موانع را رفع کنند، صنعت طلا و جواهر می تواند نقش موثری در شکوفایی اقتصاد کشور داشته باشد.

عماد دولت‌شاه افزود: این سکه طی تفاهم نامه ای با مرکز آفرینش های هنری آستان قدس رضوی و طرح ملی هنر در حرم در وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی طی ۳ هزار و ۴۰۰ ساعت مطالعه استنادی و میدانی توسط کارشناسان طراحی و ساخته شد که تجلی هنرهای ضریح خاندان نبوت در کشور نیز است.

رییس اتحادیه طلا و جواهر شیراز نیز در ادامه این نشست خبری در پاسخ به خبرنگاران در خصوص وضعیت کنونی صنعت طلا و جواهرات در فارس، گفت: مهاجرت طلا سازان از استان فارس نداشتیم اما استان ما بیشتر مصرف کننده است.

این پژوهشگر حوزه طلا و جواهرات با بیان اینکه دیواره بیرونی سکه با طرح طاق و ایوان های مقرنس کاری بارگاه های حرم اهل بیت(ع) و طرح دروازه قرآن شیراز طراحی شده است، گفت پشت سکه دارای طرح گره دوازده پری است که نشان از هنر آینه کاری و گره چینی در حرم های مطهر دارد.

محمود بندرچی با ابراز تاسف از رتبه پایین استان فارس در حجم تولید ساخت طلا و جواهرات، گفت: در فارس نقش سازندگان کم رنگ تر نسب به سایر استان های کشور است و هرچقدر حجم تولید بالا برود میزان مشارکت بیشتر می شود که امیدواریم با برپایی این نمایشگاه تاثیر روانی و مثبت در حوزه طلا و جواهر شاهد باشیم.