ریزش نیروی متخصص گردشگری به ارکان این صنعت صدمه خواهد زد

رئیس انجمن صنفی راهنمایان گردشگری خراسان رضوی در خصوص وضعیت تورلیدرها به دلیل شرایط اینترنت خاطرنشان کرد: همانطور که مشکلات مربوط به شبکه اینترنت سایر مشاغل را تحت تاثیر قرار داده، روی کار تورگردان‌ها و راهنمایان گردشگری نیز تاثیر گذاشته است. در حال حاضر این افراد نمی‌توانند با یکدیگر در ارتباط باشند و آژانس‌ها نمی‌توانند تورهای خود را تبلیغ کنند.

انتهای پیام


منبع: https://www.isna.ir/news/1401090201017/%D8%B1%DB%8C%D8%B2%D8%B4-%D9%86%DB%8C%D8%B1%D9%88%DB%8C-%D9%85%D8%AA%D8%AE%D8%B5%D8%B5-%DA%AF%D8%B1%D8%AF%D8%B4%DA%AF%D8%B1%DB%8C-%D8%A8%D9%87-%D8%A7%D8%B1%DA%A9%D8%A7%D9%86-%D8%A7%DB%8C%D9%86-%D8%B5%D9%86%D8%B9%D8%AA-%D8%B5%D8%AF%D9%85%D9%87-%D8%AE%D9%88%D8%A7%D9%87%D8%AF-%D8%B2%D8%AF

توحید فروزانفر در گفت‌وگو با ایسنا در خصوص علت وضعیت ضعیف گردشگری ایران اظهار کرد: هر عاملی می‌تواند در رکود این صنعت تاثیرگذار باشد. گردشگری پیشانی اتفاقات جامعه است و متاسفانه هر اتفاق سیاسی و اقتصادی اثر مستقیمی روی این صنعت می‌گذارد. تا پیش از این درگیر کرونا بودیم و پس از آن امید به روزهای بهتری در این صنعت داشتیم که با حوادث اخیر ایران مواجه شدیم.

ایسنا/خراسان رضوی رئیس انجمن صنفی راهنمایان گردشگری خراسان رضوی گفت: وقتی راه‌های کسب درآمد بسته باشد، هر کسی به ناچار مسیر خود را تغییر داده و به مشاغل دیگر رو می‌آورد. فرار نیروهای متخصص قطعا به صنعت گردشگری ایران صدمه خواهد زد.

وی افزود: باید کارهای بنیادین انجام داده و زیرساخت‌های خود را تقویت کنیم. حتی گردشگری بدون توجه به حوادث اخیر ایران نیاز به توجهات زیادی داشت. باید زیرساخت‌های گردشگری اصلاح شده و خطوط هوایی و سایر مسائل مرتبط با حمل‌ و نقل عمومی به‌روز می‌شد. لازم است از هر زمانی استفاده شود و فراغ بالی به وجود آید و مسئولان نیز به گردشگری توجه ویژه‌ای داشته باشند و برای به‌ روز کردن این صنعت اقداماتی انجام دهند.

بخوان:  ناگفته‌هایی از نمایشگاه کتاب از زبان قائم‌مقام نمایشگاه

رئیس انجمن صنفی راهنمایان گردشگری خراسان رضوی گفت: تربیت یک تورلیدر صفر کیلومتر حدود سه سال زمان می‌برد. همانطور که سایر همکارانم اعلام کرده‌اند، شاهد تغییر حرفه تورلیدرها هستیم و در حال از دست دادن بدنه گردشگری هستیم.

فروزانفر تصریح کرد: گردشگری ایران تنها به تورهای اینکامینگ() وابسته نیست. به دلیل گرانی ارز در تورهای اوت‌کامینگ() نیز ریزش داشته‌ایم و استقبال‌ها نیز کاهش داشته است. اگر شرایط ادامه پیدا کند، حتی با مهاجرت تورلیدرها نیز مواجه خواهیم بود.

فروزانفر در خصوص وضعیت اشتغال تورگردان‌ها بیان کرد: هنوز تعدیل نیرو نداشته‌ایم اما اشتغال به کار تورلیدرها از ابتدای پاییز کاهش پیدا کرده است. معمولا راهنمایان گردشگری استخدام دفاتر مسافرتی نیستند و به صورت روزمزد کار می‌کنند. وقتی کاهش اشتغال داشته باشند، مجبور می‌شوند وارد سایر مشاغل شوند. فرار نیروی متخصص و ریزش بزرگ در صنعت گردشگری به ارکان گردشگری ایران صدمه خواهد زد.

وی عنوان کرد: تورلیدرها با آژانس‌ها در ارتباط هستند و اکثر تورهای خود را از آژانس‌ها دریافت می‌کنند اما تولیدرها به تنهایی برای خود برنامه تبلیغی و جذب مسافر نیز دارند. با کندی اینترنت امکان تبلیغات از آژانس‌های مسافرتی گرفته شده و برخی از مخاطبان و راه ارتباط خود ا از دست داده‌اند.