زهیر توکلی و وجیهه سامانی سردبیران پایگاه‌های نقد شعر و داستان شدند

مجموعه‌های شعر «میخانقاه» و «ناگفته نماند» از آثار این شاعر است. تحقیق و گردآوری کتاب «عمان سامانی» نیز در کارنامه او به چشم می‌خورد. زهیر توکلی از سال ۱۳۹۶ به عنوان منتقد در پایگاه نقد شعر فعالیت داشته است. او به تدریس ادبیات فارسی مشغول بوده و در کارنامه‌اش داوری در بخش شعر بزرگسال و درباره شعر چهاردهمین و پانزدهمین جشنواره بین‌المللی شعر فجر و سایر جوایز و کنگره‌ها وجود دارد.

وجیهه سامانی که به عنوان سردبیر پایگاه نقد داستان منصوب شده است نیز متولد سال ۱۳۵۵ در تهران و تحصیل کرده رشته زبان و ادبیات فارسی است. او نویسنده آثاری همچون «خواب باران»، «آن مرد با باران می‌آید»، «بادبادک‌ها»، «عروس آسمان»، «تو را من چشم در راهم» و… است.

پایگاه تخصصی نقد شعر با هدف خدمت‌رسانی به تمام اهالی شعر فارسی زبان در سطح بین‌المللی ایجاد شده است. تمامی شاعران می‌توانند بدون هیچ هزینه‌ای در نخستین پایگاه نقد شعر عضو شوند و اشعار خود را در محک نقد قرار دهند. این پایگاه به آدرس naghdesher.ir قابل دسترسی است.

پایگاه تخصصی نقد داستان با هدف خدمت‌رسانی به تمام اهالی شعر فارسی زبان در سطح بین‌المللی ایجاد شده است. تمام داستان‌نویسان می‌توانند بدون هیچ هزینه‌ای در نخستین پایگاه نقد داستان عضو شوند و داستان‌های خود را در محک نقد قرار دهند. این پایگاه به نشانی naghdedastan.ir قابل دسترسی است.

به گزارش خبرگزاری فارس، پایگاه‌های اینترنتی نقد شعر و نقد داستان، از سال ۱۳۹۶ برای اعتلای ادبیات معاصر ایران افتتاح شدند. رویکرد این 2 پایگاه بررسی و نقد آثار ارسال شده توسط اساتید برجسته بود. به همین دلیل آرام آرام این پایگاه‌ها به عنوان کارگاه‌هایی غنی و قابل دسترسی برای همه، جای خود را میان ایرانیان باز کردند.

بخوان:  بایگانی برچسب برای: جاذبه های گردشگری سائوپائولو

دبیرعلمی پانزدهمین جایزه ادبی «جلال آل احمد»، دبیری جایزه «قلم زرین» و «جشنواره جوان سوره» و داوری جشنواره‌ها و جوایز مختلف ادبی همچون «جشنواره اشراق»، «جایزه ادبی یوسف»، «کتاب سال دفاع مقدس»، «جایزه قلم زرین»، «جایزه شهید اندرزگو»، «جشنواره تلویزیونی شبکه مستند»، «جشنواره سبک زندگی» و «جایزه ادبی خودنویس» از جمله سوابق اجرایی و علمی او است.

زهیر توکلی، شاعر، نویسنده، منتقد و پژوهشگر ادبی، متولد سال ۱۳۵۶ در قم است و سرایش شعر را از دهه ۷۰ آغاز کرد. او تحصیلات خود را در رشته‌ ادبیات فارسی در مقطع دکتری دانشگاه تهران می‌گذراند. در حوزه‌ نقد شهرت او به نقد‌های پرشماری باز می‌گردد که در سایت‌ها و مجلات ادبی و صفحه‌ تخصصی شعر روزنامه‌ همشهری (در دهه‌ هشتاد) نگاشته است. وی یکی از چند نامِ آشنا در جریان احیای رباعی در دهه‌ هشتاد و نود است.

برگزیده جشنواره شهید حبیب غنی پور، برگزیده جشنواره داستان انقلاب حوزه هنری، برگزیده جایزه شهید اندرزگو، برگزیده جشنواره نویسندگان جوان، کسب رتبه اول جشنواره مطبوعات، کاندیدای چهره هنر سال انقلاب حوزه هنری  و… در کارنامه کاری وی ثبت شده است.

با گذشت بیش از ۶ سال از فعالیت این دو پایگاه و برای تحول در رویکردهای نقد آثار و انتقال دانش به نویسندگان و شاعران جوان و در نهایت ارتقای کیفی فعالیت‌های آنها، علی رمضانی؛ مدیرعامل خانه کتاب و ادبیات ایران به پیشنهاد معاون شعر و ادبیات داستانی خانه‌کتاب و ادبیات ایران با صدور احکامی جداگانه، زهیر توکلی را به عنوان سردبیر پایگاه نقد شعر و وجیهه سامانی را به‌عنوان سردبیر پایگاه نقد داستان منصوب کرد.

بخوان:  نوربالا| امام(ره): اگر از موشک فرار کنم به درد رهبری این ملت نمی‌خورم

در این پایگاه‌ها شاعران و نویسندگان جوان از طریق خوانش و بررسی آثارشان، فوت و فن‌های نهایی را می‌آموزند و به دانش‌هایی مسلط می‌شوند که شاید در دل کلاس‌های درس به دست نیایند. این 2 پایگاه تاکنون آمار قابل توجهی را ثبت کرده‌اند و پذیرای بیش از ۲۱ هزار اثر از ۱۰ هزار نویسنده و شاعر جوان بوده‌اند.این مطلب را برای صفحه اول پیشنهاد کنید


منبع: https://farsnews.ir/news/14020412000738/%D8%B2%D9%87%DB%8C%D8%B1-%D8%AA%D9%88%DA%A9%D9%84%DB%8C-%D9%88-%D9%88%D8%AC%DB%8C%D9%87%D9%87-%D8%B3%D8%A7%D9%85%D8%A7%D9%86%DB%8C-%D8%B3%D8%B1%D8%AF%D8%A8%DB%8C%D8%B1%D8%A7%D9%86-%D9%BE%D8%A7%DB%8C%DA%AF%D8%A7%D9%87%E2%80%8C%D9%87%D8%A7%DB%8C-%D9%86%D9%82%D8%AF-%D8%B4%D8%B9%D8%B1-%D9%88-%D8%AF%D8%A7%D8%B3%D8%AA%D8%A7%D9%86-%D8%B4%D8%AF%D9%86%D8%AF

پایان پیام/