زیباترین جاذبه های گردشگری استان ایلام

خانمی که توانسته با تبدیل خانههای روستایی به اقامتگاههای بوم گردی، گردشگران و مسافران زیادی را راهی روستای سلخ قشم کند و به عبارتی صنعت گردشگری را در این روستا رونق سایت kermanshahtour و توسعه دهد. این قلعه دارای سه طبقه با یک زیرزمین و یک برج نگهبانی است. این شهر دارای خیابان، سیستم آبکشی، فاضلاب و برج های نگهبانی بوده که متاسفانه با توجه به اطلاعات موجود، در یک زلزله تخریب شده است و با وجود ازبین رفتن بعضی قسمت های آن، قسمت هایی از آن هنوز وجود دارد و گردشگران به بازدید از آن می روند. کافی است بخوبی مشکلات موجود را شناسایی، با پشتکار آن را به فرصت تبدیل و در قالب یک کسب و کار حوزه گردشگری به بهره برداری رساند. با تور مجازی به این دره زیبا سفر خواهیم کرد. حال با توجه به محبوبیت بسیار زیاد گردشگری در مناطقی مانند «آفریقا»، «آسیا و اقیانوسیه» و«خاورمیانه» بهترتیب بهازای ورود ۱۱، ۱۳ و ۲۴ مسافر بینالمللی به این مناطق یک شغل جدید در صنعت گردشگری ایجاد خواهد شد، که باتوجه به آمار چشمگیر سالیانه ورود مسافران بینالمللی به این مناطق، پیش از ممنوعیت سفرها و شیوع بحران «کرونا» میتوان تصور کرد که صنعت گردشگری چقدر در درآمدزایی غیرنفتی، تولید ناخالص داخلی و اشتغالزایی این مناطق تاثیر داشته است.

بنابراین دولتها و سازمانهای مختلف باید به این موضوع بهعنوان امری حیاتی نگاه کرده و تمام تلاش خود را برای از سرگیری دوباره سفرهای بینالمللی، بهخصوص برای نجات جوامع کوچکتر و وابسته بهصنعت گردشگری انجام دهند.» وی در ادامه صحبتهای خود افزود: «صنعت گردشگری یکی از متنوعترین حوزهها و اصلیترین ارکان اقتصاد جهانی است که مشاغل مختلفی را شامل میشود. در این تحقیقات شاخصهای مختلفی از جمله پیشرفت اجتماعی جوامع و گزارشهای مختلف از تاثیر رکود اقتصادی گردشگری و سفر در جهان و بهخصوص مناطقی مانند «چین»، «کامبوج»، «رواندا» و «سریلانکا» که اقتصاد اصلی آنها وابسته به صنعت گردشگری است، طی دهه گذشته و بهخصوص سال ۲۰۲۰ بررسی شد. یکی از انواع گردشگری ها که بسیار پر طرفدار است، گردشگری مبتنی بر طبیعت و یا طبیعت گردی است. نویسنده : زهرا مهری نیاریتهران بهعنوان پایتخت و یکی از مقاصد گردشگری ایران، دارای اقامتگاههای متنوعی است و بوتیک هتلها از جذابترین آنها محسوب میشوند. گردشگری و صنایع دستی و هنرهای سنتی دو صنعت مكمل هم هستند و در رشد یكدیگر تاثیر گذار هستند از این رو باید این دو صنعت را با هم مورد توجه قرار داد. کافی است در این میان از پتانسل های کارآفرینی در گردشگری هم بهره برد.

همچنین به دلیل افزایش نرخ ارز، مسافران داخلی بیشتر ترجیح می دهند که سفرهای درون مرزی داشته باشند و از سوی دیگر توریست های خارج از ایران نیز تمایل بیشتری برای سفر به ایران خواهند داشت. این آمار صرفا میزان درآمد حاصل از جذب توریست به داخل کشور است و آمار درامد صنعت گردشگری در سفرهای داخلی می تواند میزانی بسیار بیشتر از این مبلغ باشد. قسمت بیرونی قلعه با گچ و خاک اندودکاری شده است و قسمت داخلی اتاق ها به وسیله ی گچ سفید کاری شده است. «شورای جهانی سفر و گردشگری» در خصوص ضربهای که بحران کرونا به اشتغالزایی صنعت گردشگری وارد کرد، میگوید: «شیوع این بیماری و رکودی که بیش از یک سال است صنعت گردشگری با آن دستوپنجه نرم میکند، باعث از دست رفتن چیزی بیش از ۱۷۴ میلیون شغل مرتبط با سفر و گردشگری در جهان شده است. امروز در مسافریم به استان ایلام سفر می کنیم و از جاذبه های گردشگری آن لذت می بریم. در حالی که كه در قسمت های شمالی استان ایلام هوا سرد و كوه ها سفید پوشند، هوای گرم و طبیعت زیبا و سرسبز مناطق جنوبی پذیرای گردشگران است. در حوالی روستای اما و پشت سد ایلام یک آبشار زیبا با ارتفاعی نزدیک به ۲۰ متر به چشم می آید که آما نام دارد.

بخوان:  دیدن این زنان حاج قاسم را ناراحت می‌کرد

تکنیکهای کارآفرینی و خلاقیت میتواند چشم انداز خوبی برای فعالیت در این عرصه به شما بدهد. آیا داستان کارآفرینی صنعت گردشگری به اینجا ختم می شود؟ آیا میدانید چه کسانی در صنعت گردشگری پول چاپ میکنند؟ برای درک بهتر تاثیر رونق صنعت گردشگری در اقتصاد و پیشرفت جوامع، کافی است نگاهی به آمار منتشر شده از سوی «شورای جهانی سفر و گردشگری» بین سالهای ۲۰۱۱ تا ۲۰۱۹ (۱۳۸۹ تا ۱۳۹۸) انداخت. رودخانه ی سیمره از برخورد رودخانه های قره سو و گاماسیاب در مرز ایلام و لرستان تشکیل شده است و تا انتهای کرخه امتداد دارد که زیبایی خاصی را به ارمغان آورده است. در میان آن حوض کوچکی وجود دارد که اطراف و درون آن با سنگ مرمر تزئین شده بوده که در زمان نوسازی با کاشی های رنگی تزئین شده است. برای مثال در مقیاس جهانی بهازای هر ۳۴ مسافر بینالمللی در یک مقصد گردشگری، یک شغل در آن منطقه ایجاد میشود.

و یک جاذبه ی گردشگری است که می تواند سلامت را نیز برایتان به ارمغان بیاورد. این بدان معناست که فرصت ساخت یکی از صنایع را با آموزش به گردشگر بدهیم تا حس لذت و شیرینی مشارکت در ساخت ان را تجربه کند. افراد در سراسر جهان فارغ از سن، جنسیت یا قومیت خود در این زمینه مشغول بهفعالیت هستند که با رکود یک ساله صنعت گردشگری و ممنوعیت سفرها بهشدت دچار آسیبهای اقتصادی و روانی شدهاند.» گوارا، با اشاره به آمار اشتغال افراد در صنعت گردشگری گفت: «تقریبا نزدیک به ۵۴ درصد از افراد فعال در زمینه کسبوکارهای مرتبط با حوزه گردشگری در این زمینه زنانی هستند که ۳۰ درصد آنها بین ۲۰ تا ۴۰ سال سن دارند. در این دهه، گردشگری منطقه «جنوب شرقی آسیا» با رشد ۶.۷ درصدی سالانه در کسب بودجه ناخالص داخلی نسبت به شاخص رشد جهانی در همین مدت مشابه که ۳.۷ درصد بود، سریعترین میزان رشد اقتصادی در تمام جهان را بهنام خود ثبت کرده است. قلعه شیخ مکان (پوراشرف) در ۶ کیلومتری جنوب شرقی شهر دره شهر در روستای شیخ محل واقع شده است. در ۱۲ کیلومتری شهرستان دره شهر به پل دختر به تنگه ی بهرام چوبین می رسیم که بسیار زیبا و دلربا است.

فرصتی که خود عباس به آن آگاهی نداشت و تنها با یک مهمان نوازی ساده شروع شد. این منطقه کوهستانی است و صخره هایی دارد که عبور از آن دشوار است. بنابراین بهسادگی میتوان نتیجه گرفت که رونق دوباره صنعت گردشگری تا چه اندازه در رشد اقتصاد جهانی موثر است. نویسنده : صدیقه شجاعیگردش و تفریح شبانه در جاهای دیدنی تهران یکی از بهترین گزینهها برای اهالی پایتخت است تا چند ساعتی را به دور از دغدغههای زندگی به خوشگذرانی بپردازند. شب در تهران کجا بریم؟ شب در مشهد کجا بریم؟ در سفر به رفسنجان از کجا دیدن کنیم؟ در سفر به باشت از کجا دیدن کنیم؟ در جایی که برجهای نگهبان قرار دارد، در فاصله های مساوی از برج، محل هایی به صورت تیرکش وجود دارد که نشان دهنده کاربرد نظامی قلعه است. نویسنده : شیدا خرمشاهیبندر ماهشهر زیبا و دوستداشتنی از قدیمیترین بنادر خلیج فارس است که قدمت آن به دوران ساسانیان میرسد و جاذبههای گردشگری شگفتانگیزی دارد. این سنگ نوشته به زمان آشوریان بر می گردد و جملاتی با خط میخی روی آن نمایان است که درمورد فتح ایلام و انقراض تمدن ایلام باستان توسط آشوریها نوشته شده است و این اثر تاریخی ثبت ملی نیز شده است.

بخوان:  محرمی: تا مردم نخواهند امام زمان نمی‌آید/ نقش مردم در ظهور صاحب‌الزمان چیست؟

در حال حاضر باید نیاز گردشگر را شناسایی و بصورت خلاقانه و با اضافه کردن چاشنی نوآوری، نیاز را به عنوان یک خدمت جدید و خاص به گردشگر ارایه کرد. در مسیر جاده چوار در ۲۰ کیلومتری ایلام، در منطقه ای به نام مورت و بولی، تفرجگاهی با درختان زیبا و متراکم به نام تجریان وجود دارد که بسیار آب و هوای دلپذیری دارد و به عنوان ییلاق نیز شناخته شده است. نویسنده : امیرعلی محمودیقناتها هزاران سال است که در ایران و سرزمینهای اطراف آن، آب مورد نیاز برای آبیاری مقرونبهصرفه محصولات کشاورزی و نیز آب آشامیدنی انسانها را تامین میکنند. این قلعه در سال ۱۳۸۵ به موزه مردم شناسی تبدیل شده است و دارای قسمت های مختلفی است و در حال حاضر از غنی ترین موزه های مردم شناسی ایران به شمار می رود. روستایی که نه خیلی حاصلخیز است و نه دارای جاذبه خاصی است، اما عباس برزگر با موقعیت شناسی درست توانسته در کتاب راهنمای گردشگری یونسکو، این روستا را به عنوان شگفت انگیزترین روستا در ایران معرفی کرده که منحصر بفردترین تجربه گردشگری ایران را در خود جای داده است به ثبت برساند.

نویسنده : سعیده خلیلیصفاطبق اعلام مدیرکل دفتر ترانزیت و حمل و نقل بینالمللی سازمان راهداری ایران، جمهوری آذربایجان بهدلیل شیوع کرونا مرزهایش را به روی مسافران ایران و ترکیه بست. نویسنده : فاطمه حکمت شعاربسیاری از شکلاتهای معروف خارجی چون نوتلا، کیتکت، مارس، گلکسی، اولکر و میلکا در ایران نیز محبوب هستند و اغلب مردم با نام و طعم شگفتانگیز آنها آشنایی دارند. نویسنده : محبوبه حسنیباشت، شهری زیبا و باستانی در استان کهگیلویه و بویراحمد با پیشینهای متعلق به دوران هخامنشیان است. این استان در غرب و جنوب غربی کشور در میان رشته کوه های کبیرکوه قرار دارد و از شمال با کرمانشاه، از جنوب با خوزستان، از شرق با لرستان و از غرب با کشور عراق همسایه است. در نزدیکی تجریان، منطقه زیبای دیگری وجود دارد که با نام “تنگ بهشت” شناخته می شود و مورد توجه گردشگران قرار گرفته است. بر اساس سنگ نوشته های تخت خان که به پیشینه این قلعه اشاره می کند، حاج درویش علی کرمانشاهی معماری و رضاقلی کارهای حجاری قلعه را اجرا کرده اند. این دریاچه در نزدیکی شهرستان آبدانان واقع شده است که دریاچه های بالادست و پایین دست را شامل می شود. رسانه قطبنما- «شورای جهانی سفر و گردشگری» (WTTC) و سازمان خصوصی «سوشال پروگرس ایمپراتیو» (Social Progress Imperative) که بهاختصار “SPI” خوانده میشود، در جدیدترین اقدام خود تاثیر رکود صنعت گردشگری جهانی را بر پیشرفت اجتماعی، سلامت روحی و روانی جوامع و رشد اقتصاد جهانی بررسی کرده است.

بخوان:  بهترین لپ تاپ های گیمینگ بین 40 تا 50 میلیون + ویدیو

این غار گونه های زیادی از خفاش ها را در خود جای داده است که برای محققان فرصت مناسبی را فراهم کرده است. این غار حدود ۲۵۰ متر است که محل زندگی هزاران خفاش است. در این دره چشمه پر آبی وجود دارد که آبشار زیبای گچان را ایجاد می کند. استان ایلام با مساحتی حدود ۲۰,۱۵۰ کیلومتر مربع در یک منطقه کوهستانی و مرتفع قرار دارد. کوه قلاقیران که نماد استان ایلام می باشد، در این منطقه است. طاق شیرین و فرهاد که متعلق به دوره ساسانی است در ایلام، شهرستان ایوان، بخش رزنه، روستای چهل زرعی، تنگ کوشگ قرار دارد. این قلعه متعلق به اوایل دوره ی پهلوی ها بوده است و در شهرستان دره شهر روستای هاشم آباد قرار گرفته است. شهر باستانی ماداکتو منتسب به دوره ساسانیان است و پیشینه ای ۱۴۰۰ ساله دارد. تنگه رازیانه در ۵۰ کیلومتری جاده ایلام-بدره قرار دارد و در فهرست آثار طبیعی ملی کشور ثبت شده است. این چیزی است که باعث می شود تجربه گردشگری خلاق، منحصر به فرد شود. ایلام از لحاظ آب و هوایی بسیار منحصر به فرد است. چند فرد موفق در ایران را می توان نام برد که با اندک امکانات توانسته اند کسب و کارهای کوچک خود را به کسب و کارهای جهانی و پولساز صنعت گردشگری تبدیل کنند.

طبق آمارهای رسمی که در ایران منتشر شده است، صنعت گردشگری یکی از صنایع پولساز در کشور است. صنعت گردشگری به عنوان یکی از پولساز ترین صنایع در دنیا و ایران شناخته شده است. جالب است بدانید که 5 ایده از بین 20 ایده برتر کسب و کارهای پولساز و جذاب جهان، در حوزه گردشگری است. اما در قسمت جنوب شرقی که مسیر ارتباطی قلعه است، عبور راحت تر است. تنگ ارغوان که در یک مسیر رودخانه ای قرار دارد و پوشیده از درختان ارغوان است، در ۳ کیلومتری شمال شرقی ایلام واقع شده است. این طاق رو به جنوب شرقی قرار دارد و به شکل مربع ساخته شده است. این طاق سنگی ۳۲۰ سانتی متر طول، ۲۹۰ سانتی متر عرض و ارتفاعی ۲۲۰ سانتی متری دارد. با تور مجازی از این منطقه دیدن کنید. علاوهبر این، منطقه «خاورمیانه» نیز با رشد ۳ درصدی سرانه تولید ناخالص داخلی از صنعت گردشگری سهمی معادل ۰.۳ درصد از رشد اقتصادی جهان را در دست داشته است که اکنون با رکود گردشگری و شیوع بحران «کرونا» باعث آسیب شدید به اقتصاد جهانی شده است. از سوی دیگر سفرهای خارجی نسبت به گذشته کمتر شده است و گردشگرهای داخلی نیز نسبت به گذشته رشد داشته اند و فرصت مناسبی برای گسترش صنعت گردشگری بوجود آمده است.