ساماندهی بیش از ۱۰۰۰ واحد اقامتی غیرمجاز در مشهد

صدور و تمدید ۱۷۸۹ مجوز در راستای حمایت از هنرمندان صنایع‌دستی

وی ادامه داد: در بخش صنایع‌دستی نیز با مجموع ۱۷۸۹ صدور و تمدید مجوز، اقدامات خوبی در جهت حمایت از هنرمندان صورت پذیرفته است که از این تعداد ۱۶۴۶ مجوز در بخش تولید انفرادی و ۱۴۳ مجوز در بخش تولید کارگاهی و کارت شناسایی هنرمندان صنایع‌دستی صادر و تمدید شده است.

امیرکلالی با اشاره به تاکید استاندار در راستای ساماندهی واحدهای اقامتی غیرمجاز خاطرنشان کرد: کارگروهی به ریاست فرماندار مشهد، دبیری مدیرکل میراث فرهنگی خراسان رضوی و همکاری دستگاه‌های مرتبط نظارتی و خدمت‌رسان ایجاد شده است و ۲۹۶۹ واحد غیرمجاز شناسایی و ۱۰۵۰ واحد آن از ابتدای امسال ساماندهی شده‌اند.

امیرکلالی در خصوص اقدامات حوزه حفظ و مرمت میراث فرهنگی شهرستان عنوان کرد: در حال حاضر با توجه به وجود ۲۴۷ اثر تاریخی و کمبود اعتبارات عمرانی ۲ کارگاه مرمتی مشغول فعالیت هستند که مرمت بازار فرش مشهد با همکاری شهرداری و کسبه آن و مرمت سرای تاریخی عزیزالله اف در حال انجام است.

ایسنا/خراسان رضوی رئیس اداره میراث ‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌ دستی مشهد از ساماندهی ۱۰۵۰ واحد اقامتی غیرمجاز در مشهد خبر داد.

انتهای پیام


منبع: https://www.isna.ir/news/1401111814173/%D8%B3%D8%A7%D9%85%D8%A7%D9%86%D8%AF%D9%87%DB%8C-%D8%A8%DB%8C%D8%B4-%D8%A7%D8%B2-%DB%B1%DB%B0%DB%B0%DB%B0-%D9%88%D8%A7%D8%AD%D8%AF-%D8%A7%D9%82%D8%A7%D9%85%D8%AA%DB%8C-%D8%BA%DB%8C%D8%B1%D9%85%D8%AC%D8%A7%D8%B2-%D8%AF%D8%B1-%D9%85%D8%B4%D9%87%D8%AF

وی افزود: در حال حاضر بیش از ۱۶۰۰ واحد اقامتی با ظرفیتی بیش از ۱۳۵ هزار نفر شب اقامت رسمی فعال است. با سرمایه‌گذاری‌های انجام شده در بخش گردشگری طی سالیان گذشته ۱۵۵ پروژه سرمایه‌گذاری اقامتی در حال تکمیل عملیات ساختمانی بوده که ۵۲ درصد آن‌ها حدود ۵۰ درصد پیشرفت فیزیکی داشته است. با تکمیل این حجم از سرمایه‌گذاری برای بیش از ۸۰۰۰ نفر شغل جدید ایجاد شده و بالغ بر ۲۶ هزار تخت به مجموع تخت‌های رسمی مشهد اضافه خواهد شد.

بخوان:  «بی آرام» روایت‌هایی از فرمانده گردان کربلا به چاپ رسید

حسین امیرکلالی در گفت‌وگو با ایسنا اظهار کرد: مشهد بیش از ۵۰ درصد از تاسیسات گردشگری کشور را دارا بوده و سالانه میزبان بیش از ۳۰ میلیون زائر از سراسر جهان و ایران است. هدف ما در اداره‌کل میراث‌ فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی این است که با وجود برخی محدودیت‌ها بهترین خدمات به زائران ارائه شود.

رئیس اداره میراث ‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌ دستی مشهد گفت: در راستای حمایت از مشاغل خانگی صنایع‌دستی و هنرمندان شاغل در این بخش ۴۳ مورد پرونده تسهیلاتی در حوزه‌های مستقل و پشتیبان با مبلغ ۲۱ میلیون و ۹۰۰ هزار ریال از محل تبصره ۱۸ و مشاغل خانگی، مصوب و پرداخت شده است.

وی تصریح کرد: همچنین طرح مرمتی خانه‌های تاریخی احمدیان و پریشانی به تصویب شورای فنی استان رسیده و عملیات مرمتی آن جهت ایجاد اقامتگاه و سفره‌خانه سنتی در حال انجام است.