ساماندهی فعالیت‌های داوطلبانه در آستان قدس رضوی با برگزاری همایش تخصصی

سیداحمد محیط طباطبایی، رئیس کمیته ملی موزه های ایران ایکوم نیز به عنوان دیگر سخنران این همایش، فعالیت داوطلبانه را میراث اخلاقی عنوان کرد که قدمتی به بلندای تمدن ایران دارد. وی داوطلبی را عرضه توانایی های فردی برای حمایت و هدایت جمعی عنوان کردند که از آن علم بی بهره اند.

انتهای پیام/


به گزارش خبرنگار قرآن و فعالیت‌های دینی خبرگزاری فارس سیدعباس مرجانی دبیر اجرایی اولین همایش بین‌المللی «فعالیت‌های داوطلبانه فرصتی برای پویاسازی و توسعه خدمات در کتابخانه‌ها، موزه ها و مراکز آرشیوی» در این‌ مراسم گفت: این برنامه علمی، بر اساس فعالیت‌هایی که تا کنون انجام داده است اهدافی همچون همسوسازی خادمیاران با اهداف و رسالت‌های علمی و فرهنگی آستان قدس رضوی، بازشناسی نقاط ضعف، قوت، فرصت‌ها و تهدیدهای خادمیاران، تغییر نگرش واقفین و خیرین نسبت به مفهوم وقف و نذر و تشویق آنان برای توسعه فعالیت‌های فرهنگی و ترویجی و معرفی عرصه کتاب و کتابخوانی به عنوان یکی از عرصه‌های دانش بنیان برای بهره‌مندی از دانش و تجربیات ملی و بین‌المللی برای مدیریت بهینه خادمیاران این عرصه را دنبال کرده است.

خطر غفلت از ظرفیت نیروهای داوطلب

محمدرضا کارگر، مشاور عالی وزارت میراث فرهنگی صنایع دستی و گردشگری نیز عنوان کرد: تغییرات و تحولات فرهنگی، اجتماعی، سیاسی و اجتماعی برخاسته از توانمندی تک تک مردم یک جامعه است و بدون مشارکت مردم هیچ تغییری در جامعه صورت نخواهد گرفت.

سیدعباس مرجانی ادامه داد: ضمن این که این همایش برای تبیین مفهوم و ابعاد موضوع فعالیت‌های داوطلبانه طی یک سال گذشته به برگزاری ۳۸ پیش نشست، ۴ کارگاه آموزشی و یک جلسه نقد و بررسی کتاب تازه منتشر شده در حوزه فعالیت‌های داوطلبانه اقدام کرده است.

بخوان:  رویداد اکو ۲۰۲۳ جهشی عظیم در تعریف محور جدید گردشگری در شمالغرب کشور

این خبر حاکی است، در این مراسم ۱۴ از ۱۴ مقاله برتر تقدیر شد ضمن آن که تقدیر شدگان طی دو روز به ارائه مقالات خود پرداختند. فلسفه خدمت داوطلبانه، ماهیت حقوقی فعالیت‌های داوطلبانه در کتابخانه‌های ایران، عوامل موثر بر حفظ و نگهداشت خادمیاران کتابخانه‌های آستان قدس رضوی، بررسی رابطه بین مؤلفه‌های کیفیت زندگی کاری و فعالیت‌های فرهنگی داوطلبانۀ کتابداران، بخشی از عناوین این مقالات بود.

در حاشیه این اختتامیه، نمایشگاه ۱۸ مقاله ارائه شده در قالب پوستر با محوریت فعالیت‌های داوطلبانه کتابخانه‌ای به نمایش در آمد. این نمایشگاه پنجشنبه ۱۰ شهریورماه برقرار خواهد بود.

وی همچنین به سایت‌های رسمی انعکاس‌دهنده مقالات این همایش اشاره داشت و گفت: با توجه به برگزاری رسمی همایش فعالیت‌های داوطلبانه، کلیه مقالات ارسالی در پایگاه سیویلیکا یا مرجع دانش که یک پایگاه اینترنتی خصوصی و یک دایرةالمعارف تخصصی است و نیز در کنسرسیوم محتوای ملی نمایه شده است.

فعالیت‌های داوطلبانه راهکار توسعه خدمت در مراکز فرهنگی

حضور دانشمندان برجسته کتابداری و دانش‌شناسی

فعالیت داوطلبانه، مشارکت در توسعه جامعه

ارسال ۱۰۱ مقاله به دبیرخانه

تقدیر از ۱۴ مقاله برتر

کارگر ادامه داد: ما به نیروهای داوطلب به عنوان یک نیروی کار نگاه می‌کنیم در حالیکه حضور نیروهای داوطلبانه مشارکت در امر برنامه‌ریزی است و این نیروها وقتی حضور پیدا می‌کنند تا نقشی در تغییر داشته باشند.

در مراسم اختتامیه همچنین از آثار مجموعه مقالات اولین همایش فعالیت‌های داوطلبانه که توسط سازمان کتابخانه‌ها موزه‌ها و مرکز اسناد اسناد آستان قدس رضوی به چاپ رسیده رونمایی شد.این مطلب را برای صفحه اول پیشنهاد کنید
بخوان:  ویدئو / جشنواره طعم کتاب با عشایر این‌بار در« آب تاسوله» گتوند


منبع: https://farsnews.ir/news/14010612000754/%D8%B3%D8%A7%D9%85%D8%A7%D9%86%D8%AF%D9%87%DB%8C-%D9%81%D8%B9%D8%A7%D9%84%DB%8C%D8%AA%E2%80%8C%D9%87%D8%A7%DB%8C-%D8%AF%D8%A7%D9%88%D8%B7%D9%84%D8%A8%D8%A7%D9%86%D9%87-%D8%AF%D8%B1-%D8%A2%D8%B3%D8%AA%D8%A7%D9%86-%D9%82%D8%AF%D8%B3-%D8%B1%D8%B6%D9%88%DB%8C-%D8%A8%D8%A7-%D8%A8%D8%B1%DA%AF%D8%B2%D8%A7%D8%B1%DB%8C-%D9%87%D9%85%D8%A7%DB%8C%D8%B4-%D8%AA%D8%AE%D8%B5%D8%B5%DB%8C

فعالیت داوطلبانه، میراث اخلاقی گذشتگان برای نسل امروز و آینده

رونمایی از مقالات چاپ شده همایش

در اختتامیه این همایش، حجت‌الاسلام سیدجلال حسینی و رئیس سازمان کتابخانه‌ها، موزه‌ها و مرکز اسناد آستان قدس رضوی برگزاری همایش این همایش را راهکاری برای توسعه خدمت در مراکز فرهنگی رضوی  عنوان کرد و اظهار کرد: مهمترین بخشی که در سال‌های اخیر با نگاه تولیت‌های آستان قدس رضوی شکل جدیدی به خود گرفته توسعه مفهوم خدمت است که در این تعریف دایره خادم بودن از خدمت در فراشی و انتظامات و … به دیگر حوزه‌های درمانی، اجتماعی و فرهنگی توسعه پیدا کرده است.

طبق اعلام دبیر این همایش، در نخستین دوره از برگزاری همایش بین‌المللی «فعالیت‌های داوطلبانه فرصتی برای پویاسازی و توسعه خدمات در کتابخانه‌ها، موزه‌ها و مراکز آرشیوی» ۱۰۱ مقاله نیز به دبیرخانه ارسال شد.

رحمت الله فتاحی، دبیر علمی همایش نیز  حضور نیروهای متخصص علمی داوطلب در گرایش های مختلف را زمینه ای برای توسعه پژوهش های علمی در کتابخانه آستان قدس رضوی عنوان کرد.  وی با اشاره به داشته های غنی کتابخانه رضوی، آن را مکانی توصیف کرد که در کنار پوشش هزاران موضوع پژوهشی ، همچنان ظرفیت تحقیقات جدید پیرامون موضوعات روز جامعه را داراست. فتاحی استفاده از ظرفیت نیروهای داوطلب را باعث رشد و شکوفایی این مکان فرهنگی در زمینه تولیدات علمی دانست و تصریح کرد: غفلت ازظرفیت نیروهای داوطلب در چنین مکانی باعث می شود اهداف بلند مدت سازمان در معرض تهدید قرار گیرد.

نمایش مقالات در قالب پوستر

مرجانی همچنین با مثبت ارزیابی کردن سطح استقبال از این همایش گفت: ویکی ادموندز، رئیس انجمن کتابداری و اطلاع رسانی استرالیا، باربارالیسون رئیس فدراسیون بین‌المللی انجمن‌ها و مؤسسات کتابداری جهان و مائورا مولر مدیر برنامه‌های داوطلبانه کتابخانه عمومی نیویورک را برخی از چهره‌های برجسته بین‌المللی عنوان کرد که طی نشست‌های تخصصی با این همایش همکاری داشته‌اند.

بخوان:  سهمیه بنزین سفر قبل از نوروز تعیین تکلیف می‌شود