سرنخی از معبد لائودیسه پیدا نشد

محسن جانجان در گفت‌وگو با ایسنا، اظهار کرد: منطقه دوخواهران ۱۲ هکتار است و با توجه به اینکه محل احتمالی معبد لائودیسه مشخص نبوده، محدودیت و ممنوعیت‌هایی در دوران کاوش‌ها برای ساخت‌وساز در این منطقه به وجود آمد و سبب شد تا در این محدوده که در بافت تاریخی شهر نهاوند هم قرار دارد، مردم اجازه ساخت‌وساز نداشته باشند.

وی مطرح کرد: در فصل هفتم کاوش‌، سرنخی از معبد لائودیسه پیدا نشد همچنین مناطقی که در آنها کاوش و آثاری یافت نشد طبق ضوابط آزاد اعلام می‌شود و باید ساخت‌وساز براساس ضوابط بافت تاریخی با محدودیت انجام شود.

جانجان با بیان اینکه فصل هشتم کاوش در صورت تأمین اعتبار ضروری است، خاطرنشان کرد: هدف میراث‌فرهنگی تسهیلگری برای مردم است نه اینکه مشکلاتی برای آنها ایجاد کند.

ایسنا/همدان سرپرست تیم کاوش معبد لائودیسه نهاوند گفت: در فصل هفتم کاوش معبد لائودیسه‌ سرنخی از معبد پیدا نشد و برای یافتن این معبد به یک فصل دیگر کاوش نیاز داریم.

به گزارش ایسنا، در سال ۱۳۲۲ در منطقه دوخواهران نهاوند کتیبه‌ ارزشمندی به زبان یونانی کشف شد که این کتیبه فرمان یکی از پادشاهان سلوکی به حاکم وقت نهاوند بوده و این کتیبه اکنون در موزه ملی ایران نگهداری می‌شود.

وی با اشاره به اینکه کاوش در منطقه دوخواهران با دو هدف اجرا شد، تأکید کرد: کاوش‌ها از سه فصل قبل با هدف پیدا کردن سرنخ معبد لائودیسه آغاز و بنا شد بخش‌هایی که آثاری پیدا نمی‌شود آزادسازی شوند تا مردم بتوانند ساخت‌وساز همراه با محدودیت داشته باشند.

وی افزود: این محدودیت و ممنوعیت‌ها باعث بروز مشکلاتی برای اهالی و از جمله مهاجرت آنها از این منطقه، کاهش کیفیت زندگی و بروز مشکلاتی برای ساکنان و در نهایت منطقه دوخواهران به منطقه مهاجرپذیر تبدیل و دچار آسیب‌های اجتماعی تبدیل شد.

بخوان:  سردبیر سوره: جمهوری اسلامی فاتح بلوای 1401 شد و دشمن را شکست داد

جانجان اضافه کرد: محدودیت ساخت‌وساز در این منطقه باعث شد بناهایی که در منطقه وجود دارد، دچار فرسودگی شوند و با توجه به روی گسل زلزله قرار گرفتن شهر نهاوند، برداشتن محدودیت ساخت‌وساز در این منطقه همواره از مطالبات مردم بوده است.

سرپرست تیم کاوش معبد لائودیسه نهاوند ادامه داد: تاکنون هفت مرحله کاوش برای پیدا کردن معبد در این منطقه انجام شده و اعتبار فصل هفتم کاوش ۷۰ میلیون تومان بود که البته مبلغ ناچیزی بود.

همچنین علاوه بر این کتیبه مجسمه‌های مفرقی کوچکی که منصوب به خدایان یونان بوده در این منطقه کشف شده است و کشف این آثار باعث شد که وجود معبد یونانی در نهاوند محرز شود و این محوطه تاریخی و منطقه دوخواهران در سال‌ ۱۳۲۷ به شماره ۳۷۴ به‌عنوان‌ میراث‌ فرهنگی‌ در فهرست‌ آثار ملی‌ ایران‌ ثبت‌ شود.

وی درباره فصل بعدی کاوش نیز گفت: اگر اعتبار کافی به پروژه تزریق شود به یک فصل کاوش دیگر نیاز است و گمانه‌زنی‌ها با یک فصل دیگر تمام می‌شود که امیدواریم مسئولان اعتباری برای این فصل کاوش درنظر بگیرند.

انتهای پیام


منبع: https://www.isna.ir/news/1402071811949/%D8%B3%D8%B1%D9%86%D8%AE%DB%8C-%D8%A7%D8%B2-%D9%85%D8%B9%D8%A8%D8%AF-%D9%84%D8%A7%D8%A6%D9%88%D8%AF%DB%8C%D8%B3%D9%87-%D9%BE%DB%8C%D8%AF%D8%A7-%D9%86%D8%B4%D8%AF

این کتیبه از دو قسمت متمایز تشکیل شده که قسمت اول آن نامه‌ای است که فرمان شاه را به اهالی نهاوند ابلاغ می‌کند از آنها درخواست می‌کند تا فرمان وی را روی سنگی نقش کرده و در معبد اصلی شهر نصب کند و همچنین در این کتیبه «آنتیوخوس سوم» به «مندموس» پادشاه وقت نهاوند دستور می‌دهد که معبدی در خور و شأن همسرش ملکه «لائودیسه» در نهاوند بسازند. براساس مطالعاتی که انجام شده این معبد در زمان آنتیخوس سوم در شهر نهاوند بنا شده و این معبد برای کاهنه‌ای که همسر آنتیخوس سوم بوده، بنا شده است.

بخوان:  بلاتکلیفی «خیرآباد» پس از ۷۴ سال