سرنخی از مومیایی گمشده – ایسنا

«ریوز» در این باره به گاردین می‌گوید: «اکنون می‌توانم نشان دهم که زیر کتیبه‌های مربوط به «آی»، کتیبه‌هایی از خود «توت عنخ آمون» وجود دارد و ثابت می‌کند که آن صحنه در ابتدا توت‌ عنخ آمون را در حال دفن «نفرتیتی» نشان می‌داده است. بررسی دقیق کتیبه‌های «آی» رگه‌های واضح و زیرین یک نام قبلی را نشان می‌دهد که نام «توت عنخ آمون» است و نسخه اصلی کتیبه توت عنخ آمون را در حال انجام مراسم تشییع جنازه صاحب اصلی مقبره ملکه «نفرتیتی» نشان می داد.

این باستان‌شناس متوجه شده است کتیبه‌هایی که نشان دهنده دفن «توت عنخ آمون» توسط جانشینش «آی»  بود، حاوی نقاشی‌هایی است که نشان‌ می‌دهد «توت عنخ آمون» در حال دفن «نفرتیتی» ملکه مصر و همسر پادشاه آخناتون است.  

به گزارش ایسنا به نقل از گاردین، «نیکلاس ریوز» ـ مصرشناس مشهور بریتانیایی و متصدی سابق دپارتمان آثار باستانی مصر موزه بریتانیا ـ می‌گوید این نظریه با اسکن‌های راداری اثبات نشده است، اما سرنخ‌های جدیدی به‌دست آمده که انگیزه جدیدی به آن‌ها برای یافتن مومیایی ملکه «نفرتیتی» داده است.

کشف «هیروگلیف‌های پنهان» در مقبره «توت عنخ آمون» به این نظریه کمک می‌کند که مومیایی «نفرتیتی»، ملکه مشهور مصر در اتاقک مخفی در مجاورت اتاق دفن پسرخوانده‌اش قرار دارد.

مقبره «توت عنخ آمون» که دقیقا یک قرن پیش توسط «هاوارد کارتر» کشف شد، مملو از صندلی‌ها و ارابه‌ها و همچنین گنجینه‌های خیره‌کننده‌ای بود که پادشاه پسر در زندگی پس از مرگ به آن نیاز داشت.

«نیکلاس ریوز» استدلال می‌کند که مرگ غیرمنتظره «توت عنخ آمون» در سال ۱۳۲۴ قبل از میلاد در سن ۱۹ سالگی، پس از تنها ۹ سال حضور بر تخت سلطنت، به این معنی بود که او باید به سرعت دفن شود و یک دهه بعد مقبره دوباره باز می‌شود و بیرونی‌ترین عناصر آن خالی می‌شود و برای دفن «نفرتیتی» آماده می‌شود.

بخوان:  پاسخگویی دبیران خبرگزاری فارس به پرسش‌های مخاطبان نمایشگاه کتاب
«نفرتیتی» ‌به همراه همسرش فرعون «آمن‌هوتپ چهارم» حدود سه‌هزار و سیصد سال پیش بر مصر حکومت کرد. «آمن‌هوتپ چهارم» ‌کشور را از چند خداپرستی به کشور پرستنده «آتون»، ایزد مصر باستان تبدیل کرد و نامش را از «آمن‌هوتپ چهارم» ‌به «آخناتون»، به معنای «نافع آتون» ‌تغییر داد. پس از درگذشت «آخناتون» فرهنگ سنتی مصر بار دیگر احیا شد و بیشتر بناهای یادبود «آخناتون» تغییر داده شدند و یا ویران شدند. نام او از فهرست فرمانروایانی که در این قلمرو نگهداری می‌شد خط زده شد و جزئیات درباره مکان دفن او و «نفرتیتی» نیز نامشخص ماند.

این مصرشناس تاکید می‌کند که شواهد جدید مؤید این نظریه است که مقبره توت عنخ آمون صرفاً بخش بیرونی یک مقبره بسیار بزرگ‌تر است که برای نفرتیتی ساخته شده و توالی اتافک‌های دفن فراتر از چیزی است که در حال حاضر دیده می‌شود.

اثبات دزدی باستان‌شناس بزرگ از مقبره توت‌عنخ آمون

در این باره بیشتر بخوانید:

انتهای پیام


منبع: https://www.isna.ir/news/00062056813/%D8%B3%D8%B1%D9%86%D8%AE%DB%8C-%D8%A7%D8%B2-%D9%85%D9%88%D9%85%DB%8C%D8%A7%DB%8C%DB%8C-%DA%AF%D9%85%D8%B4%D8%AF%D9%87

او در سال ۲۰۱۵ نیز استدلال کرده بود که تصاویر با وضوحِ بالا از مقبره «توت عنخ آمون» خطوطی را در زیر سطوح گچ‌کاری شده دیوارهای رنگ‌آمیزی نشان می‌دهد که نشان‌دهنده درهای ناشناخته در این اتاقک است. اگرچه کارشناسان احساس کردند که اسکن‌ها بی‌نتیجه هستند، اما مطالعات جدید از جمله تصویربرداری حرارتی و تجزیه و تحلیل رشد قالب، اطلاعات بیشتری را در مورد نظریه دفن مومیایی «نفرتیتی» در فضایی مجزا در کنار «توت عنخ آمون» را در اختیار قرار خواهد داد.