سهم اهل سنت ایران از حج چقدر است؟

به گفته او،   سه یا چهارکاروان «مدینه قبل» و ۶۲ کاروان «مدینه بعد» هستند.

انتهای پیام


منبع: https://www.isna.ir/news/1402021710750/%D8%B3%D9%87%D9%85-%D8%A7%D9%87%D9%84-%D8%B3%D9%86%D8%AA-%D8%A7%DB%8C%D8%B1%D8%A7%D9%86-%D8%A7%D8%B2-%D8%AD%D8%AC-%DA%86%D9%82%D8%AF%D8%B1-%D8%A7%D8%B3%D8%AA

اکبری درباره آموزش زائران اعزامی، توضیح داد: اتفاق جدیدی که امسال رقم خورده این است که در کنار آموزش‌ها و کلاس‌هایی که برای زائران برگزار کردیم، همه روحانی‌های اعزامی نیز در یک دوره بازآموزی شرکت کردند و آزمون‌هایی را پشت سرگذاشتند تا سطح علمی و دانش آن‌ها سنجیده شود. افرادی که از این آزمون امتیازات لازم را کسب کردند به سفر حج اعزام می‌شوند. درحال حاضر برای حج پیش‌رو، ۱۱۰ نفر از روحانیون، معین و معینه‌ها انتخاب شده‌اند.

او با اشاره به حضور پیروان مذاهب شافعی و حنفی در ایران، اظهار کرد: هرچند مذاهب دیگری هم در ایران زندگی می‌کنند و در حج هم حضور دارند، اما تعداد عمده زائران را این دو مذهب تشکیل می‌دهند که از استان‌های مختلف عازم عربستان خواهند شد.

مدیر اهل سنت بعثه مقام معظم رهبری در پاسخ به این پرسش که آیا برای حج امسال کاروانی مشترک از زائران اهل تسنن و اهل تشیع وجود دارد، گفت: در استان گیلان یک کاروان خواهیم داشت که مشترک است و برای آن یک روحانی اهل سنت و یک روحانی شیعه در نظر خواهیم گرفت.

مدیراهل سنت بعثه مقام معظم رهبری از اعزام ۱۰ هزار زائران اهل سنت از ۱۱ استان کشور در قالب ۶۶ کاروان به سفر حج خبر داد.

او با اشاره به حضور زائران اهل سنت در حج ۱۴۰۲ گفت: ما هر سال حدود ۱۰ هزار زائر اهل سنت داریم که عازم سرزمین وحی می‌شوند.

بخوان:  معاون وزیر میراث:زرشک؛ ظرفیتی برای جذب گردشگران به خراسان جنوبی 

مدیر اهل سنت بعثه مقام معظم رهبری یادآور شد: از مجموع بیش از ۸۷ هزار نفری که امسال از کشورمان عازم سرزمین وحی خواهند شد حدود ۱۰ درصد زائران اهل سنت هستند که تعدادشان نسبت به سال‌های گذشته تغییر محسوسی نداشته است.

به گزارش ایسنا به نقل از پایگاه خبری وابسته به حوزه نمایندگی ولی فقیه در امور حج، حجت‌الاسلام هادی اکبری با تاکید بر این‌که «حج» برای همه عالم بشریت است، گفت: همان‌طور که در قرآن کریم نیز تاکید شده «حج» متعلق به همه مردم جهان است و مناسک آن هم برای همه به یک صورت وضع شده است. حج باعث هدایت همه بشریت است و از این جهت از اهمیت فوق العاده‌ای برای مردم جهان برخوردار است و رنگ، قوم، نژاد و ملیت تاثیری ندارد و همه در پیشگاه خدای بزرگ یکی هستند.

اکبری درباره استان‌هایی که کاروان‌هایشان را به حج اعزام خواهند کرد، گفت: برای حج امسال ۱۱ استان زائران اهل سنت را ساماندهی کرده‌اند که در قالب ۶۶ کاروان به این سفر معنوی مشرف خواهند شد، به این ترتیب که استان گلستان با ۱۴ کاروان بیشترین زائر اهل سنت را در این سفر خواهد داشت و استان‌های گیلان و فارس هم با یک کاروان در حج حضور پیدا می‌کنند.