سیدمحمدعلی نظام‌الشریعه، پیرغلام سرشناس بجنوردی درگذشت

وی با اشاره به اینکه نظام‌الشریعه متولد سال ۱۳۲۱ بود گفت: او سال‌ها در حرم امام رضا(ع) مداح و موذن بود. او در خراسان شمالی و بجنورد در هیأت‌های کربلایی نایب علی، حسینیه چهارده معصوم(ع)، حسینیه جواد الائمه(ع)، مسجد امامی(انقلاب) مداحی کرده بود و اذان می‌گفت.

مداحی که در حرم امام رضا، اذان هم می‌گفت

۹ فروردین‌ماه امسال هیأتی از بنیاد دعبل خزاعی به همراه  نماینده ولی فقیه در استان خراسان شمالی و مدیرکل تبلیغات اسلامی استان، معاونت فرهنگی اداره تبلیغات اسلامی و جمعی از مداحان با حضور در منزل این پیرغلام از او که در بستر بیماری بود، عیادت کردند.

تجلیل از سیدمحمدعلی نظام‌الشریعه در اجلاس پیرغلامان و خادمان حسینی در سال ۱۴۰۱این مطلب را برای صفحه اول پیشنهاد کنید


منبع: https://farsnews.ir/news/14020231000160/%D8%B3%DB%8C%D8%AF%D9%85%D8%AD%D9%85%D8%AF%D8%B9%D9%84%DB%8C-%D9%86%D8%B8%D8%A7%D9%85%E2%80%8C%D8%A7%D9%84%D8%B4%D8%B1%DB%8C%D8%B9%D9%87-%D9%BE%DB%8C%D8%B1%D8%BA%D9%84%D8%A7%D9%85-%D8%B3%D8%B1%D8%B4%D9%86%D8%A7%D8%B3-%D8%A8%D8%AC%D9%86%D9%88%D8%B1%D8%AF%DB%8C-%D8%AF%D8%B1%DA%AF%D8%B0%D8%B4%D8%AA

مستند حاج آقا نظام  

تدفین پیکر در حرم امامزاده عباس بن موسی الجعفر(ع)

 

به گزارش خبرنگار حوزه مسجد و هیأت خبرگزاری فارس، سیدمحمدعلی نظام‌الشریعه از پیرغلامان مشهور استان خراسان شمالی و فرزند حاج سلطان بزرگ معروف به سلطان‌الذاکرین درگذشت. او مداحی را از هفت ـ هشت سالگی در خانواده خود که همه اهل مداحی بودند، آغاز کرد. این پیرغلام سیدالشهدا(ع) سال گذشته در اجلاس پیرغلامان و خادمان حسینی در کرمانشاه، به عنوان پیرغلام ملی مورد تجلیل و تقدیر گرفته بود. او سال‌ها در حرم امام رضا(ع) به عنوان مداح و موذن اجرای مراسم داشته بود.

پایان پیام/


سیدحسین مرتضوی نماینده بنیاد دعبل خزاعی در استان خراسان شمالی در گفت‌وگو با خبرنگار مسجد و هیأت خبرگزاری فارس اظهار داشت: سیدمحمدعلی نظام‌الشریعه از شاگردان استاد آذر از مداحان مشهور خراسان رضوی به حساب می‌آمد که سال‌ها در جوار حرم امام رضا(ع) شاگردی ایشان را کرد. او همچنین در مشهد معلم بود و در کنار تدریس در مدارس به تربیت مداحان و ستایشگران هم می‌پرداخت. آن مرحوم، مربی تواشیح و همخوانی و مداحی بود.

بخوان:  افسانه عروسی حضرت قاسم از کجا آمد؟

مرتضوی با اشاره به اینکه نظام‌الشریعه در سال ۱۴۰۱ در اجلاس پیرغلامان و خادمان حسینی به عنوان پیرغلام ملی تجلیل و تقدیر شد، گفت: او با وجود کهولت سن و بیماری همچنان به تربیت شاگرد می‌پرداخت و جلسات آموزشی خود را اداره می‌کرد. او چند دوره عضو کانون مداحان استان خراسان شمالی بود و در زمینه سطح‌بندی مداحان استان خدمات بسیاری داشت.

نماینده بنیاد دعبل خزاعی در استان خراسان شمالی در پایان خاطرنشان کرد: پیکر این مرحوم بناست امروز یکشنبه ۳۱ اردیبهشت‌ماه از ساعت ۱۱ از خیابان ملاصدرا ۵ در بجنورد تشییع و در نهایت در حرم امامزاده عباس بن موسی الجعفر(ع) به خاک سپرده شود. مراسم بزرگداشت این مرحوم نیز در حسینیه قمر بنی‌هاشم(ع) بجنورد فردا دوشنبه اول خردادماه برگزار خواهد شد.