شاهکار خوشنویسی ۱۴۴ سال پیش در قزوین رونمایی شد

احمد پیله‌چی در حاشیه بازدید از نمایشگاه «خورشید ولایت» در حوزه هنری قزوین، در خصوص رونمایی از اثر «میرزا غلامرضا اصفهانی» که امروز ۳۰ اردیبهشت ۱۴۰۲ برگزار شد، در گفت‌وگو با ایسنا اظهار کرد: امروز در نمایشگاه «خورشید ولایت» از اثر «میرزا غلامرضا اصفهانی» رونمایی شد، این استاد از بزرگترین اساتید عصر قاجار است و این اثر قریب به ۱۴۴ سال پیش نوشته شده است.

قائم‌ مقام وزیر میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی کشور عنوان کرد: در قزوین که پایتخت خوشنویسی ایران است باید بیشتر از این رویدادها در جهت معرفی استادان خوشنویسی برگزار گردد؛ همچنین مکان شایسته‌ای برای به نمایش گذاشتن آثار در نظر گرفته شود.

وی افزود: در بالای این اثر خطی از درویش عبدالمجید طالقانی که حدیثی از امام جعفر صادق(ع) است مکتوب شده است؛ این مطلب اثری نفیس است که به صورت چلیپایی و در قالب سیاه مشق با قلم حدوداً ۲.۵ میلیمتر نگاشته شده است.

وی خاطرنشان کرد: گام اول در جهت توجه بیشتر به حوزه خوشنویسی به همت حوزه هنری قزوین برداشته شده است و امیدواریم که گام‌های بعدی با همت سایر دستگاه‌ها از جمله میراث فرهنگی برداشته شود.

انتهای پیام


منبع: https://www.isna.ir/news/1402023019250/%D8%B4%D8%A7%D9%87%DA%A9%D8%A7%D8%B1-%D8%AE%D9%88%D8%B4%D9%86%D9%88%DB%8C%D8%B3%DB%8C-%DB%B1%DB%B4%DB%B4-%D8%B3%D8%A7%D9%84-%D9%BE%DB%8C%D8%B4-%D8%AF%D8%B1-%D9%82%D8%B2%D9%88%DB%8C%D9%86-%D8%B1%D9%88%D9%86%D9%85%D8%A7%DB%8C%DB%8C-%D8%B4%D8%AF

وی ادامه داد: این اثر چشم نواز، یادگار و یادمانی از بزرگ‌ترین استادان خوشنویس زمان قاجار است که در این نمایشگاه خوشنویسی قزوین برای عموم به نمایش گذاشته شده است.

وی افزود: اهتمام حوزه هنری در راستای برگزاری چنین نمایشگاهی بسیار شایسته و قابل تشویق است چراکه از استان قزوین به عنوان پایتخت خوشنویسی نام برده می‌شود.

ثبت هنر خوشنویسی در یونسکو

بخوان:  ویدیو/ گزارشی از مهم‌ترین خانه خمین؛ کودکی روح‌الله کجا گذشت؟

این مسئول در پایان بیان کرد: هنر خوشنویسی را در یونسکو ثبت جهانی کرده‌ایم و این اتفاق وظیفه ما را سنگین‌تر می‌کند تا پاسداشت این هنر را به جای بیاوریم؛ برگزاری این نمایشگاه‌ گامی درجهت پاسداری از هنر خوشنویسی در قزوین است.

ایسنا/قزوین یک استاد خوشنویس قزوینی گفت: اثر «میرزا غلامرضا اصفهانی» که امروز در حوزه هنری قزوین رونمایی شد؛ شاهکاری است که بزرگ‌ترین موزه‌های هنری دنیا فاقد چنین اثر فاخری هستند و بنده نزدیک به ۳۰ سال است که نگهبان و نگهدار این اثر هستم.

این استاد خوشنویس قزوینی تصریح کرد: نام این استاد غلامرضا بوده و پدر او از این جهت این نام را برای فرزندش گذاشته است تا غلام امام رضا(ع) باشد و ما نیز همزمان با دهه کرامت اثری از غلام حضرت رضا(ع) را به نمایش گذاشته‌ایم.

پیله‌چی بیان کرد: این اثر شاهکاری است که بزرگ‌ترین موزه‌های هنری دنیا فاقد چنین اثر فاخری هستند و بنده نزدیک به ۳۰ سال است که نگهبان و نگهدار این اثر هستم.

علی دارابی، قائم‌ مقام وزیر میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی کشور نیز در حاشیه این بازدید به ایسنا گفت: در این نمایشگاه ۱۹ اثر از خوشنویسان درجه یک قزوین و یک اثر از استاد «جلیل رسولی» چهره ماندگار خوشنویسی ایران به نمایش گذاشته شده است.