شعر، مهم‌ترین قدرت فرهنگی در جامعه است/ ارسال بیش از 3000 اثر به دبیرخانه شعر فجر

 وی در پایان گفت: پیشنهاد می کنم صرف بررسی آثار و انتخاب برگزیدگان رویکرد این دوره از جشنواره نباشد؛ هر چند این امر جزو ویژگی های ذاتی و محوری جشنواره است اما تدارک برنامه های مختلفی همچون برگزاری شب های شعر، توجه به شاعران سایر کشورها، توجه به مضامین کمتر توجه شده، مشارکت دادن جامعه فرهنگی و شاعران داخلی و خارجی و… باید از محورهای اصلی فعالیت این دوره از جشنواره باشد. هرچه این جشنواره فراگیر و عمیق باشد به عنوان یک کار ویژه فرهنگی ماندگار و مانا خواهد بود.  بنابراین کار ما در این جشنواره باید فراتر از کارهای اداری و رویدادی تعریف شود و مشارکت سایر نهادهای فرهنگی را با خود همراه کند. وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی با همه امکانات در خدمت این جشنواره است تا این دوره متفاوت و متمایز از دوره های گذشته برگزار شود.این مطلب را برای صفحه اول پیشنهاد کنید


منبع: https://farsnews.ir/news/14011015000330/%D8%B4%D8%B9%D8%B1-%D9%85%D9%87%D9%85%E2%80%8C%D8%AA%D8%B1%DB%8C%D9%86-%D9%82%D8%AF%D8%B1%D8%AA-%D9%81%D8%B1%D9%87%D9%86%DA%AF%DB%8C-%D8%AF%D8%B1-%D8%AC%D8%A7%D9%85%D8%B9%D9%87-%D8%A7%D8%B3%D8%AA-%D8%A7%D8%B1%D8%B3%D8%A7%D9%84-%D8%A8%DB%8C%D8%B4-%D8%A7%D8%B2-3000-%D8%A7%D8%AB%D8%B1-%D8%A8%D9%87

دبیرعلمی هفدهمین جشنواره بین المللی شعر فجر خاطرنشان کرد: طبق برنامه ریزی‌های صورت گرفته امیدواریم تا پایان دی ماه و حداکثر تا دهم بهمن ماه سال جاری بتوانیم فرآیند داوری را به پایان برسانیم. از همه کسانی که در شانزده دوره گذشته به عنوان عضو هیئت علمی یا داور در خدمت این جشنواره بودند تشکر و قدردانی می‌کنم چرا که این افراد مسیر امروزی ما را هموار کرده‌اند.

پایان پیام/


در ادامه، علی رمضانی بیان کرد: در هفدهمین جشنواره بین المللی شعر فجر بیش از سه هزار اثر به دبیرخانه ارسال شد که برخلاف تصور نسبت به دوره های گذشته رشد کمی را تجربه کرده است. ممکن است در تصور اولیه برخی فکر کنند که با کاهش آثار روبه رو بودیم اما آثار منتشر شده در سال ۱۴۰۰در حوزه شعر رشد داشت و بر اساس آثار رسیده شاهد افزایش ۵۰۰ عنوانی آثار نسبت به دوره گذشته بودیم. این آثار از اول شهریورماه تا دهم دی ماه ۱۴۰۱ در پنج گروه شعر کلاسیک، شعر نو (قالب‌های نیمایی و سپید)، شعر محاوره، شعر کودک و نوجوان و درباره شعر (پژوهش‌های حوزه شعر) به دبیرخانه ارسال شده است. اعضای هیئت علمی این دوره از جشنواره جمع درخشانی هستند و با نتیجه درخشانی که ثبت می کنند این دوره از جشنواره بین المللی شعر فجر را به یادماندنی خواهند کرد.

بخوان:  وزیر ارشاد به عیادت نریمان پناهی رفت+فیلم

معاون امور فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی ادامه داد: ما به قوام بخشی زبان احتیاج داریم چرا که دچار آشفتگی زبانی شده ایم. شعر به عنوان مهمترین قالب بیان، ادب و هنر می تواند به قدرتمند شدن زبان کمک کند؛ قدرتمند شدن زبان زاییده روح قدرتمند و توانا است. کسی که توانمند نباشد زبان و بیان توانمند ندارد. اصل و اساس انقلاب اسلامی ایران این بود که به ما قدرت و توانایی بدهد. اگر هنرمند، نویسنده و شاعر قدرت داشته باشد زبان او فاخر، دارای قوام، قدرتمند و اثر گذار خواهد بود.

در این نشست یاسر احمدوند، معاون امور فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، علی رمضانی، مدیرعامل خانه کتاب و ادبیات ایران، رضا اسماعیلی، دبیر علمی هفدهمین جشنواره بین‌المللی شعر فجر، حسین اسرافیلی، حجت‌الاسلام و‌المسلمین محمد حسین انصاری نژاد، نغمه مستشار نظامی، حمید هنرجو، مصطفی محدثی خراسانی و علی داودی اعضای هیئت علمی این دوره از جشنواره حضور داشتند. علیرضا قزوه و جواد محقق از دیگر اعضای هیئت علمی این دوره از  جشنواره نیز به صورت مجازی در این نشست حاضر بودند.

در این نشست، یاسر احمدوند با بیان اینکه امیدوارم نتیجه تلاش اعضای هیئت علمی و داوران هفدهمین جشنواره بین‌المللی شعر فجر در پیشبرد اهداف فرهنگی نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران موثر باشد، گفت: این دوره از جشنواره از جهاتی با دوره های قبلی تفاوت هایی دارد؛ لذا امیدواریم این جشنواره در این دوره و در شرایط خاص زمانی بتواند نقش آفرینی بیشتری در سطح جامعه به ویژه برای مخاطبان فرهنگی ایفا کند.

رسالت ادبیات صلح و ایجاد پیوندهای عاطفی، ملی، همدلی و هم زبانی است

مدیرعامل خانه کتاب و ادبیات ایران ادامه داد: دبیرخانه جشنواره بین المللی شعر فجر به ناشران این حوزه در خصوص برگزاری این جشنواره اطلاع رسانی های لازم را انجام داد تا ناشر و کتابی از این جشنواره جا نماند. سه هزار اثر ارسالی به دبیرخانه این دوره از جشنواره متعلق به ۸۸۹ ناشر است که در حوزه شعر فعالیت می کنند. بر اساس بانک اطلاعات کتاب در خانه کتاب و ادبیات ایران، مجموع ناشران فعال در طول سال بین چهار تا پنج هزار ناشر است که از این تعداد ۸۸۹ ناشر به حوزه شعر می پردازند و این امر نقطه قوت محسوب می شود و دامنه پرشماری را نشان می دهد که برای رسیدن به قله نیازمند هدایت و حمایت هستند و یکی از راه های هدایت برگزاری جوایز و جشنواره هایی مانند شعر فجر است.

بخوان:  هیچ بن بستی برای ثبت جهانی شهر رشت وجود ندارد

احمدوند همچنین گفت: جشنواره بین المللی شعر فجر باید بتواند به قوام فرهنگی، استغنای زبانی و تقویت قدرت زبانی در حوزه انقلاب اسلامی کمک کند. حوزه زبان فارسی محدود به مرزهای جغرافیایی جمهوری اسلامی ایران نیست بلکه در طول تاریخ گسترش داشت و هنوز در کشورهای مختلف به این زبان شعر سروده می شود. «ابن بطوطه» در سفرنامه خود ذکر می کند که از شمال آفریقا تا شرق چین، زبان فارسی رایج بوده و ملاحان چینی هنگام پارو زدن به زبان فارسی شعر می خواندند. این امر نشان دهنده قدرت فرهنگی است و هنوز هم شعر می تواند این قابلیت را داشته باشد و در زبان فارسی و فرهنگی ما نقش آفرینی کند. آثار فاخری ذیل سپهر بزرگ و ارزشمند انقلاب اسلامی ایران سروده شده و شاعران بزرگ با اقتدار اشعار بلندی در این زمینه سروده اند. بنابراین مسئولیت ما در این دوره سنگین و مهم است. باید از شعر به عنوان یک سلاح قدرتمند و کانون قدرت برای فرهنگ و انقلاب اسلامی ایران استفاده کنیم.

اسماعیلی گفت: تلاش می کنیم شاهد حضور حداکثری جامعه ادبی در این دوره از جشنواره باشیم و همه طیف‌های ادبی در بخش رقابتی جشنواره حضور داشته باشند. همچنین در انتخاب داوران از همه سلایق استفاده خواهیم کرد تا بتوانیم در کنار هم شاهد بالندگی و رشد روز افزون این جشنواره باشیم. یکی از دغدغه‌های من حضور بزرگان حوزه شعر در فرآیند داوری این جشنواره و استفاده از نظرات و پیشنهادهای آنها است.

در ادامه، رضا اسماعیلی با ابراز امیدواری از برگزاری باشکوه هفدهمین جشنواره بین المللی شعر فجر گفت: این دوره از جشنواره به خوبی آغاز شده و مقدمات برگزاری آن نیز فراهم شده است. نسبت به دوره گذشته شاهد رشد ۲۰درصدی آثار ارسالی به دبیرخانه بودیم و این نشان دهنده استقبال جامعه ادبی و شاعران از جشنواره است.

بخوان:  طراحی و اجرایی می شود

به گزارش خبرگزاری فارس، نشست هیأت علمی هفدهمین جشنواره بین‌المللی شعر فجر در خانه کتاب و ادبیات ایران برگزار شد.

وی شعر را مهمترین میراث فرهنگی جامعه دانست و گفت: مهمترین مولفه و قدرت فرهنگی در جامعه شعر است؛ شعر در تلاطم ها،  هجوم ها، نابه سامانی ها و ناآرامی ها نقش بی بدیلی داشته و همیشه جوشیده است. امیدوارم از دل این ناآرامی ها و پریشان احوالی ها، آثار ارزشمند فرهنگی به خصوص در حوزه شعر به جامعه فرهنگی و هنری عرضه و ارائه شود.

استفاده از شعر به عنوان یک سلاح قدرتمند برای فرهنگ و انقلاب اسلامی ایران

ارسال  بیش از ۳هزار اثر به دبیرخانه شعر فجر

رمضانی عنوان کرد: محافل استانی جشنواره بین المللی شعر فجر شور، شعف و جنب و جوشی بین ناشران استانی و فضای عمومی شعر کشور ایجاد می کنند. بنابراین معاونت شعر و ادبیات داستانی خانه کتاب و ادبیات ایران و دبیرخانه این جشنواره تلاش می کنند با استفاده از نظرات و پیشنهادهای اعضای هیئت علمی برنامه های متفاوتی در این حوزه برگزار شود. محافل استانی و حوزه بین الملل این دوره از جشنواره باید نسبت به دوره های گذشته متفاوت و متمایز عمل کند؛ در همین زمینه محفل استانی «شاهچراغ»  هفته آینده در شیراز برگزار خواهد شد.

دبیرعلمی هفدهمین جشنواره بین المللی شعر فجر تاکید کرد: رسالت ادبیات وصل، صلح، آشتی و ایجاد پیوندهای عاطفی، ملی، همدلی و هم زبانی است. شعر ثروت ملی و یکی از بزرگترین مولفه های فرهنگی ایران است و همیشه در ایجاد همدلی و هم زبانی جلودار است و جامعه را به مهربانی، آرامش و صلح دعوت می‌کند. شعر زمینه‌ای فراهم می‌کند که بیشتر در مسیر همدلی و هم زبانی حرکت کنیم و شاعران همیشه در این مسیر جلودار بوده و خواهند بود.