شناسایی پرجمعیت‌ترین شهر تمدن «مایا»

شهر حیرت‌انگیز «مایا» ها

به گزارش ایسنا به نقل از رویترز، تحقیقات جدیدی که با استفاده از انرژی لیزر روی کلان‌شهر باستانی «کالاکمول» (Calakmul) واقع در جنوب مکزیک انجام شده است، شواهد قابل‌ توجهی را ارائه کرده است که نشان می‌دهد این شهر باستانی پرجمعیت‌ترین شهر اوج شکوفایی تمدن «مایا» در حدود یک‌هزار و ۳۰۰ سال پیش بوده است.

«کالاکمول» در فاصله بین ۲۵۰ تا ۹۰۰ میلادی در اوج شکوه قرار داشت و فضای داخل آن را اهرام عظیم، کاخ و مجموعه‌ معبدها پر کرده بود. در اوج دوره قدرت این شهر باستانی، حکمرانان خاندان رعب‌آور «اسنیک» بر آن حکومت می‌کردند.

«کاترین ریس تیلور»، محقق «دانشگاه کلگری» و متخصص در تحقیقات به روش «لیدار» (LIDAR)، توضیح داد که نقشه‌های جدید این مکان تاریخی، ساختمان‌هایی را آشکار کرده است که پیش از این شناخته نشده بودند و به همین دلیل می‌توان نتیجه گرفت شهر «کالاکمول» حتی متراکم‌تر از «تیکال»، کلان شهر باستانی مایا واقع در شمال گواتمالا است. پیش‌تر گمان می‌رفت شهر «تیکال» بزرگترین مرکز شهری این تمدن بوده است.

شناسایی پرجمعیت‌ترین شهر تمدن «مایا»

بیشتر بخوانید:

این تحقیق به روش «لیدار» و توسط کارشناسان موسسه باستان‌شناسی مکزیک (INAH) برای بررسی ویرانه‌های شهر باشکوه «کالاکمول» انجام شده است. امروزه پوشش گیاهی ویرانه‌های این شهر باستانی را پوشانده است.

بر اساس تحقیقات پیشین گمان می‌رفت «کالاکمول» حدود ۵۰ هزار ساکن داشته باشد، اما نتایج مطالاعات جدید این آمار را تغییر می‌دهد.

انتهای پیام


منبع: https://www.isna.ir/news/1401080805313/%D8%B4%D9%86%D8%A7%D8%B3%D8%A7%DB%8C%DB%8C-%D9%BE%D8%B1%D8%AC%D9%85%D8%B9%DB%8C%D8%AA-%D8%AA%D8%B1%DB%8C%D9%86-%D8%B4%D9%87%D8%B1-%D8%AA%D9%85%D8%AF%D9%86-%D9%85%D8%A7%DB%8C%D8%A7

مطالعات جدید نشان می‌دهد شهر باستانی «کالاکمول» احتمالا پرجمعیت‌ترین شهر تمدن «مایا» بوده است.

بخوان:  فرش‌های ناپدیدشدۀ سعدآباد کجاست؟ - ایسنا