شناسایی پرجمعیت‌ترین شهر تمدن «مایا»

«کاترین ریس تیلور»، محقق «دانشگاه کلگری» و متخصص در تحقیقات به روش «لیدار» (LIDAR)، توضیح داد که نقشه‌های جدید این مکان تاریخی، ساختمان‌هایی را آشکار کرده است که پیش از این شناخته نشده بودند و به همین دلیل می‌توان نتیجه گرفت شهر «کالاکمول» حتی متراکم‌تر از «تیکال»، کلان شهر باستانی مایا واقع در شمال گواتمالا است. پیش‌تر گمان می‌رفت شهر «تیکال» بزرگترین مرکز شهری این تمدن بوده است.

مطالعات جدید نشان می‌دهد شهر باستانی «کالاکمول» احتمالا پرجمعیت‌ترین شهر تمدن «مایا» بوده است.

بیشتر بخوانید:

«کالاکمول» در فاصله بین ۲۵۰ تا ۹۰۰ میلادی در اوج شکوه قرار داشت و فضای داخل آن را اهرام عظیم، کاخ و مجموعه‌ معبدها پر کرده بود. در اوج دوره قدرت این شهر باستانی، حکمرانان خاندان رعب‌آور «اسنیک» بر آن حکومت می‌کردند.

به گزارش ایسنا به نقل از رویترز، تحقیقات جدیدی که با استفاده از انرژی لیزر روی کلان‌شهر باستانی «کالاکمول» (Calakmul) واقع در جنوب مکزیک انجام شده است، شواهد قابل‌ توجهی را ارائه کرده است که نشان می‌دهد این شهر باستانی پرجمعیت‌ترین شهر اوج شکوفایی تمدن «مایا» در حدود یک‌هزار و ۳۰۰ سال پیش بوده است.

شناسایی پرجمعیت‌ترین شهر تمدن «مایا»

شهر حیرت‌انگیز «مایا» ها

این تحقیق به روش «لیدار» و توسط کارشناسان موسسه باستان‌شناسی مکزیک (INAH) برای بررسی ویرانه‌های شهر باشکوه «کالاکمول» انجام شده است. امروزه پوشش گیاهی ویرانه‌های این شهر باستانی را پوشانده است.

انتهای پیام


منبع: https://www.isna.ir/news/1401080805313/%D8%B4%D9%86%D8%A7%D8%B3%D8%A7%DB%8C%DB%8C-%D9%BE%D8%B1%D8%AC%D9%85%D8%B9%DB%8C%D8%AA-%D8%AA%D8%B1%DB%8C%D9%86-%D8%B4%D9%87%D8%B1-%D8%AA%D9%85%D8%AF%D9%86-%D9%85%D8%A7%DB%8C%D8%A7

بر اساس تحقیقات پیشین گمان می‌رفت «کالاکمول» حدود ۵۰ هزار ساکن داشته باشد، اما نتایج مطالاعات جدید این آمار را تغییر می‌دهد.

بخوان:  جمله‌ای از شهید رجایی که بالای برگه‌های درسی نوشته می‌شد