شهرک‌های اقامتی اربعین ساخته می‌شود

شورای عالی شهرسازی و معماری ایران همچنین مقرر کرد در اسرع وقت مکان یابی شهرک‌های مذکور برای مرزهای مهران، شلمچه، چذابه، خسروی، باشماق، تمرچین و همچنین مرزهای ریمدان و میرجاوه در استان سیستان و بلوچستان با توجه به ورود زائران پاکستانی با رعایت کلیه ملاحظات مندرج در دستورالعمل شهرک سازی و با تاکید ویژه بر رعایت ملاحظات زیست محیطی و طبیعی با بهره گیری از توان مهندسین مشاور ذیصلاح تحت اشراف وزارت کشور توسط استانداری‌های مربوطه تهیه و پس از اخذ مصوبه شورای برنامه ریزی و توسعه استان به دبیرخانه شورای عالی ارسال شود.

براساس مصوبات این شورا،  لازم است اهداف، کارکردها، فعالیت‌های مجاز به استقرار، پلان اقتصادی و سایر پیوست‌های اجرایی مورد نیاز این شهرک‌ها در انطباق با دستورالعمل شهرک سازی توسط وزارت کشور و با توجه به محدوده فضای اجباری و اختیاری پایانه‌های مرزی مصوب شورای ساماندهی مبادی ورودی و خروجی مجاز زمینی کشور تهیه شود و پس از تایید در کمیته‌ای متشکل از نمایندگان وزارت کشور و وزارت راه و شهرسازی (معاونت حمل و نقل) و دبیرخانه شورای عالی ملاک اقدام قرار گیرد.

پس از تائید مکان یابی اولیه شهرک‌ها توسط شورای عالی شهرسازی و معماری ایران، طرح جامع شهرک‌های تخصصی مذکور در انطباق با دستورالعمل به تائید ستاد شهرک سازی خواهد رسید.

به گزارش ایسنا، شورای عالی شهرسازی و معماری ایران در جلسه مورخ ۲۲ اسفند ۱۴۰۱ گزارش وزارت کشور درخصوص ضرورت برنامه ریزی فضایی و کالبدی در نقاط مرزی مرتبط با مراسم اربعین را استماع کرده و ضرورت احداث این‌گونه مجموعه‌ها در قالب دستورالعمل شهرک‌سازی، تحت عنوان شهرک تخصصی-اقامتی اربعین  با هدف تامین زیرساخت‌های مورد نیاز زائرین متناسب با شان جمهوری اسلامی،  استفاده دائمی و چندمنظوره از فضا و ایجاد انتفاع هرچه بیشتر برای مردم بومی مناطق را تایید کرد.

بخوان:  حرم امام حسین (ع) در آستانه محرم شست‌وشو شد+عکس

دولت قصد دارد برای تامین زیرساخت‌های مورد نیاز زائران متناسب با شأن جمهوری اسلامی ایران، شهرک‌های تخصصی-اقامتی اربعین را در نقاط مختلف مرز ایران و عراق احداث کند.

انتهای پیام


منبع: https://www.isna.ir/news/1402050201486/%D8%B4%D9%87%D8%B1%DA%A9-%D9%87%D8%A7%DB%8C-%D8%A7%D9%82%D8%A7%D9%85%D8%AA%DB%8C-%D8%A7%D8%B1%D8%A8%D8%B9%DB%8C%D9%86-%D8%B3%D8%A7%D8%AE%D8%AA%D9%87-%D9%85%DB%8C-%D8%B4%D9%88%D8%AF