شهر اراک و جاذبه های گردشگری آن

مجموعهی تاریخی بازار اراک، از دیگر جاذبههای دیدنی در این شهرستان است که امروزه به یکی از مراکز تجاری پررونق و شلوغ تبدیل شده است. غار سفیدخانی یکی دیگر از جاذبههای طبیعی در شهرستان اراک است که در ۱۸ کیلومتری شهر اراک و در کوهی به همین نام قرار دارد که میتوان حضور چشمههای متعدد و بسیار را که در دامنهی این کوه مشاهده میشود، از ویژگیهای این پدیدهی طبیعی دانست. کاروانسرایی قدیمی در روستای کاروانسرا و در ۳۵ کیلومتری شهرستان اراک قرار دارد که با توجه به معماری آن، چهار ایوانی بودن بنا و مصالح به کار رفته در آن، به نظر میرسد که متعلق به دوران حکومت صفویان باشد. از دیگر عمارات تاریخی متعلق به دوران حکومت قاجاریه و سلطنت فتحعلی شاه، ارگ حکومتی شهر اراک است که به برج شیشه نیز شهرت دارد و در بافت قدیمی این شهرستان قرار گرفته است. چشماندازی بسیار زیبا، حضور گونههای مختلف گیاهی و نیز وجود تنوع جالبی از حیوانات از جمله پستانداران، خزندگان و پرندگان این منطقه را همانند آزمایشگاه و موزهای طبیعی ساخته است. در ۳۷ کیلومتری شهرستان اراک و در روستای انجدان این شهر، زیارتگاهی متعلق به میرزا عباسابن عبدالسلام وجود دارد که در بین مردم اراک به شاه غریب شهرت یافته است.

آلانیا در بین دریای مدیترانه و کوهستان توروس واقع شده و قلب تاریخی شهر آلانیا بر روی شبه جزیره سنگی به همراه قلعه ای خیره کننده از قرن سیزدهم میلادی میلادی می باشد. شهر آلانیا در سواحل جنوبی کشور ترکیه قرار گرفته و دارای ترکیب منحصر به فردی از آرامش، تاریخ و ماجراجویی است. هزاوه با اقلیم کوهستانی و آب و هوای مناسب برای باغداری و دارای مزارع وسیع انگور می باشد و گونه های مختلفی از انگور در رنگ ها و شکلهای مختلف در هزاوه پرورش می یابد. از طریق شهر بدروم می توان به راحتی به شهر تاریخی اِفسوس و پاموک کاله رفت و از این اماکن تاریخی بازدید نمود. متاسفانه این اثر تاریخی در حال تخریب و نابودی است. در مرکز شهر آنکارا هنرهای نمایشی، اپرا و باله، تالار ارکستر سمفونی ریاست جمهوری و بسیاری دیگر از کمپانی های نمایشی وجود دارند اما برجسته ترین جاذبه موجود در شهر آنکارا آنیت کابر، مقبره کمال آتاترک است که بنیان گذار جمهوری ترکیه و پایتخت قرار دادن شهر آنکارا است. وجه تسمیه این روستای تاریخی، وجود گیاهی در اطراف این روستا است که به وفور در آن یافت شده و به انگدان شهرت دارد و از آن انگرود یا آنغوزه بدست میآید.

در این منطقه کوههای بلند بسیار زیاد است که به جابجایی ابرها و بارش باران کمک می کند .پس از باران کوههای بلند آب را از دامنه سنگی دامنه ها جاری می سازد و باغها را سیراب می کند .تاکستانها بر شیب دامنه کوههای بلند به ارتفاع 2735 متر در وسعتی سبز بیش از 20 کیلومتر زیبایی باغهای انگور به چشم می خورد. شهر بدروم توسط آب های فیروزه ای رنگ احاطه شده است و در تمام طول سال دارای تابش خورشید است و قایق های بادبانی بسیار زیادی در آب های فیروزه ای رنگ بدروم شناور است برای همین شهر بدروم ترکیه تبدیل به یکی از پشتازان مقاصد ساحلی در ترکیه تبدیل شده است و آژانس مسافرتی الفبای سفر تورهای بدروم را برای علاقمندان به بازدید از این شهر زیبا را تدارک دیده است. شهر آنکارا پایتخت کشور ترکیه در دهه های اخیر پیشرفت های چشمگیری داشته است به همین ترتیب آژانس مسافرتی الفبای سفر که مجری مستقیم تور آنکارا است تورهای آنکارا و تورهای آنکارا نوروز 1400 را تدارک دیده است. از میان 20 شهر کشور ترکیه آژانس الفبای سفر تورهایی به 10 شهر محبوب و پرطرفدار ترکیه را برای افراد علاقمند سفر به شهرهای کشور ترکیه را تدارک دیده است.

یکی از دلایلی که شهر مارماریس به یک مقصد گردشگری پرطرفدار تبدیل شده است سواحل پر از قایق های بادبانیش است فقط تصور کنید که در تور مارماریس از دیدن آب های فیروزهای، سواحل با شن های طلایی، کوهستان ها و تپه های پوشیده از کاج و روستاهای دیدنی، چه منظره زیبایی را در کنار هم به وجود می آورند و از دیدنشان چه لذتی خواهید برد. شهر آنتالیا بیشتر به خاطر ساحل های بسیار زیبایش شناخته شده است اما شهر آنتالیا دارای جاذبه های گردشگری بسیاری نیز می باشد، برای بازدید از سایر جاذبه های توریستی آنتالیا در مرکز شهر می توانید به مسجد یولی بروید از چشم انداز پانورامایش لذت ببرید و یا به تماشای دروازه هادریان که دارای قدمتی 2000 سال است بروید. بیشتر جاذبه های توریستی استانبول با حمل و نقل عمومی به راحتی در دسترس می باشند مخصوصاً به وسیله تراموا، مترو و قایق اما بهتر است که تا جایی که می توانید پیاده به محل های مورد نظر خود بروید چرا که استانبول شهری شگفت انگیز با معماری فوق العاده است و با تور استانبول از دیدن زیبایی های شهر لذت ببرید.

بخوان:  هرآنچه که در مورد کفاره روزه ماه رمضان باید بدانید

شهر استانبول دارای اماکن توریستی بسیار زیادی از خرابه های تاریخی، قصرها و مسجدهایی با شهرت جهانی است همچنین تعداد مراکز خرید و بازارها در استانبول بسیار زیاد می باشند. به دلیل قرارگیری شهر ترابزون در حاشیه دریای سیاه، این شهر دارای صنعت ماهیگیری پررونقی است و این رونق باعث شده است که غذاهای دریایی به غذاهای محلی ترابزون نیز وارد شوند بنابراین در تور ترابزون نوروز 1400 می توانید از این غذاها لذت ببرید. این اثر تاریخی امروزه به موزه تغییر کاربری داده است. کلیسای مسروپ مقدس، یکی دیگر از جاذبههای گردشگری اراک است که در سال ۱۹۱۴ میلادی و به کمک ارامنهی این شهرستان احداث شد. این جاذبهی گردشگری طبیعی از سه جزیره به نامهای کریستالین یک، کریستالین دو و بخش کویری تشکیل شده است و به دلیل آبوهوای معتدل در فصل زمستان، به یکی از زیستگاههای پرندگان تبدیل شده است. فصل های کوهستانی، بهار و تابستانی معتدل و زمستانی سرد وجود چشمه سارهای متعدد و خاک خوب و حاصلخیز و اقلیم مناسب شرایط مساعدی را برای رشد و پرورش تاکستانهای انگور فراهم کرده است . میتوان حمام تاریخی چهارفصل اراک را بزرگترین حمام ایران نامید که قدمت آن به زمان سلطنت احمدشاه قاجار بازمیگردد. همچنین در دهانهی غار دودکش جن قرار دارد که به جذابیتهای آن افزوده است.

شناخته شده ترین جاذبه گردشگری ترابزون ایاصوفیه است که در قرن سیزدهم به عنوان کلیسا کاربرد داشته است و تا امروزه دیوارهای بسیار زیبا، نقاشی ها و زمین موزائیک شده اش هنوز باقی مانده اند و نظرها را به خود جلب میکنند. ازمیر با دارا بودن اماکن و بناهای تاریخی خیره کننده خود نشاندهنده این است که در گذشته برای قرن ها محل سکونت یونانی ها، ارمنی ها، یهودیان شامات و ترک ها بوده است. آنتالیا با دارا بودن تاریخ، طبیعتی زیبا و سبک زندگی جذاب بومیان خود به یکی از مقاصد گردشگری پر مخاطب در کشور ترکیه تبدیل شده است. این بنای قدیمی که گفته میشود نخستین مرکز علوم دینی در اراک است، به همت یوسفخان سپهدار، از اقوام فتحعلی شاه احداث شده و میتوان آن را اولین عمارت شهری که الگو گرفته از سبک مدارس دورهی صفویه است، در نظر گرفت. قالی در اراک به گفته سیسیل ادوارز زمانی از اهمیت و اعتبار و فراوانی برخوردار بود و رقیب قالی کرمان بود. از انواع قالی مشهور اراک میتوان به قالی ساروق اراک اشاره نمود که از لحاظ استحکام و نقشههای منحصربهفرد و نوع خامه (پشم) استفاده شده، شهرت جهانی دارد. اغلب اوقات ترابزون به نام شهر سلطان ها نیز شناخته می شود به این دلیل که زادگاه سلطان مشهور عثمانی یعنی سلیمان یکم بوده است.

آنتالیا چهارمین شهر پر گردشگر در دنیا است و امروزه تور آنتالیا به یکی از محبوبترین تورها تبدیل شده است. شهر بدروم محل قرار گیری یکی از عجایب تاریخی دنیا، شهر تاریخی هالیکارناس است. این عمارت تاریخی یکی دیگر از جاذبههای گردشگری تاریخی و مذهبی این شهر است که در بین مردم از ارزش والایی دارد. این بنای ارزشمند از مساحتی بالغ بر ۱۶۰۰ متر مربع تشکیل شده و به نظر میرسد به دلیل نگارههایی از چهار فصل سال و نیز نقاشیهای انجام شده در آن، به این نام شهرت یافته است. شهر کوش آداسی یکی از مهمترین مقاصد گردشگری کشور ترکیه است که دارای محیطی بی نظیر به همراه طبیعتی بکر و زیبا است. در ۱۷ کیلومتری شمال شرقی شهرستان اراک و در دشت فراهان استان مرکزی، تالابی دیدنی و زیبا قرار دارد که در گذشته به نمکزار فراهان شهرت داشته و امروزه نیز از آن به تالاب میقان یاد میشود.

بخوان:  امسال برای نخستین‌بار یک کاروان 230 نفره عازم سرزمین وحی می‌شود

ساختمانی که امروزه بخشی از منزل سپهدار و در حال ترمیم و بازسازی است و متاسفانه بخش اعظم آن از بین رفته است. ساختمانی متعلق به دوران حکومت قاجاریان در دروازه تهران شهرستان اراک و در بین گورستان کهن این شهرستان قرار دارد که متعلق به یکی از پیشوایان دینی، علما، مجتهدین و مشاهیر اسلامی است که به القاب دیگری همچون امین و اویس زمان نیز شناخته میشود. عمارتی کهن و متعلق به دوران حکومت فتعحعلی شاه قاجار در بافت قدیمی شهرستان اراک و در مجاورت بازار این شهرستان قرار دارد که به مدرسهی علمیه سپهداری شهرت یافته است. این مجموعهی تاریخی شامل بخشهای مختلفی مانند مدرسهی مختص ارامنه، تالار اجتماعات، سکونتگاه کشیش و اقامتگاه سرایدار است که در محوطهی حیاط قرار دارد. قدمت این مجموعهی تاریخی که شامل حمام، مسجد، مدرسه، آبانبارها، گذرها و کاروانسراها است به زمان حکومت فتحعلی شاه قاجار و اوایل قرن ۱۳ هجری قمری بازمیگردد.

آنتالیا: پرواز های آنتالیا ترکیه بیشتر به مقصد فرودشگاه اسپارتا این شهر برگزار می شوند و گردشگران تور ترکیه باید بدانند که طی کردن فاصله هوایی تهران تا آنتالیا حدود 4 ساعت و 40 دقیقه به طول می انجاند همچنین لازم به ذکر است که پرواز های تهران آنتالیا و برعکس توسط ایرلاین های ایرانی و ایرالاین های خارجی مختلفی نظیر ترکیش ایر، سان اکسپرس، پگاسوس برگزار می شود. قابل توجه گردشگران تور ترکیه ، ترکیه کشوری آسیایی و اروپایی است که در قسمت جنوب شرقی اروپا و همچنین در قسمت جنوب غربی آسیا قرار گرفته است. کشور تاریخی و پر قدمت ترکیه با قرار گیری در بین قاره های اروپا و آسیا به کشوری پر از رمز و راز، زیبا و با فرهنگی غنی تبدیل شده است و توریست ها وگردشگران بسیاری را در ایام مختلف سال از طریق تورهای مسافرتی ترکیه به سمت خود جذب می کند. استانبول محل تلاقی شرق به غرب است و دو قاره آسیا و اروپا را به یکدیگر متصل می کند. کوش آداسی به عنوان یکی از جذابترین شهرها در حاشیه دریای اژه شناخته می شود.

در شهر کوش آداسی اماکن دیدنی ای از جمله شهر افسوس، دیدیما، شهر پریه نه و شهر ملط (میلتوس) قرار دارند که اصلی ترین اماکن باستانی در کوش آداسی ترکیه می باشند و در تور کوش آداسی می توانید از آنها بازدید نمایید. این عمارت کهن به شکل هندسی هشتضلعی ساخته شده که گنبد آن نیز شانزده ضلعی است. در این بقعه میتوان صندوقی که روی مزار قرار گرفته است را مشاهده کرد که در پیرامون آن آیاتی از قرآن از جمله آیتالکرسی، تاریخ ساخت صندوق و چند بیت شعر حکاکی شده است. این روستا در منطقهای کوهستانی واقع شده و میتوان در پیرامون آن، کوه برف شاه و کوه چشمه و غارهای متعددی را مشاهده کرد. این امامزاده در زمان شاه عباس صفوی بنا گشته است و در پس گذر ایام استوار میزبان زائران است. سالانه شهر آنتالیا میزبان در حدود یازده میلیون گردشگر از سراسر جهان می باشد.

یکی دیگر از جاذبههای گردشگری در شهرستان اراک، منطقهی حفاظتشدهی هفتاد قله است که در فاصلهی ۲۵ کیلومتری از این شهرستان قرار گرفته و حدود ۹۷ هزار و ۴۰۰ هکتار وسعت دارد. این بنا در اولین گذر سمت چپ بعد از چهارسوق بازار اراک، در مقابل گذر مدرسه سپهداری قرار دارد. روستای تاریخی و زیبای هزاوه واقع در 18 کیلومتری شمال غربی اراک، در شیب آرام دامنه کوههای غربی اراک دارای بافتی پلکانی و متراکم است هزاوه در دل دامنه های صخره ای است و روستایی در قرون 7 و 8 هجری و به دوره ایلخانیان برمی گردد. در ساخت این بنا دو دوره جداگانه دیده میشود: ضلع جنوبی آن متعلق به دوره قاجار و ضلع شمالی آن مربوط به سالهای 1332 هـ .ق است. در دوره رنسانس شهر قونیه تولید کننده و صادر کننده فرش به اروپا بوده است. سازه اصلی بنا از خشت تشکیل شده و پیها را به وسیله سنگهای بزرگ و دوغاب گل آهک ساختهاند. شهر آنتالیا نهمین شهر بزرگ کشور ترکیه دارای تنوع و کیفیت بی نظیری در زمینه گردشگری است. شهر استانبول دارای لایه هایی از تاریخ، فرهنگ، رنگ ها و رایحه های مختلف است. پیاده روی در شهر ازمیر بسیار جذاب و لذت بخش است، در تمامی نقاط شهر فروشگاه وجود دارد و رایحه ها و طعم های فراوانی از همه جای شهر به مشام می رسند.

بخوان:  آئین‌های نوروزی آینه تمام نمای آفرینش و توزیع بختند

این مقبرهی کهن، از بناهای قرن ششم هجری قمری است و گفته میشود که متعلق به پیشوایان فرقهی اسماعیلیه است و امروزه یکی از جاذبههای گردشگری تاریخی شهرستان سایت kermanshahtour اراک محسوب میشود. در روستای انجدان و در ۳۷ کیلومتری شهرستان اراک، آرامگاهی تاریخی و متعلق به قرن هشتم هجری قمری وجود دارد که به مقبرهی شاه قلندر شهرت یافته است. به خاطر وجود مقبره مولانا و موزه مولانا، قونیه یک شهر زیارتی برای صوفیان است و همینطور برگذاری مراسم های رقص سماع در مرکز فرهنگی مولانا در قسمت شرقی موزه مولانا سالانه برگذار می شود و گردشگران و علاقمندان بسیاری را سالانه با تورهای قونیه به سمت خود جذب می کند. شهر بدروم ترکیه فقط به عنوان یک مقصد گردشگری ساحلی در ترکیه شناخته نمی شود بلکه دارای اماکن تاریخی و فرهنگی بسیار زیادی نیز می باشد. شهر استانبول شهری شلوغ و پر جنب و جوش است که هرگز از حرکت باز نمی ایستد و اگر نیاز به استراحت پیدا نمودید همیشه یک باغ زیبا، چایخانه و کافه و یا یک مسجد بسیار زیبا پیدا خواهید نمو که بتوانید لحظاتی در آن به استراحت بپردازید. با تمامی این تفاسیر دریافتیم که استانبول در حال حاضر با وجود اهمیت بسیار زیادی که دارد، پایتخت کشور ترکیه نمی باشد، اما پایتخت ترکیه کجاست؟

از صنایعدستی شهر اراک میتوان به دستبافتهای سنتی (قالیبافی، گلیمبافی، جاجیمبافی)، رودوزیهای سنتی، آثار چوبی (منبت و کندهکاری روی چوب، معرق کاری، پیکرتراشی، خراطی، ساخت سازهای سنتی، مشبک و گرهچینی چوب)، سفالگری، کتابت و نگارگری (طراحی سنتی، نقاشی ایرانی، گل و مرغ، تذهیب و تشعیر، خوشنویسی، کتیبه نویسی)، آثار فلزی (مسگری، قلمزنی، سفیدگری، چلنگری، مشبک فلز، ملیله طلا و نقره)، ساخت پاپوش سنتی(گیوهدوزی و گیوهبافی)، آرایههای معماری (گچبری سنتی، آینهکاری…) و تراش سنگهای قیمتی و نیمهقیمتی اشاره کرد.صنعت قالی در این منطقه از گذشته رواج داشته و قالی فراهان، سربند و ساروق شهرت جهانی داشتهاند. معماری استانبول، غذاهای استانبول و سایر جذابیت های استانبول هرکدام بیانگر داستانی می باشند. ازمیر به عنوان یک مروارید در غرب کشور ترکیه و بندری پر رونق در ساحل دریای اژه به همراه اماکن فرهنگی بسیار به داشتن معماری تاریخی، طبیعت زیبا و فاصله کم خود به شهر اِفسوس (Ephesus) می بالد و سالانه تعداد بی شماری از گردشگران با تورهای ازمیر به این شهر سفر می کنند. البته که امروزه شهر ازمیر مانند آن زمان چند فرهنگی نیست اما هنوز هم ساکنین یهودی و شامات در ازمیر می باشند و همین باعث شده است که بتوان غذاهای خوشمزه و لذیذی در ازمیر پیدا کرد.

قابل توجه گردشگران تور ترکیه، به طور کلی در این کشور تعداد بی شماری فرودگاه وجود برخی از مهم ترین آن ها عبارتند از فرودگاه آتاتورک، فرودگاه آنکارا، فرودگاه بدروم و فرودگاه آنتالیا لازم به ذکر است که فرودگاه های مذکور از پرترددترین فرودگاه های ترکیه نیز به شمار می آیند. غذاهای محلی شهر قونیه از بلغور گندم و و گوشت بره تهیه می شوند و البته یکی از غذاهای امروزی که در شهر قونیه می توانید بیابید اتلی اکمک (Etli Ekmek) است که شبیه به غذای لهمجون استانبول و پیتزا می باشد. در گذشته شهر ازمیر به نام اسمیرنا (Smyrna) نامیده میشده و این اسم هنوز هم در زبان های یونانی و اسپانیایی استفاده می شود. شهر مارماریس به عنوان جواهر فیروزه ای کشور ترکیه نیز شناخته می شود. صنعت قالیبافی از آغاز بنیانگذاشتن این شهر توسط یوسفخان گرجی به عنوان عمده کالای صادراتی این شهر قرار گرفت. آنکارا: مسافران تور ترکیه که می خواهند به پایتخت این کشور یعنی آنکارا سفر کنند می توانند از طریق ایرلاین های ایران ایر و ماهان ایر با مدت زمان پرواز 3 ساعت و 10 دقیقه به فرودگاه آنکارا برسند.