صدور مجوز برای گردشگران ایرانی؛ گامی در جهت ارتقاء روابط سیاسی با مصر

وزیر گردشگری مصر تصریح کرد که در این مدت درحال بررسی برنامه های گردشگری، رزرو هتل و نوع گردشگری بر اساس قوانین این وزارت بودیم.

وی با اشاره به اهمیت موضوع گردشگری در روابط سیاسی و اقتصادی دو کشور ایران و مصر گفت: اتفاق رخ داده می‌تواند علت و انگیزه‌ای برای ارتقاء و عادی شدن روابط دو کشور در سایر بخش‌ها از جمله حوزه‌های سیاسی و اقتصادی باشد.

این دیپلمات ارشد جمهوری اسلامی ایران در قاهره همچنین در  پاسخ به این سوال که تهران  چه اقداماتی برای تسهیل سفر گردشگران مصری به کشورمان انجام داده است، گفت: از جانب ایران هیچگونه محدودیتی در این ارتباط  وجود ندارد و ما یکطرفه لغو روادید داریم.

انتهای پیام


منبع: https://www.isna.ir/news/1402042113322/%D8%B5%D8%AF%D9%88%D8%B1-%D9%85%D8%AC%D9%88%D8%B2-%D8%A8%D8%B1%D8%A7%DB%8C-%DA%AF%D8%B1%D8%AF%D8%B4%DA%AF%D8%B1%D8%A7%D9%86-%D8%A7%DB%8C%D8%B1%D8%A7%D9%86%DB%8C-%DA%AF%D8%A7%D9%85%DB%8C-%D8%AF%D8%B1-%D8%AC%D9%87%D8%AA-%D8%A7%D8%B1%D8%AA%D9%82%D8%A7%D8%A1-%D8%B1%D9%88%D8%A7%D8%A8%D8%B7-%D8%B3%DB%8C%D8%A7%D8%B3%DB%8C

به گزارش ایسنا به نقل از پایگاه خبری الفجر، احمد عیسی، وزیر گردشگری مصر روز سه شنبه در اظهاراتی اعلام کرد که این کشور میزبان اولین پرواز مستقیم از تهران خواهد بود.

رییس دفتر حافظ منافع ایران در مصر، تصمیم اخیر قاهره در پذیرش اولین گروه گردشگران ایرانی را گامی در راستای ارتقاء روابط سیاسی بین دو کشور ایران و مصرعنوان کرد.

محمد حسین سلطانی‌فر در گفت‌وگو با ایسنا با اشاره به اظهارات اخیر وزیر گردشگری مصر مبنی بر اینکه به زودی سفر  اولین گروه گردشگران ایرانی به مصر برای بازدید از منطقه شرم الشیخ  انجام می‌شود، گفت: این موضوع حاصل و نتیجه مصوبه اخیر دولت مصر است که برای اولین بار این اجازه را صادر کرد که گردشگران ایرانی بتوانند با سفر به مصر از منطقه شرم الشیخ بازدید کنند .

این دیپلمات ارشد جمهوری اسلامی ایران در قاهره با بیان اینکه در مصر معمولاً صدور مجوز برای ورود گردشگران به منطقه شرم الشیخ مرحله رو به جلویی در بحث اخذ تصمیم نهایی در مورد ارتقای روابط دوجانبه با یک کشور محسوب می‌شود، گفت: تصمیم اخیر دولت مصر برای صدور مجوز جهت سفر گردشگران ایرانی به این کشور دریچه‌ای در جهت ارتقاء روابط سیاسی دو کشور در سطح سفارت است .

وی گفت:  این پرواز از طریق فردوگاه بین المللی «شرم الشیخ» انجام خواهد شد؛ زیرا از اوایل سال جاری درخواست‌هایی برای انجام پرواز میان دو کشور مطرح شده بود.

سلطانی‌فر تاکید کرد: بی تردید تهران از  تمایل گردشگران مصری  برای سفر به ایران استقبال می‌کند.

احمد عیسی گفت که در اولین پرواز ۲۵ گردشگر ایرانی به مصر خواهند آمد و برنامه آنها تنها محدود به گردشگری ساحلی در جنوب سینا، نوبیع و طابا خواهد بود و هیاتی از اداره گردشگری از آنها استقبال خواهد کرد.

وی همچنین تصریح کرد: ما در مدت اخیر شاهد رویکرد مصر به سمت همگرایی منطقه‌ای و عادی‌سازی روابط مصر با دو کشور سوریه و ترکیه بودیم و مصر به خوبی به جایگاه ویژه جمهوری اسلامی در منطقه واقف است .