صدور کارت نمادین برای هنرمندان و چند سناریوی دیگر

جلالی با بیان اینکه عناصر موزه‌ای می‌تواند دست‌آویز صنایع‌دستی باشد بر اینکه صنایع‌دستی باید در هر رویداد استانی ‌قلاب همچنین ظرفیت‌ها و چگونگی بهترین استفاده از آن احصا شود، تاکید کرد. او همچنین درگیر کردن اتاق‌های بازرگانی استان‌ها و استفاده از ظرفیت مشاوره‌ای آن‌ها را نیز از جمله راهکارهای راهگشا دانست.

جلالی تمرکززادیی را یکی از تاکیدات و سیاست‌های کاری وزارت میراث برشمرد و بیان کرد: بر همین اساس، رویدادهای هفته جهانی صنایع‌دستی از اصفهان به‌عنوان شهر جهانی صنایع‌دستی با حضور وزیر میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی همچنین شهر کاشان و سمیرم که پرونده‌های آن‌ها تکمیل و در حال ارسال است، آغاز خواهد شد. همچنین فعالیت‌ها و رویدادهای دیگر نیز در سطح استان‌ها توزیع‌ می‌شود که نهایتاً به هم‌گرایی و شکل‌گیری نظام شبکه‌ای همچنین ایجاد فضای نشاط در هفته صنایع‌دستی منجر شود.

به گزارش ایسنا و به نقل از اداره‌کل روابط‌عمومی و اطلاع‌رسانی وزارت میراث، مریم جلالی معاون صنایع‌دستی و هنرهای سنتی در وبینار اعلام برنامه‌های هفته صنایع‌دستی که صبح امروز شنبه – ۲۳ اردیبهشت‌ماه ۱۴۰۲ – با حضور معاونان صنایع‌دستی ادارات کل ۳۱ استان کشور، در سالن فجر این وزارتخانه برگزار شد، از همکاری معاونان صنایع‌دستی استان‌ها در ایام نوروز و برپایی بازارچه‌های صنایع‌دستی همچنین حضور پررنگ در پنجمین نمایشگاه توانمندی‌های صادراتی جمهوری اسلامی ایران تشکر کرد و ضمن تاکید بر راه‌اندازی فروشگاه‌های صنایع‌دستی در تمامی پایگاه‌های ملی و جهانی، درباره ارائه ایده‌ها، نوآوری‌ها و خلاقیت‌ها در هفته صنایع‌دستی گفت: با توجه به همکاری‌های صورت‌گرفته با استاندارها و شهرداری‌ها، انتظار داریم ظرفیت‌های صنایع‌دستی استان‌ها به بهترین شکل و بالاترین کیفیت نمایش داده شود.

بخوان:  رونمایی از یک قاب منحصربه‌فرد در سال خرگوش

انتهای پیام


منبع: https://www.isna.ir/news/1402022314876/%D8%B5%D8%AF%D9%88%D8%B1-%DA%A9%D8%A7%D8%B1%D8%AA-%D9%86%D9%85%D8%A7%D8%AF%DB%8C%D9%86-%D8%A8%D8%B1%D8%A7%DB%8C-%D9%87%D9%86%D8%B1%D9%85%D9%86%D8%AF%D8%A7%D9%86-%D9%88-%DA%86%D9%86%D8%AF-%D8%B3%D9%86%D8%A7%D8%B1%DB%8C%D9%88%DB%8C-%D8%AF%DB%8C%DA%AF%D8%B1همچنین در این جلسه مدیران کل معاونت صنایع‌دستی و معاونان صنایع‌دستی استان‌های مرکزی، آذربایجان شرقی، فارس، قم و تهران به نمایندگی از دیگر استان‌ها به ارائه برنامه‌ها و پیشنهادات خود پرداختند.

معاون صنایع‌دستی و هنرهای سنتی، جشنواره صنایع‌دستی فجر را دارای رویکرد مردمی و هفته جهانی صنایع‌دستی را با رویکرد توجه به سیاست‌گذاران و نقش‌آفرینان صنایع‌دستی عنوان کرد. او همچنین صنایع‌دستی را حلقه اتصال میراث‌فرهنگی و گردشگری و دارای ظرفیت خاطره‌سازی دانست و افزود: صنایع‌دستی امری فرابخش در حوزه‌های مختلف اقتصادی، فرهنگی و اجتماعی است. نقش‌آفرینی در سطح ملی و اتصال به بخش خصوصی و برون‌سپاری در حوزه عملیات به میزان خلاقیت شما بستگی دارد و باید مورد توجه قرار بگیرد.

صدور کارت نمادین برای هنرمندان و چند سناریوی دیگر
مریم جلالی معاون صنایع‌دستی و هنرهای سنتی

معاون صنایع‌دستی و هنرهای سنتی با اشاره به امضای تفاهمنامه‌ با انجمن بوم‌گردی‌ها که اخیرا انجام شد، بر استفاده از ظرفیت بوم‌گردی‌ها برای نمایش آثار هنرمندان و استادان بومی تاکید کرد و با بیان اینکه هیچ منعی برای برگزاری حراج‌ها وجود ندارد و مجوز حراج با قید داشتن شرایط لازم صادر می‌شود، افزود: به‌هیچ‌عنوان صدور مجوز ملی حراج انحصاری نیست؛ متقاضیان حراج در استان‌ها معرفی شوند.

معاون صنایع‌دستی و هنرهای سنتی با اشاره به سیاست‌گذاری‌های وزارت میراث در راستای تمرکززدایی رویدادها و فعالیت‌های مربوط به حوزه صنایع‌دستی، گفت: رویدادهای هفته صنایع‌دستی از اصفهان شهر جهانی صنایع‌دستی با حضور وزیرمیراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی آغاز و دیگر برنامه‌ها نیز در سطح تمامی استان‌ها توزیع می‌شود.

جلالی در ارتباط با معضل بیمه هنرمندان صنایع‌دستی و سامانه صدور کارت شناسایی برای این قشر، که در حال انجام است، متذکر شد: بودجه دولتی برای بیمه تمامی هنرمندان کفاف نمی‌دهد و درصدد هستیم سناریوهای متعددی بر اساس اقتضائات مختلف تعریف شود. ما نیز پیگیر هستیم در هفته صنایع‌دستی، سامانه جدیدی با ظرفیت گزارش‌گیری و تفویض اختیار در هفته صنایع‌دستی رونمایی شود. ما در تلاش هستیم تا ۲۰ خردادماه ۱۴۰۲ برای هنرمندانی که دارای نشان یک هنری هستند به‌صورت نمادین، کارت شناسایی صادر شود.

بخوان:  عربستان در واکنش به سوزاندن قرآن در سوئد، به حجاج اروپایی قرآن ویژه اهدا می‌کند