صنایع دستی بهترین راه برون رفت از مشکلات تحریم است

انتهای پیام 


منبع: https://www.isna.ir/news/1401090704632/%D8%B5%D9%86%D8%A7%DB%8C%D8%B9-%D8%AF%D8%B3%D8%AA%DB%8C-%D8%A8%D9%87%D8%AA%D8%B1%DB%8C%D9%86-%D8%B1%D8%A7%D9%87-%D8%A8%D8%B1%D9%88%D9%86-%D8%B1%D9%81%D8%AA-%D8%A7%D8%B2-%D9%85%D8%B4%DA%A9%D9%84%D8%A7%D8%AA-%D8%AA%D8%AD%D8%B1%DB%8C%D9%85-%D8%A7%D8%B3%D8%AA

به گزارش ایسنا، معاون وزیر میراث فرهنگی با اشاره به ظرفیت‌های خراسان جنوبی، از روستای جهانی خراشاد به عنوان افتخاری برای استان یاد کرد و اظهار داشت: این روستا یکی از ۶۸ روستایی است که با ثبت در یونسکو، جهانی شده است.

به گفته وی؛ فرهنگ از سرمایه‌های خراسان جنوبی بوده و شکوه این استان به منابعی گره خورده که وصل به ثروت است؛ صنایع دستی اقتصاد و هویت ماست لذا باید با همه تار وپود وجودمان از آن حفاظت کنیم.

جلالی اظهار امیدواری کرد: جوانان با ورود به این عرصه به فراگیری هنرهای مرتبط با صنایع دستی مشغول شوند تا از منافع مادی و معنوی آن بهره ببرند. 

ایسنا/خراسان جنوبی معاون صنایع دستی وزارت میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری، صنایع دستی را فرایندی زود بازده خواند و با اشاره به نیاز اندک آن به سرمایه، گفت: در شرایط فعلی و با وجود تحریم‌ها، صنایع دستی بهترین راه برون رفت از مشکلات موجود است. 

جلالی با بیان اینکه در دولت سیزدهم خدمت به مردم اصل است، گفت: خدمت سبب قدرت می‌شود و باید خدمتگذارانی صادق به جامعه هنر باشیم. 

وی با اشاره با اینکه در سیاست‌های ابلاغی مقام معظم رهبری برای برنامه هفتم توسعه کشور بندی به توسعه صنایع دستی و گردشگری اختصاص یافته، اظهار کرد: این موضوع نشانگر اهمیت بسیار زیاد موضوع توسعه صنایع دستی و گردشگری بوده؛ صنایع دستی و گردشگری پیشران اقتصاد و فرهنگ جامعه است. 

معاون وزیر میراث فرهنگی، استفاده از اعتبارات بنیاد مستضعفان در بهسازی باغ اکبریه را ابتکاری فوق العاده خواند و گفت: استاندار و همکاران در میراث فرهنگی استان بر رعایت اسناد جهانی مراقبت کاملی خواهند داشت.

بخوان:  حاج محمد مطهری نسب پیرغلام اهل بیت (ع) و فرزند مرشد اسماعیل درگذشت

مریم جلالی، امروز دوشنبه ۷ آذر در مراسم افتتاح پنجمین نمایشگاه صنایع دستی خراسان جنوبی که با حضور استاندار همراه بود، اظهار کرد: هنر دستان خانواده‌های ایرانی به خصوص در شرق با شکوه در همه حوزه ها به چشم می خورد، لذا ما میراث دار چنین هنری هستیم.

وی در پاسخ به سؤال یکی از افراد حاضر در این مراسم درباره باغ و عمارت اکبربه بیرجند، بیان کرد: ما میراث دار پایگاه‌های جهانی هستیم و وظیفه همه ما پاسداری از آنهاست، لذا هر تحولی در این مجموعه تاریخی باید بر اساس نیت واقف و مطابق با پروتکل‌های جهانی باشد و پروتکل‌های جهانی نمی‌گذارند به پایگاه‌ها و آثار تاریخی جهانی خدشه‌ای وارد شود. 

معاون وزیر میراث فرهنگی، حضور در نمایشگاه صنایع دستی را انگیزه‌ای برای تجربه آموزی و ساماندهی خرد جمعی عنوان کرد و گفت: تلاش همه دست اندرکاران برای برپایی این نمایشگاه صنایع دستی، ستودنی است و امیدوارم همه ما وظیفه میراث داری خود را به شکل احسن انجام دهیم.