ظرفیت‌های گردشگری الموت و قلعه لمبسر تقویت شود

شیب کوه نیز که از شمال به جنوب آن کشیده شده و اختلاف ۲ سطح آن را به ۱۵۰ متر می‌رساند حدود ۴۸۰ متر طول دارد و پهنای قلعه هم بیش از ۱۹۰ متر است.
تاریخ بنای اصلی این قلعه را به پیش از اسلام نسبت می‌دهند، پس از تصرف این دژ در شب چهارشنبه، بیستم ذی القعده سال ۴۸۹ هجری، توسط کیا بزرگ امید بازسازی و توسعه یافت.

بنا بر اعلام روابط عمومی میراث فرهنگی و گردشگری استان قزوین، قلعه لمبسر از بزرگترین و مستحکم ترین قلعه اسماعیلیان در سه کیلومتری شمال شرقی شهر رازمیان، مرکز بخش رودبار الموت غربی قرار دارد.

وی در ادامه تصریح کرد: جهت ساماندهی قلعه الموت موافق ایجاد ردیف اعتباری در مجلس هستیم. 

وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی افزود: زیرساخت‌های گردشگری قلعه لمبسر نیازمند تسهیلگری در راه دسترسی مناسب، امکانات رفاهی از جمله سرویس‌های بهداشتی و همچنین تابلوهای راهنمایی است.

ایسنا/قزوین وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی گفت: منطقه الموت به عنوان یکی از قطب‌های گردشگری استان قزوین، نیازمند تقویت زیرساخت‌های گردشگری است. در این راستا به جهت ساماندهی و مرمت قلاع تاریخی الموت، اعتبار لازم از سوی این وزارتخانه اختصاص می‌یابد.

این قلعه که دره‌های عمیق نینه رود و لمّه‌در، دسترسی به آن را از شرق و غرب غیرممکن ساخته است و تنها از ۲ دروازه شمالی و جنوبی می‌توان به این دژ مستحکم وارد شد.

سیدعزت‌الله ضرغامی سه‌شنبه ۲۰ تیرماه در جریان سفر یک روزه به استان قزوین طی بازدید از قلعه تاریخی لمبسر در رازمیان رودبار الموت غربی که با همراهی استاندار قزوین، نمایندگان مردم قزوین، البرز و آبیک در مجلس، علی دارابی قائم مقام وزیر و جمعی از مسئولان کشوری و استانی صورت گرفت، اظهار کرد: ظرفیت‌های گردشگری الموت در نوع خود بی‌بدیل است و لازم است که زیرساخت‌های گردشگری در این منطقه بیش از پیش مورد توجه قرار گیرد. 

بخوان:  قصیده روایی حسین خزائی از ولایت امام علی(ع) تا ولایت فقیه

به گزارش ایسنا، وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی در ادامه سفر خود به منطقه الموت، از منطقه نمونه گردشگری دریاچه اوان، قلعه حسن صباح و پایگاه ملی میراث فرهنگی در روستای گازرخان بازدید خواهد کرد.

انتهای پیام
 


منبع: https://www.isna.ir/news/1402042012663/%D8%B8%D8%B1%D9%81%DB%8C%D8%AA-%D9%87%D8%A7%DB%8C-%DA%AF%D8%B1%D8%AF%D8%B4%DA%AF%D8%B1%DB%8C-%D8%A7%D9%84%D9%85%D9%88%D8%AA-%D9%88-%D9%82%D9%84%D8%B9%D9%87-%D9%84%D9%85%D8%A8%D8%B3%D8%B1-%D8%AA%D9%82%D9%88%DB%8C%D8%AA-%D8%B4%D9%88%D8%AF

دیواره‌های عظیم ۲ لایه با ارتفاعی افزون بر ۱۰ متر از سنگ‌های بسیار بزرگ، ساختمان اصلی در بخش شمالی دژ با دیوارهایی به قطر یک متر و ۲۰ سانتیمتر از سنگ تراشیده، مخازن عظیم و شگفت آور آب و غلاّت در جنوب و جنوب شرقی قلعه، چند برج و سیستم آبرسانی که هر بیننده‌ای را متعجب می‌کند، از آثار به جای مانده در دژ لمبسر است.