عراق برای ورود اتوبوس‌های ایرانی به کربلا مجوز صادر کرد+فیلم

 

 

همکاری خوب عراقی‌ها برای حضور زائران اربعین

اباذری با بیان اینکه زیارت سریع امام حسین علیه‌السلام در اربعین خواهش همیشگی ماست که امیدواریم با این اقدام فرصت برای زیارت سایر زوار هم فراهم شود، ادامه داد: برای بازگشت زائران هم اتوبوس‌های پیش‌بینی شده و بر اساس هماهنگی سفیر ایران با طرف عراقی، اتوبوس‌های ایرانی وارد شهر کربلا می‌شوند و زوار را از کربلا به مرز مهران منتقل می‌کنند. 

۵ تا ۱۰ دقیقه زمان عبور زائر اربعین از مرزهای زمینی

غلامرضا اباذری، سخنگوی ستاد اربعین در عراق و رایزن فرهنگی ایران در این کشور در گفت‌وگو‌ با خبرنگار حج و زیارت خبرگزاری فارس با بیان اینکه آنچه امسال مهم بود حرکت روان و راحت زوار امام حسین علیه‌السلام از ایران به عراق است اظهار داشت: در مرزهای ۶گانه مشکلاتی که در سال‌های قبل پیش آمد، امسال وجود نداشت.

ورود اتوبوس‌های ایرانی به کربلا و انتقال زائران به مرز مهران

رایزن فرهنگی کشورمان در عراق با اشاره به همکاری و همراهی مسوولان عراقی در اربعین سال جاری خاطرنشان کرد: با هماهنگی انجام شده مسوولان عراقی قبول کردند که اطلاعات در گیت خروجی ایران ثبت شود و اطلاعات را در اختیار آن‌ها قرار دهیم تا دیگر زائران منتظر نمانند. همچنین برای پذیرایی از زوار هم مردم، موکب‌داران، عشایر، مرجعیت و اعتاب مقدسه در این بیابان گرم همه امکانات را فراهم کردند.

اباذری با بیان اینکه در بحث خدمات هم با توجه به ظرفیت عراق شاید در برخی امور ملاحظات و توقف‌هایی بوده، اما در مجموع اربعین خوب ‌‌و موفقی بود، ادامه داد: این موفقیت را مدیون زائران کشورمان هستیم که با توجه به توصیه‌های مسوولان این نظم را به ارمغان آوردند.

بخوان:  ایسنا - روستای فرُخد؛ قمصر خراسان

سخنگوی ستاد اربعین در عراق از مقتدی صدر تشکر کرد و گفت: حجت‌الاسلام مقتدی صدر اربعین امسال در تردد زوار به ما کمک کرد؛ به طوری که هم ماشین خوب و مناسب هم اتوبوس با تعداد بالا فرستاد تا زوار را از مرز مهران به نجف و کربلا منتقل کنند.

وی‌ با اشاره به اینکه زائران اربعین بین ۵ تا ۱۰ دقیقه گیت‌های خروج از ایران و ورود به عراق را طی کردند، تصریح کرد: امسال وضعیت حمل ‌و نقل نسبت به سال گذشته بهتر بود و یکی از بهترین مراسم اربعین‌ در طول تاریخ را شاهد هستیم.این مطلب را برای صفحه اول پیشنهاد کنید


منبع: https://farsnews.ir/news/14020613000577/%D8%B9%D8%B1%D8%A7%D9%82-%D8%A8%D8%B1%D8%A7%DB%8C-%D9%88%D8%B1%D9%88%D8%AF-%D8%A7%D8%AA%D9%88%D8%A8%D9%88%D8%B3%E2%80%8C%D9%87%D8%A7%DB%8C-%D8%A7%DB%8C%D8%B1%D8%A7%D9%86%DB%8C-%D8%A8%D9%87-%DA%A9%D8%B1%D8%A8%D9%84%D8%A7-%D9%85%D8%AC%D9%88%D8%B2-%D8%B5%D8%A7%D8%AF%D8%B1-%DA%A9%D8%B1%D8%AF-%D9%81%DB%8C%D9%84%D9%85

به گزارش فارس، با توجه به محدودیت‌های عراق، امسال امکان ورود خودروهای شخصی به خاک عراق (کاپوتاژ) وجود نداشت و برخی از اتوبوس‌های ایرانی تا نخستین شهر مرزی عراق امکان جابجایی زائران را داشتند، اما با افزایش موج بازگشت زوار، قرار است این اتوبوس‌ها وارد کربلا شده و‌ زائران را تا مرز مهران منتقل کنند. همچنین خودروهای عتبه حسینیه نیز برای جابجایی زائران به مرزهای زمینی اختصاص یافته است. 

۵ تصادف منجر به فوتی در اربعین امسال داشتیم

رشد ۱۵ درصدی زائران ایرانی اربعین نسبت به سال گذشته

رایزن فرهنگی ایران در عراق با اشاره به رشد ۱۵ درصدی تعداد زائران اربعین نسبت به سال گذشته، خاطر نشان کرد: در حالی که ۲ روز تا اربعین باقی مانده است، ۳.۵ میلیون زائر ایرانی وارد عراق شده‌اند و همچنان تردد از مرزها روان است.

بخوان:  آئین رونمایی از ۱۰ طرح گردشگری مناطق آزاد در کیش

اباذری با بیان اینکه پنج تصادف منجر به فوت در اربعین امسال داشتیم، ادامه داد: در مسیر تعداد فوتی‌‌ها ما را نگران کرد که البته در مجموع تعداد فوتی‌ها نسبت به سال گذشته کمتر بود.

پایان پیام/


وی به زائران توصیه کرد که حالت معنوی اربعین را حفظ کنند و گفت: خواهش می‌کنم از زوار که حتما سعی کنند از روز اربعین به بعد، زودتر به کشور بازگردند و در عراق نمانند. حدود یک‌ماه است که در عراق تردد از شهرهای زیارتی با مشکلاتی همراه شده و بهتر است زائران کشورمان هرچه زودتر زیارت کرده ‌‌و با این نگاه که چون ‌موکب برپاست و باید بمانیم، در عراق بیشتر نمانند.