عربستان وضعیت حج تمتع آینده را بررسی می‌کند

وضعیت حج به حالت قبل از کرونا بازمی‌گردد؟

به گزارش فارس، امسال حدود ۹۰۰ هزار نفر از کشورهای مختلف به حج تمتع مشرف شدند که سهمیه ایران ۳۹ هزار و ۶۳۵ نفر اعلام شد. البته بر اساس تصمیم سعودی‌ها زائران بالای ۶۵ سال امکان زیارت خانه خدا نداشتند و این محدودیت باعث شد که ۲۲ هزار نفر از زائران حج ۹۹ که هزینه حج را به طور کامل پرداخت کرده بودند، به خاطر محدودیت سنی از این سفر معنوی باز بمانند.

پایان پیام/


وضعیت حج آینده در عربستان بررسی می‌شود

البته این امر هنوز قطعی نشده است و برای مشخص شدن وضعیت حج تمتع باید منتظر تعیین تکلیف سعودی‌ها باشیم. همان طور که در حج تمتع سال ۹۹ با وجود اینکه ایران همه مراحل ثبت‌نام تا برگزاری جلسات آموزشی را برگزار کرده بود، سعودی‌ها یک ماه مانده به اعزام‌ها اعلام کردند که به دلیل شیوع کرونا از هیچ کشوری زائر نمی‌پذیرند و در نهایت حج تمتع آن سال با حضور حدود ۱۰ هزار زائر ساکن عربستان برگزار شد.

به گزارش خبرنگار حج و زیارت خبرگزاری فارس، با وجود اینکه هر ساله قبل از شیوع کرونا در این ایام سعودی‌ها از کشورهای مختلف برای امضای تفاهم‌نامه حج تمتع با کشورهای مختلف جلساتی را برگزار می‌کردند و نمایندگان کشورهای مختلف نیز در این کشور حضور می‌یافتند، اما همچنان خبری از امضای تفاهم‌نامه حج با هیچ کشوری نیست.

با این وجود، پس از درخواست برخی از کشورها برای مشخص شدن وضعیت حج تمتع، سعودی‌ها قرار است در روزهای آینده جلساتی به این منظور برگزار کرده و درباره نحوه برپایی حج تمتع تصمیم‌گیری کنند.

بخوان:  پیشنهادهایی برای طرفداران «هری پاتر»این مطلب را برای صفحه اول پیشنهاد کنید


منبع: https://farsnews.ir/news/14010808000139/%D8%B9%D8%B1%D8%A8%D8%B3%D8%AA%D8%A7%D9%86-%D9%88%D8%B6%D8%B9%DB%8C%D8%AA-%D8%AD%D8%AC-%D8%AA%D9%85%D8%AA%D8%B9-%D8%A2%DB%8C%D9%86%D8%AF%D9%87-%D8%B1%D8%A7-%D8%A8%D8%B1%D8%B1%D8%B3%DB%8C-%D9%85%DB%8C%E2%80%8C%DA%A9%D9%86%D8%AF

این امر در حالی است که مسؤولان حج و متولیان حرمین شریفین در هفته‌های گذشته با مقامات کشورهای مختلف دیدار داشتند، اما درباره حج تمتع ۱۴۴۴ (۱۴۰۲ شمسی) موضوعی مطرح نکردند.

سهمیه کشورها بر اساس مصوبه سازمان همکاری‌های کنفرانس اسلامی یک هزارم جمعیت هر کشور است که اگر جمعیت ایران را ۸۵ میلیون در نظر بگیریم، سهمیه کشورمان در حج تمتع ۸۵ هزار نفر است.

به گفته یک منبع مطلع، با توجه به افزایش تعداد عمره‌گزاران در روزهای اخیر، در صورتی که مشکلی ایجاد نشود، وضعیت حج تمتع به حالت قبل از کرونا بازمی‌گردد. با این تفاوت که در سال آینده سهمیه کشورها کم‌تر از یک هزارم جمعیت کشورها تعیین خواهد شد.