عشق بی‌مثال امام حسین(ع) به نماز از زبان حجت‌الاسلام انصاریان+فیلم

انصاریان تصریح کرد: نمازی که ابی‌عبدالله(ع) می‌خواندند، نمازی به تناسب معرفت، علم، توحید و شناختشان از پروردگار بوده است. در حقیقت، نمازی جامع و کامل بوده است؛ آنجایی که پیغمبر فرموده‌اند: «الصَّلَاةُ قُرْبَانُ کُلِّ تَقِیٍّ» نماز مقرب‌کننده هر انسان پاک و باتقوایی است.

این مفسر قرآن کریم گفت: حالا شما ببینید حضرت ابی‌عبدالله‌الحسین(ع) این مسیر قرب را با نمازی طی کرده‌اند که کیفیتش مخصوص به خودشان بوده است. نمازی بوده که قرآن مجید می‌فرماید: «تَنْهیٰ عَنِ اَلْفَحْشٰاءِ وَ اَلْمُنْکرِ»(سوره عنکبوت، آیه ۴۵) و قلعه و حصار است.

کل موجودات هستی در حال تسبیح پروردگار

وی گفت: حتی شما به سوره مبارکه نور مراجعه کنید که پروردگار عالم می‌فرماید: «أَنَّ اللَّهَ یُسَبِّحُ لَهُ مَنْ فِی السَّمَاوَاتِ وَالْأَرْضِ وَالطَّیْرُ صَافَّاتٍ»(سوره نور، آیه ۴۱) کل موجودات هستی، هم نماز و هم تسبیح دارند. این آیه خیلی آیه عجیبی است! تسبیح در نماز ما هم هست: «سُبْحانَ رَبِّی العَظِیمِ وَبِحَمْدِهِ»، «سُبْحانَ رَبِّی الأعْلَی وَبِحَمْدِهِ»، «سُبْحانَ اللّه وَالحَمْدُ للّه وَلا اِلهَ اِلاَّ اللّه وَاللّه اَکبَرُ».

پایان پیام/


این استاد اخلاق افزود: این متن آیه قرآن است که می‌فرماید همه موجودات، هم نماز و هم تسبیح دارند، سپس پروردگار در ادامه می‌فرماید: «کلٌّ قَدْ عَلِمَ صَلاٰتَهُ وَ تَسْبِیحَهُ»(سوره نور، آیه ۴۱) علاوه‌بر اینکه همه موجودات نماز و تسبیح دارند، به نماز و تسبیح‌ خودشان هم معرفت دارند؛ یعنی موجودات می‌فهمند که در پیشگاه پروردگار نماز می‌خوانند و خدا را تسبیح می‌گویند.

معرفت موجودات به تسبیح پروردگار

ابی‌عبدالله(ع)، برپادارنده نمازی جامع و کامل

بخوان:  ویدیو / روی گشاده جاده‌ها به زائران اربعین

وی گفت: این ممکن است که ما حقیقت این آیه را درک نکرده و نماز و تسبیح موجودات را حس نکنیم؛ ولی پروردگار مهربان این خبر را در قرآن داده و انکار قرآن مساوی با کفر است.

 

دافعه نماز ابی‌عبدالله(ع) نسبت به بدی‌ها

فیلم این سخنرانی را ببینید:

وی افزود: در واقع، نماز حضرت سیدالشهدا(ع) دافعه عجیبی نسبت به بدی‌ها داشته و چون نمازشان به قول قرآن مجید، «اَلَّذِینَ هُمْ عَلیٰ صَلاٰتِهِمْ دٰائِمُونَ»(سوره معارج، آیه ۲۳) یک نماز دائم بوده و یاد خدا در حضرت همیشگی بوده است. آن یاد، نماز باطن‌، نماز قلب‌، نماز روح‌ و نماز نفس ایشان بوده است. «أَقَمْتَ الصَّلاةَ» یعنی یابن‌ رسول‌الله! تو ساختمان نماز کامل را برپا داشته‌ای.

به گزارش خبرنگار حوزه مسجد و هیأت خبرگزاری فارس، حجت‌الاسلام والمسلمین حسین انصاریان استاد حوزه علمیه و مفسر قرآن کریم در سخنرانی‌ به مناسبت ماه محرم برای شناخت بهتر امام حسین(ع) به موضوع «شهادت معصومین به نماز جامع ابی‌عبدالله (ع)» پرداخت.این مطلب را برای صفحه اول پیشنهاد کنید


منبع: https://farsnews.ir/news/14020523000639/%D8%B9%D8%B4%D9%82-%D8%A8%DB%8C%E2%80%8C%D9%85%D8%AB%D8%A7%D9%84-%D8%A7%D9%85%D8%A7%D9%85-%D8%AD%D8%B3%DB%8C%D9%86-%D8%B9-%D8%A8%D9%87-%D9%86%D9%85%D8%A7%D8%B2-%D8%A7%D8%B2-%D8%B2%D8%A8%D8%A7%D9%86-%D8%AD%D8%AC%D8%AA%E2%80%8C%D8%A7%D9%84%D8%A7%D8%B3%D9%84%D8%A7%D9%85-%D8%A7%D9%86%D8%B5%D8%A7%D8%B1%DB%8C%D8%A7%D9%86-%D9%81%DB%8C%D9%84%D9%85عشق بی‌مثال ابی‌عبدالله(ع) به نماز

وی در این خصوص اظهار داشت: معصومین (ع) شهادت جالبی در رابطه با حضرت سیدالشهدا(ع) دارند؛ یعنی یک اقرار، گواهی و اعتراف که تقریباً ما این‌ها را در فرمایشات حضرت سجاد(ع)، حضرت باقر(ع)، امام صادق(ع)، وجود مبارک حضرت رضا(ع) و حضرت جواد(ع) می‌بینیم. یکی از این اقرارها و گواهی‌های امام معصوم این است: «أَشْهَدُ أَنَّکَ قَدْ أَقَمْتَ الصَّلاةَ» ای حسین عزیز، من اعتراف و اقرار می‌کنم که تو برپادارنده نماز بوده‌ای.

بخوان:  رئیس انجمن واردکنندگان کاغذ: بانک مرکزی در تأمین ارز برای واردات کاغذ همکاری نمی‌کند

نمازگزاران واقعی در قلعه و حصاری امن

انصاریان گفت: حالا این «قَدْ أَقَمْتَ الصَّلاةَ»، نماز ابی‌عبدالله(ع) چه نمازی بوده است؟ زین‌العابدین(ع) می‌فرمایند: پدرم عاشق نماز بود و در نماز از خودش بی خود بود. وقتی نماز می‌خواند، آدم حس می‌کرد که به پروردگار وصل است و همه موجودات با او نماز می‌خواندند. حضرت تا چه وقتی این نماز را داشتند؟ وقتی بیشتر یارانشان در روز عاشورا شهید شده بودند، یکی از یارانشان آمد و به حضرت گفت: دوست دارم که نمازمان را در این لحظات آخر عمر به جماعت و با شما بخوانیم. حضرت فرمودند: خدا تو را جزء نمازگزاران به‌حساب بیاورد.

انصاریان تصریح کرد: شما برای اینکه آثار نماز را بدانید، بهتر است که به سوره مبارکه معارج مراجعه کنید؛ در اواسط سوره، از آیه «إِلاَّ اَلْمُصَلِّینَ»(سوره معارج، آیه ۲۲) به بعد که پروردگار عالم نمازگزاران واقعی را در قلعه و حصار نماز محفوظ می‌داند و آثاری از این نماز جامع پدید می‌آید.

 

انصاریان افزود: نمازی که ما می‌خوانیم، هم نماز می‌خوانیم و هم خدا را تسبیح می‌گوییم. تسبیح یعنی اقرار قلبی و عقلی می‌کنم که پروردگار عالم بدون عیب و نقص است.

این مفسر قرآن کریم گفت: ضرورتاً خداوند آن آثار را در سوره معارج بیان کرده است؛ حتماً ببینید و بخوانید، در آن آثار هم دقت کنید. رسول خدا(ص) و انبیای الهی عاشق نماز بودند. ما آیاتی در قرآن راجع‌به نماز انبیا داریم.

این مفسر قرآن کریم در پایان خاطرنشان کرد: این یعنی امام تا لحظه آخر عمرشان به نمازوصل بودند. برادران، خواهران جوان‌ها! از نماز کوتاهی نکنید؛ پدر و مادرها! بچه‌هایتان را با مهر و محبت به نماز تشویق کنید تا همه ‌ما در قیامت اقتداکننده به ابی‌عبدالله(ع) محسوب بشویم.

بخوان:  ماجرای حواشی یک کنسرت و خبرهایی از رامبد جوان، مهران مدیری و نوید محمدزاده