فارس من| معاون امور مساجد: کسانی که می‌گویند در مسجد را باز بگذارید، خودشان پای کار بیایند

فهرست مساجد برقرار استان تهران را اینجا ببینید.

به گزارش خبرنگار حوزه مسجد و هیأت خبرگزاری فارس، مخاطبان خبرگزاری فارس در سامانه تعاملی فارس من سوژه‌ای با عنوان «در مسجد نباید بعد از نماز بسته شود» ثبت کرده و در آن آورده‌اند: «چرا درب مساجد زود به روی نمازگزاران بسته می‌شود؟ اکثر مساجد پس از اقامه نمازجماعت به سرعت بسته می‌شوند. وقتی مشغله‌ای در سطح شهر دارید و مثلاً ساعت ۲:۳۰ تصمیم به اقامه نماز دارید، اکثر مساجد به روی شما بسته است. الآن توسط برخی مسئولین صدور مجوز باز بودن رستوران‌ها و آبمیوه‌فروشی‌ها پس از ۱۲ شب در برخی مناطق پیگیری می‌شود! اما در کشور اسلامی ساعت ۱۴، ۱۵، ۱۶ یا شب‌ها ساعت ۲۱، ۲۲ امکان نمازگزاردن در بسیاری از مساجد وجود ندارد!

حجت‌الاسلام حجت‌الله ذاکر معاون فرهنگی و اجتماعی مرکز رسیدگی به امور مساجد استان تهران در گفت‌وگو با خبرگزاری فارس با اشاره به اینکه مطالبه مردم در مورد باز بودن درب مساجد در طول روز بحق است، اظهار داشت : این موضوع یکی از دغدغه‌ها و مطالبات اولیای دین محسوب می‌شود. براساس روایات، اقامه نماز در مسجد به صورت فرادا هم دارای آثار و موجب کسب ثواب است و چنانچه انسان در اوقات نماز چه اوّل وقت و چه در طول وقت، فریضه‌اش را در مسجد ادا کند، ثواب و فضیلت بیشتری را نسبت به اقامه نماز در غیر مسجد به دست می‌آورد.

ذاکر با اشاره به اینکه مطالبه باز بودن در مساجد بحق است، امّا باید از مطالبه‌گران پرسیده شود که ایشان برای تحقق این امر چه کرده‌اند، گفت: این عزیزان آیا حاضر هستند خادم افتخاری مسجد شوند تا در ساعات بیشتری در مسجد باز باشد؟ برای برقراری مسجد، خود این افراد باید آستین بالا بزنند و به میدان بیایند و بخشی از کار را در مسجد محله‌شان بر عهده بگیرند.

بخوان:  رفع یکی از موانع برای صادرات صنایع دستی

 مردم عزیزمان باید برای بازبودن در مساجد به میدان بیایند

پایان پیام/


در همین ساعت‌ها درب اکثر مراکز تفریحی، رستوران‌ها، باشگاه‌های بیلیارد، قلیان فروشی‌ها و … به روی مراجعین گشوده است. وقتی آغوش مسجد از جوان و کودک و نوجوان گرفته شود، آغوش همیشه باز دشمن آنان را سرقت می‌کند. در زمانه‌ای که پارتی‌های شبانه تا نیمه شب مهیاست، جایز است که درب مسجد کمی پس از اذان و اقامه نماز جماعت بسته شود؟»

وی با اشاره به اینکه از سال ۱۳۹۵ در مرکز رسیدگی به امور مساجد تهران مسئولان وقت طرح مسجد برقرار را تدوین و اجرایی کردند و اقدامات مطلوبی صورت گرفت؛ اما با شیوع کرونا و مختل شدن اجتماعات و کم شدن رفت و آمد مردم به مساجد، نتایج این اقدامات به صورت شایسته بروز نیافت، گفت: در دوران کرونا به خاطر مراعات دستورالعمل‌های بهداشتی بسیاری از مردم ترجیح دادند نماز را در خانه اقامه کنند و با وجود فعالیت و خدمات چشمگیر مساجد در این دوران در مواجهه با معضل کرونا، رفت و آمد مردم به مساجد کاهش یافت.

وی افزود: همچنین در این طرح، باز بودن بخشی از فضای مسجد (شبستان فرعی و یا …) نیز در دستور کار است؛ چرا که بازبودن تمام فضای مسجد مستلزم صرف مقادیر زیادی انرژی (برق و گاز و …) است که در وضعیت کنونی باید صرفه جویی انجام شود و بخشی از فضای مسجد برای این امر اختصاص یابد. 

معاون فرهنگی و اجتماعی مرکز رسیدگی به امور مساجد استان تهران گفت: در طول سال ۱۴۰۱ در قالب طرح مسجد برقرار ۳۰۰ مسجد ساعت فعالیت و باز بودن خود را افزایش دادند. البته در این طرح، مساجدی مدنظر است که محلّ رفت و آمد مردم باشد و مورد اقبال مردم باشند. برای باز بودن در مساجد در برخی از مناطق نیاز است از ظرفیت نیروی انتظامی و نیروهای خدوم بسیجی برای تأمین امنیت استفاده شود.  

بخوان:  مجلس برای اصلاح کدام قانون میراث‌فرهنگی خیز برداشته؟

معاون فرهنگی و اجتماعی مرکز رسیدگی به امور مساجد استان تهران گفت: امام عزیزمان اخیراً نیز در دیدار مبلغان در آستانه‌ ماه محرّم، مجدّداً با تعابیر دیگری در مورد باز بودن مسجد تأکید کردند و فرمودند مسجد باید معمور، آباد و محلّ رفت و آمد دائمی مردم باشد.

 ذاکر با بیان اینکه مرکز رسیدگی به امور مساجد اخیراً بنا بر منویات مقام معظم رهبری بازتعریفی از مسجد برقرار انجام داد، گفت: شیوه‌نامه‌ای در معاونت فرهنگی و اجتماعی مرکز تدوین شده که در آن تعریف، شاخصه‌ها و ویژگی‌های مسجد برقرار، شرح وظایف ارکان، کارگزاران و تشکل‌های مسجدی مشخص شده است. در این شیوه‌نامه پیشنهاد شده است که با الگوگیری از حرم‌های مطهّر اهل بیت(ع) از ظرفیت خادمین افتخاری استفاده شود. این خادمان افتخاری در ساعت‌هایی از روز در مساجد حضور پیدا کرده و متناسب با مهارت و دانش خود فعالیت داشته و خدماتی به اهالی محله و مسجد ارائه می‌دهند؛ چرا که مساجد نهادی مردمی بوده و جذب کارمند برای مسجد شایسته نیست و باید مردم به صورت افتخاری پای کار مسجد بیایند.


حجت‌الاسلام حجت‌الله ذاکر، معاون فرهنگی و اجتماعی مرکز رسیدگی به امور مساجد

وی افزود: از این دسته احادیث می‌توان برداشت کرد که درب مساجد در تمام اوقات نماز باید باز بوده تا مردم بتوانند در آن‌جا نماز اقامه کنند و از فضیلت و ثواب آن بهره‌مند شوند.

«مسجد برقرار» کلیدواژه‌ رهبری برای باز بودن در مساجد  

وی با بیان اینکه هدف از تدوین طرح مسجد برقرار تنها باز بودن در مسجد نیست، بلکه مسجد باید در طول روز برنامه هم داشته باشد، گفت: هر چند در سال‌های اخیر نهادها و دستگاه‌های موازی بسیاری در کنار مسجد ایجاد شده و بخشی از کارکردها و برنامه‌های مساجد را از آن ربوده‌اند، اما باید برای مساجد در اوقات نماز و در طول روز برنامه‌های فرهنگی، اجتماعی متنوعی تعیین کرد و آنان را فعال نگه داشت.  

بخوان:  ترتیل صفحه 105 قرآن/ مسیحیت پس از حضرت عیسی+فیلم و متن

برای صرفه‌جویی انرژی باید تدبیر لازم صورت پذیرد 

ذاکر با اشاره به اینکه باز بودن درب مساجد در اوقات نماز جزو مطالبات مقام معظم رهبری نیز هست، گفت: ایشان سال ۹۵ در دیدار ائمه جماعت با ایشان از اصطلاح «مسجد برقرار» استفاده کردند و فرمودند مسجد باید برقرار باشد و در مسجد باید در اوقات نماز باز باشد. ایشان در آن دیدار در خصوص مسجد برقرار و ویژگی‌های آن توضیحاتی ارائه فرمودند.

 مطالبه بازبودن در مساجد بحق است

معضل کرونا برخی از برنامه‌های مساجد را مختل کرد  

 ذاکر با اشاره به اینکه طرح مسجد برقرار برای مناطق مختلف استان تهران، توسط شورای فرهنگی مساجد بومی‌سازی می‌شود، گفت: در اجلاس روز جهانی مسجد ، بخش مهمّی از سخنان رئیس مرکز در این خصوص بود و حجت‌الاسلام محمدابراهیم، شخصاً پیگیر برقرار شدن برخی از مساجد الویت‌دار است و با حضور در مساجد و ارتباط نزدیک با کارگزاران، طرح مسجد برقرار را تبیین کرده و با تسهیل‌گری و پیگیری امور این امر را از امام جماعت و امناء مطالبه می‌کنند. به همین منظور ستادی در مرکز رسیدگی به امور مساجد تشکیل شده و برای پیگیری این طرح جلسات مستمری برگزار می‌شود. 

این مطالبه با حمایت ۱۳۴۶ نفر تا زمان تهیه این گزارش همراه شده است.این مطلب را برای صفحه اول پیشنهاد کنید


منبع: https://farsnews.ir/news/14020606000460/%D9%81%D8%A7%D8%B1%D8%B3-%D9%85%D9%86%7C-%D9%85%D8%B9%D8%A7%D9%88%D9%86-%D8%A7%D9%85%D9%88%D8%B1-%D9%85%D8%B3%D8%A7%D8%AC%D8%AF-%DA%A9%D8%B3%D8%A7%D9%86%DB%8C-%DA%A9%D9%87-%D9%85%DB%8C%E2%80%8C%DA%AF%D9%88%DB%8C%D9%86%D8%AF-%D8%AF%D8%B1-%D9%85%D8%B3%D8%AC%D8%AF-%D8%B1%D8%A7-%D8%A8%D8%A7%D8%B2-%D8%A8%DA%AF%D8%B0%D8%A7%D8%B1%DB%8C%D8%AF