قوی‌ترین پاسپورت جهان تغییر کرد

۶. استرالیا، مجارستان و لهستان (۱۸۶ مقصد)

فهرست به‌روزشده قوی‌ترین پاسپورت‌های جهان در سال ۲۰۲۳ درحالی اعلام شد که ژاپن پس از گذشت پنج سال صدرنشینی، جایگاه نخست را واگذار کرده است.

قوی‌ترین پاسپورت‌های سال ۲۰۲۳ بر اساس گزارش Henley:

۸. لیتوانی و ایالات متحده آمریکا (۱۸۴ مقصد)

۱۰. استونی و ایسلند (۱۸۲ مقصد)

گزارش پاسپورت «هنلی» بر اساس اطلاعات دریافتی از انجمن بین‌المللی حمل‌ونقل هوایی(IATA) منتشر می‌شود و ۱۹۹ پاسپورت در سراسر جهان را طبقه‌بندی می‌کند. این فهرست در طول سال و با ایجاد تغییرات در سیاست‌های صدور ویزا به‌روزرسانی می‌شود.

با این حال فاصله بین آزادی سفر کشورهای رتبه‌های برتر فهرست و کشورهای رتبه‌های پایین فهرست از هر زمان دیگری بیشتر شده است. شهروندان افغانستان فقط می‌توانند از ۲۷ مقصد بدون دریافت ویزا بازدید کنند. عراق با دسترسی به ۲۹ مقصد و سوریه با دسترسی به ۳۰ مقصد نیز در جایگاه‌های پایین فهرست به چشم می‌خورند.

۴. دانمارک، ایرلند، هلند و بریتانیا (۱۸۸ مقصد)

۲. آلمان، ایتالیا و اسپانیا (۱۹۰ مقصد)

سنگاپور درحالی صدرنشین جدید این فهرست شده است که پیش‌تر ژاپن به مدت پنج سال رتبه نخست جدول قوی‌ترین پاسپورت‌های جهان را به خود اختصاص داده بود.

انتهای پیام


منبع: https://www.isna.ir/news/1402042818292/%D9%82%D9%88%DB%8C-%D8%AA%D8%B1%DB%8C%D9%86-%D9%BE%D8%A7%D8%B3%D9%BE%D9%88%D8%B1%D8%AA-%D8%AC%D9%87%D8%A7%D9%86-%D8%AA%D8%BA%DB%8C%DB%8C%D8%B1-%DA%A9%D8%B1%D8%AF

۱. سنگاپور (۱۹۲ مقصد)

فهرست «‌Henley & Partners» فقط یکی از چندین گزارش مربوط به طبقه‌بندی پاسپورت‌های جهان بر اساس دسترسی شهروندان کشورها را منتشر می‌کند.

به گزارش ایسنا به نقل از سی ان ان، شرکت مشاوره جهانی شهروندی و اقامت Henley & Partners فهرست جدیدی از برترین پاسپورت‌های جهان را برای تابستان ۲۰۲۳ منتشر کرد. این‌بار شهروندان سنگاپور با دسترسی بدون ویزا به ۱۹۳ مقصد از ۲۲۷ مقصد جهان، قوی‌ترین پاسپورت جهان را در اختیار دارند.

بخوان:  استاد مؤسسه امام خمینی(ره): آبروی اسرائیل رفته است+فیلم

۷. کانادا و یونان (۱۸۵ مقصد)

شرکت «Henley & Partners» همزمان با انتشار فهرست جدید به این نکته اشاره کرد که در طول تاریخچه هجده‌ساله طبقه‌بندی پاسپورت‌های جهان، تعداد متوسط مقاصدی که مسافران می‌توانند بدون دریافت ویزا به آن‌ها سفر کنند تقریبا دوبرابر شده و از ۵۸ مورد در سال ۲۰۰۶ به ۱۰۹ مورد رسیده است.

۱۰۳. افغانستان (۲۷ مقصد) ‌

۱۰۱. سوریه (۳۰ مقصد)

۹. لتونی، ‌ اسلواکی و اسلوونی (۱۸۳ مقصد)

نکته قابل توجه دیگر درباره فهرست جدید حضور کشورهای اروپایی در جایگاه‌های برتر است. درحالی که کشورهای آسیایی برای مدت طولانی بر رتبه‌های اول تا سوم  فهرست سلطه داشتند، این‌بار آلمان، ایتالیا و اسپانیا به طور مشترک با دسترسی بدون ویزا به ۱۹۰ مقصد به جایگاه دوم صعود کرده‌اند. این درحالی است که ژاپن و کره جنوبی به همراه اتریش، فنلاند، فرانسه، لوکزامبورگ و سوئد در جایگاه سوم قرار گرفته‌اند. شهروندان کشورهای رتبه سوم می‌توانند بدون ویزا به ۱۸۹ مقصد سفر کنند.

۱۰۲. عراق (۲۹ مقصد)

ضعیف‌ترین پاسپورت‌های سال ۲۰۲۳ بر اساس گزارش Henley : (سه کشور در جهان به ۳۰ کشور یا کمتر دسترسی بدون ویزا یا ویزا پس از ورود دارند)

۵. بلژیک، جمهوری چک، مالت، نیوزیلند، ‌ نروژ، ‌ پرتغال و سوئیس (۱۸۷ مقصد)

۳. اتریش، فنلاند، ‌ فرانسه، ‌ ژاپن، ‌ لوکزامبورگ، کره جنوبی و سوئد (۱۸۹ مقصد)