ماجرای جالب کمک عراقی‌ها به رزمنده‌های ایرانی در عملیات قدس 4


صحنه‌ای از حضور رزمندگان در عملیات قدس ۴این مطلب را برای صفحه اول پیشنهاد کنید


منبع: https://farsnews.ir/news/14020501000476/%D9%85%D8%A7%D8%AC%D8%B1%D8%A7%DB%8C-%D8%AC%D8%A7%D9%84%D8%A8-%DA%A9%D9%85%DA%A9-%D8%B9%D8%B1%D8%A7%D9%82%DB%8C%E2%80%8C%D9%87%D8%A7-%D8%A8%D9%87-%D8%B1%D8%B2%D9%85%D9%86%D8%AF%D9%87%E2%80%8C%D9%87%D8%A7%DB%8C-%D8%A7%DB%8C%D8%B1%D8%A7%D9%86%DB%8C-%D8%AF%D8%B1-%D8%B9%D9%85%D9%84%DB%8C%D8%A7%D8%AA-%D9%82%D8%AF%D8%B3-4

همچنین از شنود بی‌سیم‌های عراقی تا حدودی اطلاعات محل پاسگاه‌ها، کمین‌های دشمن، تعداد نیروی کمین‌ها، زمان تدارکات، تعویض نگهبانی، نوع سلاح‌ها و زمان درخواست آن‌ها نیز به دست ‌آمد.


نقشه موقعیت علیات قدس ۴

عراقی‌ها کمک کردند خاک رژیم بعث سقوط کند

سرانجام عملیات قدس ۴ در بامداد یکم تیرماه با کمک‌ نیروهای پناهنده عراقی و برنامه‌ریزی‌های فرماندهان ایرانی آغاز شد و توانستیم بخشی از منطقه را به تصرف خود در آوریم. دشمن بعد از اینکه فهمید نیروهای ایرانی در حال پیشروی در هورالهویزه هستند وحشت زده آتش توپخانه را آغاز کرد. این اقدام باعث مشکل شدن حرکت نیروهای ایران در منطقه شد و به نظر می‌رسید عملیات در حال شکست است.

پایان پیام/


با قطع آتش دشمن نیروهای ایرانی پیشروی را از سر گرفته و توانستند طی سه روز دریاچه ام‌النعاج و منطقه هورالهویزه به همراه ۲۰ پاسگاه آبی دشمن را تحت تصرف خود در آوردند. علاوه بر آن  ۱ فروند بالگرد، ۱۰ فروند قایق، چندین قبضه خمپاره‌انداز و چندین پایگاه شناور منهدم و گردان ۲ از تیپ ۱۱۷ دشمن نیز متلاشی شد. همچنین عراقی‌ها در این عملیات ۳۳۶ نفر کشته، زخمی و اسیر دادند. ۵ فروند قایق، شماری دستگاه‌های مخابراتی، تعدادی سلاح سبک و مقداری مهمات نیز به غنیمت رزمندگان اسلام در آمد.

بخوان:  عربستان ثبت‌نام عمره رمضانیه را با افزایش ظرفیت و کاهش هزینه‌ها آغاز کرد

طوفان به کمک ایران آمد

این عملیات به خودی خود سخت‌تر از آنچه بود به نظر می‌رسید،  اما وقوع طوفان شدید بر سطح این دریاچه باعث شد تهل‌های شط‌الدوب که قطعاتی جزیره‌مانند بر روی آب بودند و از به‌هم‌پیوستن نی و دیگر روییدنی‌ها ایجاد شده بودند، کنار رفته و به اروندرود متصل شوند که این اتفاق پیشروی نیروهای ایرانی را آسان‌تر می‌کرد.
با این حال هواپیماهای عراق روزی چندبار سطح منطقه و دریاچه را بمباران می‌کردند.

اما در این شرایط تعدادی از پناهنده‌های عراقی که از جنگ اخراج شده یا به اسارت ایران در آمده بودند، به درخواست همکاری از طرف ایران پاسخ مثبت دادند و از پست شنود با فرماندهی دشمن در عقب نیروهای عراقی تماس گرفتند. آن‌ها ابتدا از فرمانده خود به دروغ تقاضای نیروی پشتیبانی کردند اما به دلیل عدم تسلط عراق بر منطقه، با درخواست آن‌ها مخالفت شد. با این حال آن‌ها تسلیم نشده و به عنوان درخواست جایگزین از فرمانده خود خواستند آتش توپخانه را قطع کند. آن‌ها ادعا کردند آتش عراق بر سر نیروهای خودی ریخته می‌شود. فرمانده آن‌ها با این درخواست موافقت کرده و آتش را قطع کرد.

دریاچه ام‌النعاج که در محور جنوبی جنگ تحمیلی و در منطقه هورالهویزه در شمال شرقی شهر بصره قرار داشت، از نظر استراتژیکی، نظامی و اقتصادی اهمیت زیادی برای عراق داشت و از آن بطور ویژه محافظت می‌شد. این دریاچه از چند طرف به چندین آبراه و روستا رسیده و مساحتی حدود ۱۰۰ کیلومتر مربع دارد. آب آن نیز از رودخانه‌های واقع در خاک ایران تأمین می‌شود.

بخوان:  دهمین شماره مجله گفتمان پیشرفت منتشر شد

عملیات با برکت 

به گزارش خبرنگار حوزه حماسه و مقاومت خبرگزاری فارس، عملیات قدس ۴ اول تیرماه سال ۱۳۶۴ به فرماندهی اسماعیل دقایقی آغاز شده و رزمندگان ایرانی با هدف تصرف بخشی از خاک رژیم متجاوز عراق و انهدام نیروهای دشمن، از مرز کشورمان به سمت منطقه عملیاتی هورالهویزه حرکت کردند. سربازان ایرانی در این عملیات با رمز «یا محمد رسول‌الله» به سمت دریاچه «ام‌النعاج» در جنوب شرقی عراق حرکت کرده و توانستند آن را از دست رژیم بعث آزاد کنند.

عملیات قدس ۴ با چهار هدف انهدام نیروی پدافندی دشمن، آزادسازی دریاچه و تسلط بر بخشی دیگر از هورالهویزه، گرفتن جای پا برای گسترش عملیات و در اختیار گرفتن جناح از دشمن و نزدیکی به بخشی از خشکی‌های شرق دجله در منطقه‌ای به گستردگی۱۶۰ کیلومتر مربع طراحی و آغاز شد. این عملیات را نیروهای زمینی سپاه پاسداران، ارتشیان و نیروهای اطلاعاتی پناهنده عراقی که در قالب تیپ ۹ بدر گرد هم آمده بودند پیش بردند.

​هدف عملیات قدس ۴