مدیران هنری و شهری، خواستار حمایت پلیس شدند

وی با انتقاد شدید از وضعیت بحرانی حریم تئاتر شهر که تبدیل به محلی امن برای فروش مواد مخدر و نزاع های متعدد خیابانی توسط اراذل و اوباش شده، افزود: بحران در محیط پیرامونی مجموعه تئاترشهر و چهارراه ولیعصر، ماجرایی طولانی است که در این چندساله به دغدغه مشترک میان شهروندان، تماشاگران تئاتر، مدیران فرهنگی، هنرمندان و مدیران شهری تبدیل شده است. فرآیندی که متاسفانه طی هفته های اخیر با افزایش آسیب‌ها و ناهنجاری که در این منطقه به وجود آمده، به مرحله خطرناک و غیرقابل پیش بینی رسیده که باید برای مرتفع کردن آن به فکر راه چاره‌ای جدی باشیم. شرایطی که در روزهای اخیر مشاهده کردیم هم جزو دغدغه های وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، هم وزیر میراث فرهنگی و هم شهردار تهران هم بوده است. به همین منظور تا زمانی که یک نگاه استراتژیک و اصولی درباره وضعیت فعلی صورت نگیرد، نمی‌توانیم شاهد اتفاق جدی در این زمینه باشیم.

وی در بخش پایانی صحبت های بار دیگر ضمن قدردانی از شهرداری منطقه ۱۱ ، شورای اسلامی شهر تهران و مجموعه وزارت میراث فرهنگی و گردشگری با سید محمود موسوی شهردار منطقه ۱۱ تهران درباره اجرای جزییات طرح ساماندهی و بهسازی حریم مجموعه تئاترشهر و چهار راه ولیعصر گفتگو کرد.

محمدرضا موسوی شهردار منطقه ۱۱ تهران و سید محمدجواد طاهری رئیس مجموعه تئاترشهر طی تازه ترین نشست مشترکی که در دفتر مدیریت شهرداری منطقه ۱۱ تهران برگزار شد، ضمن ارائه نقطه نظرات خود پیرامون ساماندهی حریم تئاتر شهر و طرح انتقاد شهروندان، هنرمندان ، تماشاگران از وضعیت فعلی محیط پیرامونی از الزام حمایت پلیس از شهرداری در اجرای قانون برخورد با سد معبر و پاکسازی حریم این مجموعه سخن گفتند.

رئیس مجموعه تئاترشهر ادامه داد: آنچه امروز به عنوان یک دغدغه درباره حریم و محیط پیرامونی تئاترشهر مطرح می‌شود، موضوعی نیست که بتوان آن را در قالب یک طرح کوتاه مدت و موقتی مرتفع کرد. بنابراین بنده هم با نظرآقای شهردار موافقم که آنچه باید صورت پذیرد اجرای یک طرح عملیاتی و زودهنگام در روزهای پیش رو با مشارکت تمامی نهادهای ذی نفع در این ماجراست. فرآیندی که اکنون بخشی از آن در دست شهرداری، وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و وزارت میراث فرهنگی است. اما بخش بسیار مهمی از آن می تواند با همراهی همه جانبه مراجع محترم قضایی و نیروی انتظامی جمهوری اسلامی ایران عرصه را برای حضور چشمگیر اراذل و اوباش در این منطقه تنگ کند. موضوعی که اکنون محیط فرهنگی و اجتماعی مجموعه تئاترشهر را به جولانگاهی برای فروشندگان مواد مخدر و اراذل و اوباشی تبدیل کرده که قطعا بر روند حضور مخاطبان و تماشاگران در این مجموعه تاثیرات منفی خود را به جای گذاشته و اصلا با طرح‌های موقتی قابل حل نیست.

بخوان:  این شهید قلتگاه خود را «اتوبان شهادت» نامید+عکس و فیلم

وی تصریح کرد: شهرداری منطقه۱۱ هیچ اقدامی علیه امرار معاش و کسب روزی حلال دستفروش نخواهد داشت. هدف ما ساماندهی است و طبق تحقیقاتی که انجام دادیم، افرادی که نیازمند واقعی هستند در طرح ساماندهی شرکت ساماندهی مشاغل حضور خواهند داشت اما سازش و تعاملی با برهم زننده نظم و اخلالگر نخواهیم داشت و به جد با کمک نیروی انتظامی با کسانی که اقدام به اجاره معبر و زورگویی و سد معبر دارند، برخورد می‌کنیم.

محمدرضا موسوی شهردار منطقه۱۱ در این نشست گفت: عزم مدیریت شهری برای حل معضل سد معبر حریم تاتر شهر جزم است و ما مطابق قانون اقدام خواهیم کرد اما حل این مشکل به دلیل گستردگی ابعاد موضوع، نیازمند ورود و همکاری جدی دستگاه های قضایی است .

او در انتقادهای خود بابت وضعیت نامناسب این مجموعه که سال‌هاست جزو میراث ملی و فرهنگی کشورمان به شمار می‌آید، مساله فضای بیرونی تئاتر شهر را از سال‌ها پیش یادآوری کرد؛ زمانی که محمود احمدی نژاد هنوز شهردار تهران بود و در همان مقطع، پارکینگ تئاتر شهر به اسم ساخت مسجد تصرف و در نهایت، بنایی ساخته شد که به گفته ضرغامی هیچ تشابهی به مسجدهایی که ساخته ایرانیان است، ندارد و سبب شد که بنایی با هویتی نامشخص در برابر تئاتر شهر قد علم کند چراکه به گفته او، مساجدی که ایرانیان می‌سازند، همیشه با حیاط و حوض آغاز می‌شود تا کسانی که وارد آن می‌شوند با یک آمادگی معنوی به مکانی مقدس پای بگذارند و حال آنکه بنایی که به نام مسجد ولیعصر در برابر تئاتر شهر ساخته شده، فرسنگ‌ها با این معماری فاصله دارد. طبیعتا دیگر نمی توان درباره این بنا کاری کرد اما همه امید هنردوستان این است که دست‌کم بتوان فضای زننده اطراف تئاتر شهر را تغییر داد تا این چنین از هویت این مکان هنری دور نباشد.

وی افزود: ما با افرادی طرف هستیم که در پوشش دستفروش هم معبر را سد کرده و هم امنیت محدوده را مختل کرده‌اند و نیاز است که همکاری‌های بیشتری با شهرداری شود. ما قبلا هم اعلام کردیم رفع سد معبر وظیفه ما است اما به خاطر معیشت برخی از دست فروشان نیازمند که شناسایی کردیم، قطعا ساماندهی خواهیم داشت.

بخوان:  پرده کعبه عوض شد + عکس

وضعیت نازیبا و بی‌سر و سامان اطراف تئاتر شهر، مساله‌ای است که در سال‌های اخیر به کرات از سوی هنرمندان، مخاطبان و مدیران هنری مطرح شده و موضوع تازه‌ای نیست اما در چند وقت اخیر، به دلیل شدت گرفتن این وضعیت ، بار دیگر مسئولان مختلفی اعم از وزیر ارشاد تا وزیر میراث فرهنگی و شهردار منطقه ۱۱ انتقادهای خود را در این باره بیان کرده و در تازه‌ترین جلسه مشترک، خواستار حمایت پلیس شده‌اند.

طاهری در بخش دیگری از صحبت های خود گفت: تاکنون جلسات و نشست های متعددی برای حل مشکلات حریم تئاترشهر برگزار شده که متاسفانه چندان به مرحله اجرایی نرسید. اما به نظرمی آید اکنون با اشتراک نظری که برای حل مشکلات فعلی پدید آمده، می توانیم به عملیاتی شدن طرح‌ها و ایده ها برای بهبود وضعیت فعلی تئاترشهر امیدوار باشیم. در این چارچوب بنده و همکارانم در مجموعه تئاترشهر، اداره کل هنرهای نمایشی و سایر مجموعه ها طرح هایی برای بهبود اوضاع فعلی مجموعه داریم که به واسطه همراهی هنرمندان و کارشناسان مسائل فرهنگی برنامه ریزی شده‌اند. اما قطع به یقین این کارهای فرهنگی زمانی می‌تواند عملیاتی شود که بتوانیم در حوزه های مربوط به حریم شاهد نتایج موثری هم باشیم. فضایی که امروز طی نشست با آقای شهردار مقدمه مناسبی برای اجرایی شدن عملیات بهسازی پیرامون تئاتر شهر است و طی روزهای پیش رو جزییات آن اعلام می‌شود.

سید محمد جواد طاهری رئیس مجموعه تئاترشهر هم ضمن قدردانی از اقدامات شهرداری منطقه ۱۱ تهران و سایر مجموعه ها و نهادهایی که طی روزهای گذشته در عملیاتی شدن ماجرای بهسازی و ساماندهی حریم تئاتر شهر همکاری موثری داشتند، توضیح داد: بسیار خوشحالم که امروز با مدیری در شهرداری منطقه ۱۱ دیدار می کنم که در این مدت یک ساله حضورم در مجموعه تئاتر شهر به من نشان داد ، از دسته مدیران پشت میز نشین نیست و تمام تلاش خود را به کار گرفته تا به واسطه نگاه عملیاتی و اجرایی خود با همراهی همکارانش، ماجرای ساماندهی مجموعه تئاترشهر و چهارراه ولیعصر را این بار از روی کاغذ، به واقعیت نزدیک کند. همین فرآیند موجب شده که بنده به نمایندگی از اداره کل هنرهای نمایشی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی هم عزم جدی‌تری برای بهبود این وضعیت بحرانی داشته باشم.

به گزارش ایسنا، در تازه‌ترین جلسه‌ای که برای سر و سامان دادن به وضعیت اطراف تئاتر شهر برگزار شده، مدیر این مجموعه و نیز شهردار منطقه ۱۱ که مجموعه تئاتر شهر در محدوده آن قرار گرفته، خواستار حمایت پلیس برای تامین امنیت و پاکسازی پیرامون تئاتر شهر شده‌اند چراکه اطراف این مجموعه در سال‌های اخیر علاوه بر ظاهر نازیبای خود، مکانی امن برای فعالیت موادفروشان و بزهکاران شده است.

بخوان:  خاطرات چلنگر ماسوله از آهنگری‌هایی که بسته شد

چندی پیش عزت الله ضرغامی، وزیر میراث فرهنگی و گردشگری هم در بخشی از سخنان خود درباره وضعیت اسف‌انگیز تئاتر شهر اظهار نظر کرد. 

شهردار منطقه ۱۱ تهران گفت: رسانه‌ها از ما مطالبه دارند و ما این مطالبه را بر حق می دانیم و ممنون افکار عمومی هستیم و حتی دعوت می کنیم که در اقدامات شهرداری همراه ما باشند و واقعیت را روایت کنند.

موسوی در این دیدار گفت: طی دو روز گذشته بنا بر مطالبه عمومی و مردم؛ تذکر لسانی در محدوده را آغاز کردیم و قطعا در اجرا با افرادی که همکاری نکنند مطابق قانون برخورد می‌کنیم.

انتهای پیام


منبع: https://www.isna.ir/news/1402030805433/%D9%85%D8%AF%DB%8C%D8%B1%D8%A7%D9%86-%D9%87%D9%86%D8%B1%DB%8C-%D9%88-%D8%B4%D9%87%D8%B1%DB%8C-%D8%AE%D9%88%D8%A7%D8%B3%D8%AA%D8%A7%D8%B1-%D8%AD%D9%85%D8%A7%DB%8C%D8%AA-%D9%BE%D9%84%DB%8C%D8%B3-%D8%B4%D8%AF%D9%86%D8%AF

این کارگردان و بازیگر تئاتر اظهار کرد: ما برای حریم مجموعه تئاترشهر به ویژه معبر منتهی به ایستگاه مترو تئاترشهر و حتی بوستان دانشجو طرح هایی داریم که به واسطه همکاری شهرداری تهران، وزارت میراث فرهنگی و گردشگری در حوزه «ایران فرهنگی» و مجموعه های دیگر می تواند این منطقه را تبدیل به یکی جذاب‌ترین و تماشایی ترین مناطق شهر تهران برای استفاده از علاقه‌مندان هنر نمایش در همه گونه‌ها وحتی عموم شهروندان عزیز در دیگر حوزه های اجتماعی و گردشگری نماید. موضوعی که به واسطه همراهی نیروی انتظامی و دستگاه محترم قضایی برای برخورد جدی‌تر با مزاحمت‌های موجود در محوطه تئاتر شهر و پاکسازی این منطقه از شر اراذل و اوباش و همچنین ساماندهی بساط گسترانی که واقعا برای تامین معیشت در این منطقه حضور دارند، می توانیم با یک پیوست فرهنگی – اجتماعی محیط آرام و مطمئنی را برای خانواده های عزیز، شهروندان و هنرمندان شریف تئاتر فراهم سازیم.

روابط عمومی مجموعه تئاتر شهر اما خبر داده که شهردار منطقه ۱۱ تهران و رئیس مجموعه تئاتر شهر در تازه ترین نشست مشترک خود ضمن ارائه نقطه نظرات خود پیرامون ساماندهی حریم تئاتر شهر و انتقاد هنرمندان و تماشاگران از وضعیت فعلی این محوطه، از الزام حمایت پلیس از شهرداری در اجرای قانون برخورد با سد معبر سخن گفتند.