مردم شهرستان زهک، پذیرای زائران افغانستانی اربعین در مساجد می‌شوند+عکس

پایان پیام/


حجت‌الاسلام محمدرضا جامعی، رئیس اداره تبلیغات اسلامی شهرستان زهک استان سیستان و بلوچستان یکی از متولیان این گرامیداشت و همچنین پذیرایی از زائران افغانستانی برای اربعین حسینی است.

تهیه اقلام نذری هیأت‌ها با قیمت تعاونی

ساماندهی مساجد برای پذیرایی از زائران اربعیناین مطلب را برای صفحه اول پیشنهاد کنید


منبع: https://farsnews.ir/news/14020521000334/%D9%85%D8%B1%D8%AF%D9%85-%D8%B4%D9%87%D8%B1%D8%B3%D8%AA%D8%A7%D9%86-%D8%B2%D9%87%DA%A9-%D9%BE%D8%B0%DB%8C%D8%B1%D8%A7%DB%8C-%D8%B2%D8%A7%D8%A6%D8%B1%D8%A7%D9%86-%D8%A7%D9%81%D8%BA%D8%A7%D9%86%D8%B3%D8%AA%D8%A7%D9%86%DB%8C-%D8%A7%D8%B1%D8%A8%D8%B9%DB%8C%D9%86-%D8%AF%D8%B1-%D9%85%D8%B3%D8%A7%D8%AC%D8%AF-%D9%85%DB%8C%E2%80%8C%D8%B4%D9%88%D9%86%D8%AF-%D8%B9%DA%A9%D8%B3حجت‌الاسلام جامعی از پیاده‌روی خودجوش و مردمی روز اربعین و به راه افتادن کاروان‌های زیارتی نیز خبر می‌دهد و می‌گوید: «از منطقه ما کاروان‌های زیارتی بسیاری به عتبات اعزام می‌شود؛ ضمن اینکه در خود شهرستان هم برنامه‌های عزاداری ویژه اربعین و برپایی موکب‌ها و ایستگاه‌های صلواتی برگزار می‌شود.»

۲۵ محرم، روز مهمی در تاریخ مردم سیستان است

او قبل از فرا رسیدن ایام محرم طبق روال همیشگی و برای هماهنگی مساجد به منظور برگزاری مراسم‌های شایسته و در شأن سالار شهیدان، جلساتی را برگزار کرد که در آن هیأت امناء، مبلغین و روحانیون حضور داشتند تا برنامه‌ریزی دقیقی برای برگزاری مراسم این ماه انجام شود. اعزام مبلغ در سطح شهرستان و نحوه برگزاری برنامه‌های عزاداری در این جلسات هماهنگ و کیفیت و محتوای برنامه‌ها مشخص شد.

پذیرایی شایسته‌تر از زائران اربعینی افغانستان

حجت‌الاسلام جامعی می‌گوید: «زائران افغانستانی که از مرز میلک وارد ایران می‌شوند، وارد روستای میلک در شهرستان هیرمند می‌شوند که با گذر از آن وارد زهک شده و سپس به سمت سیستان حرکت می‌کنند. در سال‌های گذشته برنامه‌ای برای خدمات‌رسانی نداشتیم، اما امسال در تلاشیم تا ظرفیتی برای پذیرایی و حتی اسکان این زائران فراهم کنیم. البته به دلیل شرایط آب‌ و هوایی و طوفان گرد و خاک و بادهای ۱۲۰ روزه شاید زائران در این شهرستان توقف چندانی نداشته باشند، اما در تلاشیم تا از همین فرصت‌ها هم برای خدمات‌رسانی استفاده کنیم.»

بخوان:  رئیس پژوهشگاه میراث فرهنگی: کار ناصوابی در بافت تاریخی شیراز انجام نشده است

برنامه‌ریزی برای عزاداری محرم

به گزارش خبرنگار حوزه مسجد و هیأت خبرگزاری فارس، شاید در تاریخ پس از واقعه محرم بیشتر از قیام توابین و مختار شنیده باشید، اما مهم‌ترین قیامی که قبل از مختار رخ داده است قیام ایرانیان توسط مردم سیستان به خونخواهی امام حسین(ع) بوده است. مردم این منطقه ایران روز ۲۵ ماه محرم علیه حاکم خود قیام کرده و او را برکنار می‌کنند. این روز هر سال در سیستان گرامی داشته می‌شود و از سوی دیگر آغاز عملیات اربعین در این منطقه هم به حساب می‌آید.

او در تلاش است، امسال شرایطی مهیا شود تا از زائرین افغانستانی که برای رساندن خود به کربلا، باید از شهرستان آنان عبور کنند، پذیرایی شود. جامعی می‌گوید: «به واسطه مسئولیتی که برعهده دارم، با همه‌ مساجد شهرستان ارتباط دارم و ساماندهی مساجد برای پذیرایی از زائران را انجام می‌دهم.»

امسال با برنامه‌ریزی‌های انجام شده، قرار است برای اولین‌بار به نحو شایسته‌تری از زوار امام حسین(ع) که از کشور افغانستان راهی عتبات عالیات می‌شوند و از این شهرستان عبور می‌کنند، پذیرایی شود. او می‌گوید: «برپایی ایستگاه صلواتی و پذیرایی و در نظر گرفتن محلی به عنوان اقامتگاه و استراحتگاه موقت زائران در جوار مزار شهید میرحسینی از جمله اقداماتی است که امسال در نظر داریم.»

او می‌گوید: «هیأت‌های مذهبی برای پخت غذای نذری در ایام محرم با مشکلات متعددی به دلیل افزایش قیمت‌ها مواجه بودند که تلاش کردیم، حمایت‌هایی از آنان داشته باشیم. در این راستا برای رفع مشکل گرانی قیمت اقلام غذایی در بازار با رایزنی با جهاد کشاورزی، اقلام مورد نیاز هیأت‌ها را با قیمت تعاونی مهیا کردیم تا کمکی به هیأت‌هایی باشد که پذیرای عاشقان اباعبدالله(ع) در این ایام هستند.»

بخوان:  عزاداری ایرانی‌ها و پاکستانی‌ها در حرم امیرالمؤمنین(ع)+عکس و فیلم

در شهرستان زهک از روز گذشته مصادف با ۲۵ محرم، عملیات اربعین حسینی هر سال آغاز می‌شود. حاج‌آقا جامعی می‌گوید: «بعد از شهادت امام حسین(ع) در سال ۶۱ هجری قمری، وقتی خبر شهادت به مردم سیستان می‌رسد، اهالی این منطقه علیه حاکم وقت قیام می‌کنند و او را که برادر عبیدالله بن زیاد بوده است، برکار می‌کنند. قیام آنان به عنوان اولین قیام خونخواهان حضرت در تاریخ ثبت می‌شود و به همین دلیل این روز برای اهالی سیستان از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است و در این روز نیز مراسم عزاداری ویژه در این منطقه برپا می‌شود.»