مرمت اضطراری برج کاشانه بسطام

منطقه نمونه گردشگری رامه در ۴۰ کیلومتری شمال شهرستان آرادان واقع‌شده است.

انتهای پیام


منبع: https://www.isna.ir/news/1402051710450/%D9%85%D8%B1%D9%85%D8%AA-%D8%A7%D8%B6%D8%B7%D8%B1%D8%A7%D8%B1%DB%8C-%D8%A8%D8%B1%D8%AC-%DA%A9%D8%A7%D8%B4%D8%A7%D9%86%D9%87-%D8%A8%D8%B3%D8%B7%D8%A7%D9%85

غلام عباس خاکسار گفت: به‌منظور توسعه زیرساخت‌های گردشگری در منطقه نمونه گردشگری رامه، عملیات ساخت ۴ چشمه سرویس بهداشتی در روستای رامه بالا آغازشده است.

حامد عادل ۱۷ مردادماه ۱۴۰۲ با اعلام این خبر اظهار کرد: در این مرحله از مرمت، اصلاح عایق پوشش گنبد، خارج‌سازی آجرهای فرسوده و مرمت آن و بندکشی مجدد گنبد انجام می‌شود.

مدیر پایگاه میراث‌فرهنگی بسطام و خرقان افزود: با توجه به از بین رفتن پوسته خارجی گنبد و مشاهده عوارض در پوسته داخلی گنبد در اثر عوامل مخل طبیعی _ فیزیکی، نیمه فوقانی گنبد پس از تخلیه و حذف لایه های فرسوده و ترمیم بندها، مجدداً دوغاب ریزی و به روش سنتی عایق‌کاری شده و درنهایت به همان روش سنتی، منطبق با وضع موجود گنبد آجرفرش می‌شود.

همچنین مسئول نمایندگی میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی شهرستان آرادان از آغاز عملیات اجرایی احداث برخی زیرساخت های گردشگری در منطقه نمونه گردشگری رامه خبر داد.

ایسنا/سمنان مدیر پایگاه میراث‌فرهنگی بسطام و خرقان از آغاز مرمت اضطراری برج کاشانه بسطام خبر داد.

وی یادآوری کرد:برج کاشانه بسطام در جبهه جنوبی مسجد جامع بسطام و در درون عرصه مجموعه تاریخی بسطام واقع‌شده است.

مسئول نمایندگی میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی شهرستان آرادان افزود: با انعقاد تفاهم‌نامه نمایندگی میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی شهرستان آرادان با شورای اسلامی و دهیاری روستای رامه، تأمین زمین، انشعاب آب، برق و نگه‌داری از این سرویس بهداشتی با شورای اسلامی و دهیاری روستا رامه بالا است.

حامد عادل افزود: این بنا یکی از آثار ارزشمند معماری دوره ایلخانیان است و در سال ۱۳۱۰ به شماره ۶۹ در فهرست آثار ملی به ثبت رسیده است.

بخوان:  تهدید گنجینه‌های عراق - ایسنا