مرگ بیش از ۵۵۰ نفر در حج

از دیگر کشورهایی که در مراسم حج امسال با جان باختن زائران خود رو به رو شده‌اند می‌توان به اندونزی، ایران و سنگال اشاره کرد، با این حال بسیاری از کشورها هنوز مشخص نکرده‌اند که چه تعداد مرگ و میر ناشی از گرما بوده است.

به گفته مقامات سعودی، حدود ۱.۸ میلیون زائر امسال در حج شرکت کردند که ۱.۶ میلیون آنها از خارج از عربستان بوده‌اند.

منابع رسمی در عربستان از فوت بیش از 550 زائر در طول مراسم حج اطلاع دادند، که نشان‌دهنده ماهیت طاقت‌فرسا سفر حج است که امسال در گرمای سوزان انجام شد.

مقامات سعودی از مداوای بیش از ۲۰۰۰ زائر که از استرس گرمایی رنج می‌برند نیز خبر داده‌اند. در سال گذشته حداقل ۲۴۰ زائر از کشورهای مختلف در جریان حج جان باختند که بیشتر آنها اندونزیایی بودند.

اما بسیاری از اعمال مناسک حج، از جمله نماز در کوه عرفات که در روز شنبه برگزار شد، شامل ساعت‌های طولانی حضور در فضای بیرونی در طول روز بود. برخی از زائران به خبرگزاری‌ها گفته‌اند که اجساد بی‌حرکت را در کنار جاده و خدمات آمبولانس مشاهده کردند.

خبرگزاری رسمی عربستان سعودی گزارش داد، «فهد بن عبدالرحمن الجلجل»، وزیر بهداشت عربستان روز سه‌شنبه گفته است رنامه‌های بهداشتی برای حج «با موفقیت انجام شده است» و از شیوع گسترده بیماری‌ها و سایر تهدیدات بهداشت عمومی جلوگیری می‌کند.

وزارت خارجه مصر اعلام کرد قاهره با مقامات سعودی برای جست‌وجوی مصری‌هایی که در مراسم حج مفقود شده‌اند، همکاری می‌کند.

در اوایل این ماه، مقامات سعودی گفتند که صدها هزار زائر ثبت‌نام نشده را قبل از مراسم حج از مکه خارج کرده‌اند.

بخوان:  «خط مقدم» اثری با محوریت شهید طهرانی مقدم به چاپ چهاردهم رسید

طبق یک مطالعه که ماه گذشته در عربستان منتشر شد، درجه حرارت در منطقه‌ای که مناسک حج انجام می‌شود هر دهه ۰.۴ درجه سانتیگراد (۰.۷۲ فارنهایت) افزایش می‌یابد و حج به طور فزاینده‌ای تحت تأثیر آب و هوای بد قرار می‌گیرد.

بر اساس گزارش‌های رسانه‌های خبری، مجموع مرگ و میر در حج که تاکنون توسط چندین کشور تأیید شده به ۵۷۷ نفر رسیده است.

رئیس جمعیت هلال احمر ایران نیز در آخرین اظهارنظر شمار جان باختگان ایرانی در حج را ۱۱ نفر اعلام کرده و گفته بود بعضی از آنها در اثر گرمازدگی جان باخته‌اند.

به گزارش گاردین، هر ساله ده‌ها هزار زائر برای صرفه‌جویی در هزینه‌ها، بدون داشتن ویزای رسمی حج، تلاش می‌کنند تا حج را انجام دهند که کاری بسیار خطرناک است، زیرا این زائران غیرقانونی نمی‌توانند به امکانات تهویه مطبوع ارائه شده توسط مقامات سعودی در طول مسیر حج دسترسی داشته باشند.

مرکز ملی هواشناسی عربستان اعلام کرد که دمای هوا روز دوشنبه به ۵۱.۸ درجه در مسجدالحرام در مکه رسید.

مقامات سعودی به زائران توصیه کرده‌اند در گرم‌ترین ساعات روز از چتر استفاده کنند، آب فراوان بنوشند و از قرار گرفتن در معرض نور خورشید خودداری کنند.

روزنامه‌نگاران خبرگزاری فرانسه در منا، خارج از مکه، روز دوشنبه (در جریان مراسم رمی جمرات) زائرانی را مشاهده کردند که بطری‌های آب را روی سرشان می‌ریختند، درحالی‌که داوطلبان نوشیدنی‌های سرد و بستنی شکلاتی را برای کمک به آنها برای حفظ خونسردی توزیع می‌کردند.

به گزارش ایسنا، دو دیپلمات عرب به خبرگزاری فرانسه اعلام کردند که دست‌کم ۳۲۳ نفر از جان باختگان، مصری بودند که «بیشتر» آنها در اثر گرما جان باخته‌اند و البته کل این آمار به سردخانه بیمارستانی در محله المعیسم مکه مربوط است.

بخوان:  از هر ۵ کارگر سنگاپوری دو نفر خواستار دورکاری هستند

انتهای پیام


منبع: https://www.isna.ir/news/1403033020294/%D9%85%D8%B1%DA%AF-%D8%A8%DB%8C%D8%B4-%D8%A7%D8%B2-%DB%B5%DB%B5%DB%B0-%D9%86%D9%81%D8%B1-%D8%AF%D8%B1-%D8%AD%D8%AC

این دیپلمات‌ها از مرگ دست‌کم ۶۰ اردنی نیز خبر دادند که در مقایسه با آمار رسمی ۴۱ نفری که اوایل روز سه‌شنبه از سوی اردن اعلام شد، بیشتر است.