معرفی جاذبه های گردشگری دیدنی و ناشناخته شیراز

نمای بسیار زیبای این هتل حس نوستالژیک را در انسان زنده کرده و تصویر فوق العاده ای از خانه های سنتی دنج و جذاب ایرانی را برای شما به ارمغان می آورد. کوچه های پرپیج و خم و خانه های قدیمی مرمت نشده ای که تماشای آن برای گردشگران جذاب می باشد. وی تأکید کرد: برخی از گردشگران بصورت شخصی و بدون حضور در تور در مناطق گردشگری حضور پیدا میکنند که برای کنترل آنها به جوامع محلی و کمک روحانیت، شورا و دهیاران نیاز است. تقریبا در ۴۰ کیلومتری جنوب فیروزکوه و ۱۲۰ کیلومتری تهران یکی از خوش آب و هواترین مناطق که جای خوش آب و هوا اطراف تهران محسوب می شود روستای زرین دشت است. این روستا جز مناطق سرسبز و خوش آب و هوای شهرستان شمیرانات محسوب می شود که یکی از جاذبه های تهران محسوب می شود. این روستاها جز بهترین جاذبه های گردشگری اطراف تهران محسوب می شوند و به دلیل آب و هوای خوشی که دارد می توانند سفرهای یک روزه ی شما به بهترین نحو ممکن تبدیل نمایند.

از همین رو ما در این مطلب از مجله ی گردشگری الی گشت قصد داریم به چند مورد از بهترین مراکز گردشگری تهران اشاره داشته باشیم تا زمانی که خواستید اوقات فراغتتان را در کنار دوستان و خانوادتان سپری کنید با جاذبه های پایتخت ایران آشنایی بیشتری داشته باشید. در ادامه ما به چند مورد از بهترین و معروف ترین روستاهای تهران اشاره خواهیم کرد. وی با تاکید بر اینکه روحانیت و حوزه هم باید در اینگونه مسائل صاحب نظر و عمل باشند، گفت: با شعار که نمیشود مصادیق دین را حفظ کرد بلکه باید وارد صحنه شد و عمل کرد. معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری خراسان جنوبی در این زمینه با بیان اینکه اگر همه اجزای وابسته به صنعت گردشگری از میراث فرهنگی گرفته تا لیدر تور و جامعه محلی با هم هماهنگ نباشند، اتفاقاتی از قبیل اتفاقی که در یک تور گردشگری داخل استان افتاد، غیر قابل پیش بینی خواهد بود، افزود: تشکیل شورای فرهنگی و کمیته فرهنگی منطقهای پیشنهادی است که میتواند برای کنترل اینگونه اتفاقات بسیار مؤثر باشد چرا که در این کمیتهها موضوعات فرهنگی میتواند بررسی و به گردشگران اطلاع رسانی شود. هزینه های این هتل با هتل های دیگر شهر تفاوتی ندارد و بیشتر گردشگران خارجی به هتل نیایش رفت و آمد دارند.

علوی مقدم با اشاره به اینکه ما باید از مردم یک قدم جلوتر باشیم، ادامه داد: در حوزه فرهنگی و اجتماعی بشدت ضعیف عمل کردهایم. دربند مکانی عالی برای کوهنوردی، دورهمی و قرارهای دوستانه، تماشای مناظر زیبا و همینطور خوردن خوراکی های خوشمزه ای که قدم به قدم فروخته می شوند، است. کارگاه روح چوب یکی از جاذبه های شیراز است که تماشای آن خالی از لطف نیست. این باغ موزه ها در فصل پاییز حس و حال متفاوت تری را دارند چرا که بیشتر این باغ موزه ها در باغ های قدیمی تهران که دارای درختان کهنسال هستند، قرار دارد و در این فصل زمین شان پر از برگ های پاییزی می شود. ارتفاع آبشار از سطح زمین حدود ۳۰ الی ۴۰ متر بوده که به شکل یک آبشار دو طبقه در آمده است. قدم زدن در کوچه های خاکی که دو طرف آن را باغ های سرسبز احاطه کرده اند، شما را به یاد روزهای گذشته و شیراز قدیم خواهد انداخت.

در این باغ موزه ها شما می توانید علاوه بر گردشگری در زمینه فرهنگی از طبیعت زیبایی این باغ ها هم نهایت لذت را ببرید. این خانه که هزار و صد متر زیربنا دارد، شامل طبقه همکف، دوم و زیرزمین، عمارت شاه نشین، حوض خانه، حمام، آشپزخانه، اتاق آینه و… خانه ای دنج با فضایی دلنشین و طعم غذاهای خانگی که می توانید ساعاتی را در آن استراحت کرده و از تماشای زیبایی های آن لذت ببرید. ایامی را به دور از دغدغه های شهر در کوچه باغ های سبز آن قدم بزنید و از هوای پاک این روستا لذت ببرید. آب و هوای روستای افجه به دلیل استقرار در ناحیه کوهستانی البرز در بهار و تابستان مطبوع و در پاییز و زمستان سرد است. عرقیات طبیعی شیراز، بستنی و فالوده شیرازی و کلم پلوی شیرازی از جمله خوردنی های خوشمزه و محلی شیراز است که می توانید در این مکان امتحان کنید و لذت ببرید. برای دسترسی به این روستا می توانید به ۱۲ کیلومتری شمال شرقی فشم حرکت کنید و با گذر از روستاهای زایگان و لالان به این منطقه ی خوش آب و هوا برسید. این روستا از لحاظ گردشگری بسیار جالب بوده و توریست های زیادی را به سمت خود جذب کرده است.

بخوان:  پکن خواستار لغو فوری فروش سلاح به تایوان از سوی واشنگتن شد

خانه ی سعادت نیز یکی دیگر از از جاذبه های گردشگری شیراز و جاهای دیدنی شیراز سایت kermanshahtour است. می باشد. همچنین خانه فروغ الملک از معدود خانه های ایرانی است که به سبک اندرونی و بیرونی طراحی شده. این خانه با 200 سال قدمت دارای 2 طبقه و 6 اتاق می باشد که به صورت یک رستوران طراحی شده است. لازم به ذکر است که برای دسترسی به این مناطق تنها یک الی دو ساعت رانندگی لازم است. در تحقیقات “WTTC” و “SPI” به این مورد نیز اشاره شده است که بهازای هر ۱ دلار درآمدزایی خالص و مستقیم در صنعت گردشگری، رشد اقتصاد جهانی دو برابر (۲ دلار) خواهد بود. در تحقیقات منتشر شده توسط «شورای جهانی سفر و گردشگری» علاوهبر نتایج فوق، به این مورد اشاره شده است که بهازای ایجاد یک شغل مستقیم مرتبط با گردشگری به ازای مسافران بینالمللی، دو شغل فرعی نیز در این صنعت ایجاد میشود و این بدان معناست که رونق صنعت گردشگری و افزایش مسافران بینالمللی در این مناطق در واقع باعث ایجاد ۳ شغل در این صنعت خواهد شد که بالطبع بسته بهافزایش مسافران بینالمللی نرخ اشتغالزایی و درآمد غیرنفتی کشورها از صنعت گردشگری بهشدت چشمگیر خواهد بود. مدیرکل میراث فرهنگی صنایع دستی و گردشگری استان هم در ادامه به ارائه پیشنهادی مبنی بر برگزاری جلسه توجیهی برای لیدر تورهای گردشگری استان پرداخت و گفت: با هماهنگی و تأمین اعتبار سازمان مدیریت و برنامه ریزی میتوان از لیدرتورهای گردشگری دعوت کرد تا با حضور دو سه روزه در استان هم از اماکن تفریحی و گردشگری استان دیدن کنند و هم چنین تذکرات لازم به آنها داده شود که این نامه به سازمان مدیریت ارسال شده است.

خانه هایی قدیمی با پنجره هایی بزرگ و شیشه هایی رنگی به همراه حیاطی بزرگ که با گیاهان سرسبز و درختان بلند پوشیده شده و در وسط آن حوضی با آب نمای زیبا و ماهی های کوچک قرمز قرار دارد. را مشاهده نمایید. در هریک از اتاق های این خانه کلاس ها و کارگاه هایی از هنر های سنتی شیراز وجود دارد. در این مطلب از سفر به شیراز، شهر زیبایی، شعر و هنر برایتان می گوییم، از جاذبه های گردشگری شیراز و جاهای دیدنی شیراز که کمتر شناخته شده هست. چندی قبل این گذر چندان شناخته شده نبود و کمتر کسی از آن بازدید می کرد. اما مکان های زیبای دیگری در این شیراز وجود دارند که کمتر شناخته شده اند و مسافران کمتری از آن مکان ها دیدن می کنند. حسن رمضانی با بیان اینکه میراث فرهنگی متولی صدور مجوز بند ب دفاتر جذب گردشگر بر اساس قانون است، افزود: این دفاتر یک بار این مجوز را دریافت میکنند و نیازی نیست در هر بار برگزاری تور این مجوز را دریافت کنند بنابراین ما مطلع نمیشویم که بطور مثال فلان دفتر تور گردشگری برگزار کرده مگر تورهای خارجی که از مبدأ تا مقصد کنترل میشوند.

از زیبایی های این روستا باید به رودخانه حبله رود با جاذبه های خاصش اشاره کرد و چشمه های آب معدنی مانند خمده و دریابک دیگر دیدنی های آن هستند. از دیگر جاذبه هاى گردشگرى تهران می توان به روستای امامه اشاره کرد که روستایی بسیار خوش آب و هوا بوده و در خود جاذبه های تاریخی و طبیعی نظیر قلعه مازیار و چشمه های آب متعددی را جای داده است. در ۳۰ کیلومتری شمال شرقی تهران و در جوار دشت های هویچ و گرچال و قله ساکا روستایی به نام افجه واقع شده است که بخشی از توابع شهرستان شمیرانات محسوب می شود و یکی از جاذبه های تهران است. «گلوریا گوارا» (Gloria Guevara)، رئیس و مدیرعامل “WTTC” در آخرین بیانیه خود و پس از منتشر شدن این تحقیقات، اعلام کرد: «انتشار این گزارشها با تمرکز بر تاثیر اجتماعی رکود صنعت گردشگری، نشان میدهد تا چه حد رونق دوباره این صنعت در سلامت جوامع و رشد اقتصاد جهانی موثر است و در واقع میتوان گفت که رشد اقتصادی جهانی در گروی رونق و بهبود صنعت گردشگری است. همچنین در نتیجه این تحقیقات مشخص شد، سفر و گردشگری نسبت به هر شاخه دیگری از اقتصاد جوامع، در تامین بودجه کشورهای وابسته به این صنعت تاثیر میگذارد و راکد ماندن گردشگری بینالمللی بهشدت باعث آسیب اقتصادی و تاثیر بر سلامت روحی و روانی این جوامع شده است.

بخوان:  خداخافظی با رضا حداد/ اکران فیلم رضا میرکریمی/ سریال عیاری پخش نمی‌شود

یکی دیگر از از جاذبه های گردشگری شیراز و جاهای دیدنی شیراز، خانه پرهامی است که در نزدیکی محله ی سنگ سیاه قرار دارد. در فصل بهار و تابستان میوه های خوش آب و رنگ به وفور دیده می شود و هر گردشگری را بر سر شوق می آورد. برای بازدید از این کارگاه می توانید به بازار وکیل، روبه روی مدرسه آقا بابا خان، طبقه فوقانی، تیمچه نمازی مراجعه نمایید. این مجموعه شامل اتاق های مدرن و سنتی، رستوران، چایخانه و کافی شاپ نیز می باشد. در حقیقت می توان گفت این شهر یکی از مهم ترین قطب های گردشگری ایران به شمار می رود. بنابراین برای خرید سوغات در سفر به شیراز، سری به این کارگاه نیز بزنید. این خانه اکنون به موزه هنرهای معاصر شیراز تبدیل شده و هنرمندان شیرازی آثار عکاسی، نقاشی، خوشنویسی، حجاری و نقش برجسته خود را در آن به نمایش می گذارند. این منطقه تفریحی با ارتفاعی ۱۷۰۰ متری از سطح دریا، اصلی ترین مسیر برای صعود به بلندی های کوهستان البرز مرکزی است و هر ساله افراد زیادی با گذر از این راه زیبا و دیدنی، خود را به قله توچال و دیگر قلل مرتفع می رسانند.

یکی از جاذبه های طبیعی و زیبایی که در استان تهران وجود دارد آبشار کلوگان است، که در شهرستان شمیرانات قرار گرفته و جزء بهترین جاهای دیدنی تهران و حومه برای گذراندن اوقات فراغت در فصل های بهار و تابستان محسوب می شود. در نظرسنجی های مختلفی که انجام شده است، مردم تهران در اولین انتخاب خود برای پذیرایی از میهمانان دربند را پیشنهاد می دهند. در این جا هنرهای بکر و زیبایی با چوب های دورریختنی انجام می شود که قطعا دیدن آن برای شما جذابیت داشته و روح شما را جلا خواهد داد. می توانید در آلاچیق های زیبای این هتل بنشینید و در حیاط زیبای آن چای بنوشید. حیاط زیبای خانه با حوض و ماهی هایش، کوزه های پر از ترشی در گوشه حیاط، سماور و چای تازه دم، گلدان های زیبا و درختان سرسبز از جذابیت های فوق العاده این مکان می باشند. در این مرکز می توانید مجموعه ای فوق العاده زیبا از کارگاه های خاتم، معرق، چرم، نگارگری، قلم زنی، پیکرتراشی و…

اگر از خیابان منتهی به حرم شاه چراغ وارد این گذر، شوید می توانید کوچه ها و بافت قدیمی این شهر را در این بخش مشاهده نمایید. در دامنه های جنوبی البرز مرکزی پشت پیج و خم های بخش رودبار قصران شهرستان شمیرانات یکی از بزرگترین روستاها همین روستای امامه است. هتل نیایش یک هتل سنتی زیبا با معماری قدیمی این شهر است که در نزدیکی گذر سنگ سیاه واقع می باشد. رمضانی با بیان اینکه این موزه در باغ اکبریه راه اندازی شده، افزود: اداره کل اوقاف همکاری خوبی در این حوزه داشته است. ارائه گزارش ایجاد موزه تخصصی در استان با توجه به در اختیار گذاشتن ۵۰ تخته فرش نفیس توسط اوقاف به میراث فرهنگی از دیگر موضوعات مطرح شده در این جلسه بود. مدیر کل اوقاف و امور خیریه استان هم در ادامه با اشاره به تهیه طرح جامع برای مزار کاهی، مزار آقا سید علی(ع) و مسجد حضرت ابوالفضل(ع) در نهبندان خواستار اعطای تسهیلات کارا برای اتمام بخشی از این طرحها شد.

بخوان:  چند نفر از تهران به حج می‌روند؟

وسط آبشار یک سکو قرار دارد هم چنین در پایین آبشار نیز حوضچه کوچکی ایجاد شده که مکان مناسبی برای آب تنی و آب بازی است. در واقع این مکان مجموعه ای از خانه های قدیمی بازسازی شده ای است که به صورت یک هتل برای پذیرایی از مهمانان آماده شده است. سنگ سیاه یکی از جاذبه های گردشگری شیراز و جاهای دیدنی شیراز هست، یکی از محله های قدیمی این شهر است که از شمال به محله سرباغ و از جنوب به دروازه کازرون محدود می شود. اما اکنون کم و بیش گردشگرانی را می بینیم که برای تماشای جذابیت های آن و قدم زدن بر روی سنگ فرش های این راسته، به گذر سنگ سیاه رفت و آمد می کنند و به تماشای تاریخ در گوشه ای از این شهر مدرن می نشینند. نماینده سازمان تبلیغات اسلامی استان هم در ادامه با بیان اینکه مردم و روحانیت با برگزاری تورهای گردشگری مخالف نیستند، گفت: انتظار میرود مسئولان بر تورهای گردشگری نظارت بیشتری داشته باشند و آنها را توجیه کنند که حرمت ایام عزاداری را حفظ کنند. معاون عمرانی استانداری خراسان جنوبی نیز با بیان اینکه در دین هیچ بن بستی وجود ندارد، افزود: ما پای ارزشهای نظام و دین محکم ایستادهایم.

یکی از خانه های قدیمی باقی مانده از دوران قاجار می باشد که اکنون به مرکز هنرهای دستی شیراز تبدیل شده است. خیابان سردشت شیراز با کوچه باغ های زیبایش یکی دیگر از جاذبه های قدیمی شیراز است. اگر به این شهر سفر کرده باشید حتما از مسجد وکیل، بازار وکیل، باغ ارم، دروازه قرآن، آرامگاه حافظ، آرامگاه سعدی و بسیاری از جاهای دیدنی دیگر این شهر بازدید کرده اید. بسیاری برای گردش عصرانه خود، یکی از پارک های جذاب و مفرح این شهر را انتخاب می کنند و برخی در جستجوی سکوت و آرامش، به یکی از رستوران ها و کافه های متعدد تهران می روند و ساعتی را با دوستان شان خلوت می کنند. این شهر یکی از زیباترین شهرهای ایران است که به دلیل جاذبه های تاریخی بسیاری که دارد، توانسته است سالانه گردشگران زیادی را به سمت خود جذب کند. معماری بی نظیر و منحصر به فرد این خانه نظر هر بیننده ای را به خود جذب می کند. وی با انتقاد از عدم اظهارنظر کافی و جامع اعضای کارگروه پیرامون این موضوع گفت: انتظار نداریم فقط دو سه نفر در این کار گروه اظهارنظر کنند و این بی تفاوتی پذیرفته نیست. یکی از جاذبه های تهران که با رفتن به آن ها می توانید با یک تیر دو نشان بزنید باغ موزه هایی است که در این کلان شهر دوست داشتنی و جذاب وجود دارد.

بنابراین میتوان تصور کرد که از دست رفتن مشاغل این قشر بزرگ چه تاثیر وحشتناکی در ایجاد مشکلات اقتصادی و سلامت روحی و روانی آنها دارد.» وی در نهایت صحبتهای خود افزود: «پس از یک سال رکود صنعت گردشگری و ممنوعیت سفرها و آسیبهای روانی شیوع بیماری «کرونا»، اکنون بیش از هر زمان دیگری اهمیت دارد که برای رونق دوباره صنعت گردشگری جهان و بهبود وضعیت اقتصادی، دستبهکار شده و دولتها و سازمانها برای بازگشایی ایمن و رونق دوباره سفرها با یکدیگر همکاری کنند، چرا که آینده جهان به اقدامات امروز ما بستگی دارد.» شما میتوانید جدیدترین خبرهای گردشگری جهانی را در «رسانه قطبنما» و اینستاگرام “ddsafarnews” دنبال کنید. علوی مقدم ادامه داد: گردشگرانی که از اقصی نقاط کشور، استان ما را برای حضور انتخاب میکنند کافر نیستند بلکه این احتمال وجود دارد که ممکن است از تاریخ مناسبتها بی اطلاع باشند که باید این اطلاع رسانیها توسط کمیتههای فرهنگی صورت گیرد. منزل فروغ الملک قوامی یکی از خانه های به جا مانده از دوران قاجار می باشد که تبدیل به یکی از جاذبه های گردشگری شیراز و جاهای دیدنی شیراز شده و در گذر سنگ سیاه و پشت مقبره بی بی دختران قرار گرفته. این روستا از شکارگاه های قدیمی دوران قاجار و ییلاق های محبوب شاهان این دوره به شمار می رفته است؛ لازم به ذکر است که بگوییم امامه مسیرهای پیمایشی و کوه نوردی بسیار خوبی دارد.