ممنوعیت‌هایی برای بار حاجی‌ها – ایسنا

به گزارش ایسنا، در دستورالعمل انتقال بار حجاج که از سوی شرکت هواپیمایی ایران و سازمان حج و زیارت منتشر شده از زائران خواسته شده است از انتقال برخی کالاها از عربستان به ایران خودداری کنند.

بنابر اعلام سازمان حج و زیارت از حدود ۸۷ هزار و ۶۰۰ زائری که به حج رفته بودند که حدود ۶۰ درصد آنها از عربستان خارج شده‌اند و قرار است تا اوایل محرم باقی زائران نیز از این کشور خارج شوند.

تعدد چمدان‌ها و وزن زیاد بار مشمول جریمه اضافه بار می‌شود و جریمه نقدی مشتمل بر آن هنگام تحویل بار به صورت نقدی از زائر دریافت خواهد شد.

همچنین تذکر داده شده است از طناب کشیدن دور چمدان‌ها و قفل زدن به آنها جداً خودداری شود. بدیهی است در صورت انجام این کار، طناب‌ها و قفل‌ها هنگام تحویل بار، توسط کارکنان بومی باز می‌شود و مسئولیت آن به عهده مسافر خواهد بود.

همزمان با خروج ۶۰ درصد زائران ایرانی از عربستان، سازمان حج و زیارت از زائران خواست از انتقال برخی کالاها به ایران خودداری کنند.

انتهای پیام


منبع: https://www.isna.ir/news/1403041208226/%D9%85%D9%85%D9%86%D9%88%D8%B9%DB%8C%D8%AA-%D9%87%D8%A7%DB%8C%DB%8C-%D8%A8%D8%B1%D8%A7%DB%8C-%D8%A8%D8%A7%D8%B1-%D8%AD%D8%A7%D8%AC%DB%8C-%D9%87%D8%A7

بارهای حجیم، سنگین و بدقواره و چمدان‌های پاره توسط مسئولین فرودگاهی تحویل گرفته نمی‌شود.

شرکت هواپیمایی ایران، انتقال اسکوتر، اسباب بازی‌های شارژی، بلندگوهای همراه، اقلام باتری دار و مشابه آن را به داخل هواپیما (حتی در قسمت بار) ممنوع اعلام و تاکید کرده است: این قبیل اقلام هنگام تحویل بار در فرودگاه باقی می‌ماند و ضرر و زیان آن به طور کامل متوجه شخص مسافر خواهد بود.

به زائران یادآوری شده است انتقال آب زمزم تحت هر شکل به قسمت بار و یا داخل چمدان ممنوع بوده و از انتقال آن به داخل هواپیما جلوگیری شود. یادآوری شده است هر زائر صرفاً در حد دو تا سه بطری کوچک آب زمزم می‌تواند در کیف دستی خود داشته باشند.

بخوان:  مدیر بخش «نهاد هیأت» هوای نو: کارکردهای فرامراسمی هیأت‌ها رابررسی می‌کنیم

کیف‌های شطرنجی و پلاستیک‌های بزرگ در قالب بار پذیرفته نمی‌شود.

ویلچرها حتما در مکه تغلیف و تحویل بار شود. این کار در فرودگاه شامل هزینه‌ای حدود ۳۵ ریال سعودی خواهد داشت و زائر باید آن را پرداخت کند.