نخستین جشنواره و نمایشگاه ملی انار ساوه به کار خود پایان داد

داوری همچنین ایجاد فضای شور و نشاط در طول برگزاری جشنواره را از دیگر دستاوردهای این رویداد ملی دانست و افزود: اجرای برنامه‌های متنوع در طول برگزاری جشنواره موجب تقویت فضای شور و نشاط در بین شهروندان ساوجی و شرکت کنندگان در جشنواره شده و حضور چشمگیر در مراسم افتتاحیه موجب ایجاد یک فضای همدلی و صمیمیت بین مردم شد.

وی در ادامه به حضور اعضای شورای شهر، جمعی از مسئولان و تولیدکنندگان محصول زیتون از شهرستان رودبار در ساوه اشاره کرد و افزود: بازدید از نمایشگاه ملی انار و برگزاری نشست هم اندیشی در صحن علنی شورای شهر به منظور تبادل تجربیات و اطلاعات برای برگزاری جشنواره زیتون در شهرستان رودبار در آذرماه سال جاری از جمله برنامه‌ها بود.

وی به برگزاری تور یک روزه عکاسی به همت انجمن عکاسان جوان ساوه با حضور عکاسان مختلف از نقاط مختلف کشور اشاره کرد و افزود: عکاسان شرکت کننده در جشنواره عکاسی انار اقدام به ثبت تصاویر از جشنواره ملی، آثار تاریخی ساوه نظیر مسجد جامع هزار ساله، عمارت حاکم، خانه تاریخی مقدس زاده، باغ رضوی و … کردند که سه عکس دوربینی و یک عکس موبایلی به عنوان آثار برگزیده انتخاب و به نفرات برتر لوح تقدیر و تندیس جشنواره اهدا شد.

انتهای پیام


منبع: https://www.isna.ir/news/1401081711333/%D9%86%D8%AE%D8%B3%D8%AA%DB%8C%D9%86-%D8%AC%D8%B4%D9%86%D9%88%D8%A7%D8%B1%D9%87-%D9%88-%D9%86%D9%85%D8%A7%DB%8C%D8%B4%DA%AF%D8%A7%D9%87-%D9%85%D9%84%DB%8C-%D8%A7%D9%86%D8%A7%D8%B1-%D8%B3%D8%A7%D9%88%D9%87-%D8%A8%D9%87-%DA%A9%D8%A7%D8%B1-%D8%AE%D9%88%D8%AF-%D9%BE%D8%A7%DB%8C%D8%A7%D9%86-%D8%AF%D8%A7%D8%AF

ایسنا/مرکزی نخستین جشنواره و نمایشگاه ملی تولید و صادرات انار ساوه شامگاه دوشنبه ۱۶ آبان پس از ۶ روز برگزاری در مسجد جامع تاریخی این شهرستان، به کار خود پایان داد.

وی با تاکید بر اینکه مطالبه مردم تداوم و استمرار این جشنواره در طول سال است، افزود: بسیاری از بازدیدکنندگان خواستار برگزاری جشنواره در مناسبت‌هایی نظیر شب یلدا شدند و تلاش خواهیم کرد تا این مطالبه عمومی محقق شود.

بخوان:  بزرگ‌ترین مجموعه‌دار نوار مذهبی چگونه سخنرانی‌های انقلابی امام را تکثیر می‌کرد؟+عکس و فیلم

وی بیان کرد: مطالبات باغداران در حوزه تولید و صادرات انار نیز در این جشنواره مطرح شد و در جریان بازدید رئیس و اعضای کمیسیون کشاورزی مجلس شورای اسلامی مورد بررسی میدانی قرار گرفت و مقرر شد با پیگیری نماینده مردم ساوه و زرندیه در کمیسیون کشاورزی طرح و سازوکار مناسب برای تولید کیفی و تسهیل صادرات این محصول شاخص شهرستان ساوه اتخاذ شود.

وی با تقدیر از زحمات بخش دولتی و خصوصی در برگزاری نخستین جشنواره ملی تولید و صادرات انار اظهار کرد: استقبال پرشور و بی نظیر شهروندان ساوجی و میهمانان سایر نقاط کشور، از نکات مثبت برگزاری جشنواره شد و این رویداد ملی میزبان علاقمندانی از استان‌های فارس، تهران، البرز، کرمان، قم، کرمانشاه، استان‌های شمالی، همدان و … بود که شاخصه ملی بودن جشنواره را نمایان کرد.

داوری به بازتاب خبری و رسانه‌ای این رویداد ملی در خبرگزاری‌ها، صداوسیما و فضای مجازی اشاره کرد و گفت: جشنواره ملی تولید و صادرات انار ساوه فرصتی برای معرفی و شناساندن توانمندی‌ها و ظرفیت‌های این شهرستان در فضای رسانه‌ای شد و اخبار جشنواره به صورت زنده از رسانه ملی و از طریق سایر خبرگزاری ها در بعد وسیعی پوشش داده شد که بی‌سابقه بود.

دبیر اتاق تعاون ساوه و زرندیه افزود: کارگروه علمی با حضور جهاد کشاورزی و جهاد دانشگاهی، کارگروه زیرساخت با مدیریت معاونت خدمات شهری شهرداری ساوه، کارگروه فرهنگی با مدیریت اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی، کارگروه گردشگری با حضور اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری و کارگروه اقتصادی نیز زیر نظر اتاق بازرگانی دفتر ساوه به عنوان ذیل اتاق تعاون ساوه و زرندیه و زیر مجموعه جشنواره ملی انار ساوه تشکیل شد.

بخوان:  دانستنی‌های زائر| 12 نکته کاربردی برای بانوان در مسیر زیارت اربعین

دبیر اجرایی جشنواره ملی انار ساوه در گفت‌وگو با ایسنا، با اشاره به آغاز جشنواره از ۱۱ آبانماه سال جاری با حضور مسئولان کشوری و استانی و میهمانانی از سایر نقاط کشور اظهار کرد: در طول برگزاری جشنواره، گردشگران و تولیدکنندگان انار از برخی استان‌های کشور از ۳۳ غرفه انار و مشتقات آن و ۴۰ غرفه صنایع دستی و محصولات ساوه بازدید کردند.

دبیر برگزاری جشنواره ملی انار ساوه پیگیری احداث پایانه صادراتی انار را از دیگر دستاوردهای این رویداد ملی دانست و افزود: تلاش خواهیم کرد با مشارکت بخش دولتی و خصوصی عملیات اجرایی احداث و راه اندازی پایانه صادراتی انار در قطب تولید انار جهان در سال آینده آغاز شود.

وی همچنین به برگزاری نشست‌های تخصصی و علمی در طول برگزاری جشنواره به همت جهاد کشاورزی  و جهاد دانشگاهی اشاره کرد و گفت: در این نشست‌های تخصصی علمی اساتید دانشگاه، کارشناسان جهاد کشاورزی و تولیدکنندگان انار به تشریح آخرین یافته‌های علمی و تحقیقاتی در حوزه تولید و صادرات انار به ویژه مبارزه با آفات این محصول نظیر کرم گلوگاه، مگس مدیترانه‌ای، آفتاب سوختگی، سفیدی دانه انار و … پرداختند.

داوری با اشاره به کشت محصول زیتون در شهرستان ساوه گفت: در جریان بازدید مسئولان و تولیدکنندگان زیتون شهرستان رودبار از جشنواره ملی انار ساوه، از تجربیات آنان برای توسعه کشت زیتون در این شهرستان به دلیل مستعد بودن شرایط اقلیمی ساوه برای کشت این محصول بهره گیری شد و با امضای تفاهم نامه‌ای مقرر شد بخشی از انار تولیدی ساوه در شهرستان رودبار و سایر شهرهای شمالی کشور عرضه شود.

بخوان:  کوکتل‌اندازهای دهه ۶۰ چه کسانی بودند؟

مسعود داوری به راه‌اندازی و فعالیت رادیو جشنواره ملی انار اشاره کرد و افزود: رادیو جشنواره اقدام به برگزاری برنامه‌های متنوع شاد، شامل موسیقی، نمایش، جنگ شادی، مسابقات گوناگون و ویژه برنامه‌های متنوع کودکان با حضور هنرمندان و مجریان توانمند شهرستان کرد.

وی با بیان اینکه ستاد برگزاری جشنواره ملی تولید و صادرات انار از حدود سه ماه قبل به ریاست معاون استاندار و فرماندار شهرستان تشکیل شد، افزود: هسته اولیه برگزاری جشنواره در کمیسیون کشاورزی اتاق تعاون ایران شکل گرفت و با پیگیری نماینده مردم ساوه و زرندیه در کمیسیون کشاورزی مجلس شورای اسلامی جلسات متعددی برگزار و منجر به شکل گیری کارگروه‌های زیرمجموعه جشنواره شد.

وی به دستاوردهای نخستین جشنواره ملی تولید و صادرات انار ساوه اشاره کرد و گفت: همدلی، مشارکت بین‌بخشی و هم‌افزایی بین دستگاههای اجرایی و بخش خصوصی در فراهم کردن مقدمات و نیز اجرای جشنواره از نکات مثبت این رویداد ملی بود و شهرستان ساوه برگزاری این آئین ملی را در قالب کار تیمی و گروهی تجربه کرد.

داوری به رونمایی از تمبر یادبود با عنوان “ساوه، پایتخت انار ایران” در جشنواره ملی انار اشاره کرد و افزود: رونمایی از این تمبر یادبود، زمینه‌ساز تثبیت ساوه به عنوان پایتخت انار ایران خواهد شد و خاستگاه انار جهان بیش از گذشته در مجامع بین المللی معرفی خواهد شد. همچنین معرفی و تجلیل از  نام آوران، مدال آوران و مقام آوران شهر ساوه در حوزه های گوناگون به همت کمیسیون فرهنگی و اجتماعی شورای اسلامی شهر ساوه از دیگر برنامه های جشنواره در راستای معرفی توانمندی ساوه در ابعاد گوناگون بود.