نقش طبیعت در صنعت گردشگری

رده بندی استان های کشور بر حسب جاذبه های گردشگری ( سایت kermanshahtour نصراللهی، زهرا. وجود زمینه های مناسب از جاذبه های طبیعی، تاریخی و فرهنگی موجب جذب بیشتر گردشگر خواهد شد که سهم قابل توجهی از درآمد ملی را به خود اختصاص داده است. كارشناسان شركت كننده در میزگرد ایرنا در پایان جلسه به موضوع اختصاص یك درصد از عوارض خروج از كشور به توسعه گردشگری هم اشاره كردند و اظهارداشتند كه سال گذشته به رغم اینكه این بودجه به گردشگری اختصاص یافت اما معلوم نیست كه در كجا هزینه شده است ! و اما بنكدار به موضوع دیگری در رابطه با اقامت گاه های بومی اشاره كرد و درگیر كردن جوامع روستایی با این موضوع را ضروری دانست و گفت: اگر خانه ای را یك نفر غریبه در یك روستا برای خدمات رسانی به گردشگران مهیا كند به تدریج برای اهالی آن منطقه ممكن است شبهه ایجاد شود كه این گردشگران در خانه این غریبه چه می كنند ؟ وی با بیان اینكه این خودرو می تواند برای مقاصد كویرنوردی استفاده شده و گردشگران زیادی را جذب كند، گفت: كمیته ملی طبیعت گردی سازمان گردشگری می تواند با همكاری حفاظت محیط زیست منطقه یا مناطقی را برای سافاری تعیین كند .

طبیعت گرد و طبیعت نهاد هر دو به دنبال چشم اندازهای قابل قبول و بکر هستند و همواره در جهت حفظ و مراقبت محیط زیست قدم بر می دارند. فیاضی گفت : متاسفانه در زمان حاضر اقتصاد منطقه كویر خراسان جنوبی خیلی شكننده است و مردم این منطقه به دلیل خشكسالی ، مشكلات جدی دارند در حالی كه می توان با آموزش توانمند سازی به این مردم و اینكه به گردشگران خدمات رسانی كنند زندگی آنها را دگرگون و از مهاجرت آنها به شهر ها جلوگیری كرد . در این حوزه استاندارد خیلی مهم است .به عنوان مثال بحث ظرفیت سازی ، معرفی جاذبه ها و مناطق مستعد طبیعت گردی در این حوزه مهم است كه این كار تا حدودی انجام شده است . این نوع هدف می تواند نقش عمده ای در توانمند سازی مردم محلی، توسعه منابع انسانی و رشد اقتصادی و همچنین خلق فرصت های شغلی شود.

روحانی افزود : در زمان حاضر استانداردی برای این موضوع نداریم این درحالی است كه بخش خصوصی كه در حال خدمات رسانی به گردشگرانی از این نوع است نبود استانداردها را به خوبی لمس كرده است . روحانی ( دبیر كمیته طبیعت گردی ) یكی از استانداردها را استفاده از خانه های محلی برای خدمات رسانی به گردشگران عنوان كرد و گفت: در این خانه ها باید كه استانداردهای تجهیزات خدمات رسانی به گردشگر تعریف شود . بنكدار به فرهنگسازی در رابطه با طبیعت گردی تاكید كرد و گفت: باید سطح آگاهی گردشگران طبیعت را با كمك كمیته طبیعت گردی بالا ببریم كه اگر قرار است در توری شركت كنند حتما در آژانس های مجوز دار ثبت نام كنند كه اگر حقی از آنها ضایع شد قابل پیگیری قانونی باشد. چرا که در این زمان علاوه بر این که از هوای مطبوع و خنک لذت خواهید برد، از دیدن منظرهی نفسگیر غروب آفتاب از برج قلعه، شگفتزده خواهید شد. کافی است سوار قایق شوید و از این سفر کوتاه تفریحی و دیدن سواحل و خوردن غذاها و نوشیدنیهای لذیذ، لذت ببرید و از گنجینهی اطلاعات راهنماهای قایقها، استفاده کنید.

زیر درختان نخل قدم بزنید، جزر و مد دریا را مشاهده کنید و به تماشای لنگر انداختن قایقهای بادبانی تفریحی بنشینید و از تفریحات شبانهی بندرگاه لذت ببرید. اگر این فرصت را داشته باشید تا در یکی از هتلهای لوکس این منطقه اقامت کنید، از دیدن مناظر شگفتانگیز خلیج، ساحل، درختان نخل و امکانات رفاهی و تفریحی گردشگری لذت خواهید برد. این مدیر آژانس مسافرتی گفت : سوال من این است كه تور ‘شاد شاد ‘ یا ‘ با ما بیایید شاد باشید! شفیعی در پاسخ به این سوال گفت: مجوزی كه سازمان گردشگری به تمام آژانس ها داده است مجوز ‘بند ب’ نام دارد . حال این سوال به ذهن می رسد، آیا کشور ایران دارای پتانسیل طبیعی برای جذب گردشگر جهت ارتقاء گردشگری می باشد؟ وجود رشته کوه­های عظیم و کوه­های پراکنده در مرکز و کویرهای بکر، انواع غارهای بی نظیر، سواحل شمالی و جنوبی و به طور کلی مناظر طبیعی زیبا، توان بالقوه مساعدی برای جذب گردشگر را ایجاد می کند.

بدیهی است جاذبه های طبیعی هر کشور در جذب مسافر و گردشگر نقش مهمی دارد که به طبع سبب جذب سرمایه و افزایش درآمد در سطح ملی خواهد شد. فیاضی ، مدیر كل كمیته ملی طبیعت گردی سازمان گردشگری در این ارتباط گفت: یكی از اقداماتی كه در جامعه تور گردان ها انجام شد همان بحث شرایط عمومی قرارداد سفرهای طبیعت گردی بود كه امسال تدوین شد و كمیته ملی طبیعت گردی نیز از آن حمایت كرد به گونه ای كه در زمان حاضر به همه استان ها به عنوان دستور العمل و شرایط عمومی قرارداد سفر های طبیعت گردی ابلاغ شده است . شفیعی در رابطه با این موضوع گفت: در زمان حاضر حتی برخی از مغازه ها مثل نانوایی ها كه ارتباطی به گردشگری هم ندارند آگهی هایی را به دیوار نصب می كنند و به اصطلاح طبیعت گردی راه می اندازند . این فرایند شامل هر فعالیتی از قبیل برنامه ریزی سفر، مسافرت به مقصد، اقامت، بازگشت و حتی یادآوری خاطرات آن نیز می شود.

از جمله این فعالیت ها، می توان به استفاده از راهنمای محلی، خرید غذای خاص منطقه و حتی اجاره کردن خانه های ساکنین جهت اقامت اشاره کرد. زمانی که از شدت گرما در جنوب کشور طاقت ادمی به سر می آید، می توان سرمای سختی را در مناطق غربی در همان زمان تجربه کرد. این تفرجگاه ساحلی زیبا که اخیرا بازسازی شده است، یکی دیگر از جاذبههای گردشگری بودروم است که به هیچ عنوان نباید از دست بدهید. این تفرجگاه ساحلی، فروشگاهها، رستوران ها و کافههای متعددی دارد. بودروم سواحل متعددی دارد که ساحل Yahsi بهترین آنها است. به علاوه در این ساحل، رستورانهای متعددی وجود دارند که میتوانید غذاهای لذیذ آنها را امتحان کنید و روز فراموشنشدنی خود را تکمیل کنید. بنابراین در حال حاضر گردشگری در طبیعت،افزایش یافته و انسان از مشاهده طبیعت در جهت برآورده کردن نیازهای روحی و روانی خود و برطرف کردن کنجکاوی های درونی خود سفر به طبیعت بکر را جز برنامه­های خود قرار می­دهد.. با دریافت یک سگوی، اطلاعاتی دربارهی راندن آن و همچنین نکات ایمنی در اختیار شما قرار میگیرد. در این موزه اطلاعات جامعی دربارهی یک عمر فعالیت هنری این خواننده و تاثیر او در موسیقی معاصر ترکیه، در اختیار شما قرار میگیرد.

همچنین فعالیت هایی را که گردشگر به عنوان بخشی از سفر انجام می دهد نظیر خرید کالاهای مختلف و تعامل میان میزبان و میهمان را نیز در بر می گیرد. افراد دسته اول تنها به قصد دیدن طبیعت سفر می کند، اما دسته دوم علاوه بر سفر و تماشای طبیعت، باعث افزایش درآمد ساکنین محلی و رونق معیشت آنان نیز می گردند.. این گونه سفرها بایستی مسئولانه و جهت استفاده صحیح از طبیعت باشد که باعث رونق زندگی مردم محلی نیز شود. وی كه از خانه های محلی به عنوان اقامت گاه های بوم گردی یاد می كرد این نوید را نیز داد كه كارگروه تدوین استاندارد این اقامت گاه ها در كمیته ملی طبیعت گردی اداره كل كمیته ملی طبیعت گردی تشكیل شده است و این كارگروه ، جلسه ای با حضور تمام فعالان بخش خصوصی نیز خواهد داشت. فیاضی در پاسخ به درخواست شركت كنندگان در میزگرد گفت : این موضوع یك ایده است كه در كارگروه فعالان طبیعت گردی كمیته باید پیگیری شود .

وی گفت : آیین نامه اقامت گاه های روستایی به عنوان ‘مسافر – كاشانه’ به تصویب هیات دولت خواهد رسید و در صورت تصویب بنا داریم كه دستور العمل اجرایی آن را تدوین كنیم تا استانداردی برای خانه های روستایی به عنوان مسافر – كاشانه تعریف شود و هر كسی با یك سازه نامتعارف خانه خود را برای گردشگران مهیا نكند . شفیعی اظهارداشت: اما مساله ای كه وجود دارد یك گردشگر چند بار تمایل دارد به شهری تاریخی همچون شهر اصفهان سفر كند و آثار تاریخی اش را ببیند؟ در میزگرد ایرنا ‘ محمد علی فیاضی’ مدیر كل كمیته ملی طبیعت گردی سازمان گردشگری ، ‘ محمود بنك دار نیا ‘ عضو هیات مدیره جامعه تور گردانان ایران ، ‘ حمید روحانی ‘ دبیر كمیته طبیعت گردی و ‘ مصطفی شفیعی شكیب ‘ مدیرعامل دفتر خدمات مسافرتی پردیسان گشت و عضو هیات مدیره انجمن صنفی دفاتر خدمات مسافرتی ایران حضور داشتند . یکی از اهداف گردشگران جهت سفر، گشت و گزار در دل طبیعت و بهره مندی از این موهبت الهی است. این قلعهی زیبا، مکانی ایدهآل برای علاقهمندان به تاریخ است تا با گشت زدن در آن، با گوشهای از تاریخ پر فراز و نشیب ترکیه آشنا شوند.

در این ساحل از قدم زدن زیر آفتاب، ماسههای طلایی و بکر، آبهای کمعمق و پاک و نسیم ملایم تابستانی، لذت خواهید برد. طبیعتا در کشوری تاریخی و به قدمت ترکیه، اکتشافات باستانشناسی چه در شاخهی باستانشناسی زمینی و چه در شاخهی باستانشناسی دریایی یا زیر آب، مهم و مثمرثمر هستند. از پلههای آن بالا بروید، روی سکویی بنشینید و زیر آفتاب دلانگیز آن لذت ببرید. منظرهی غروب آفتاب این ساحل بینظیر، یکی از نفسگیرترین چشماندازهایی است که در زندگی خواهید دید. اسمیت نیز اظهار داشته است که بهتر است گردشگری را به عنوان مجموعه ای از چندین صنعت مرتبط در نظر بگیریم. البته در این مقال منظور از طبیعت گردی همان طبیعت گردی سیستماتیك وبرنامه ریزی شده است كه در آن گروهی همراه با راهنما در دل طبیعت جای می گیرند و گذران اوقات می كنند كه شاید عمر این نوع طبیعت گردی در كشور به دو دهه نیز نرسد. و یا نوع استفاده از اقامت گاه ها اعم از هتل ها و خانه های محلی در سفر ها چگونه است؟ آمفیتئاتر بودروم یکی از شگفتانگیزترین دیدنیهای این شهر است.

با توجه به این که در سالهای اخیر، گردشگری در کشورهای مختلف روندی رو به رشد داشته است، مسلما جاذبه های هر کشور و میزان شهرت آن، در تصمیم گیری یک گردشگر جهت بازدید از آن منطقه تاثیر گذار است. بررسی نقش جاذبه های طبیعی در توسعه گردشگری،نمونه موردی دریاچه ارومیه ( علی پور، خالد. کشور ما علی رغم داشتن جاذبه های فراوان گردشگری در مناطق شهری و روستایی به دلایل عدیدی تا کنون نتوانسته در راستای توسعه صنعت توریسم گام مهمی بردارد. بازدید از این موزه فرصتی را برای شما فراهم میکند تا آثار بهجامانده از تمدنی اصیل و باشکوه را مشاهده کنید. در فروشگاههای آن میتوانید همه چیز بخرید؛ از لباس گرفته تا سوغاتیها و یادگاریهایی از سفر به بودروم. این موزه مجموعهای از آثار شخصی او را گردآوری کرده است به اضافهی یادگاریهایی از زندگی حرفهای وی و آثاری از او که برای فروش به نمایش گذاشته شدهاند. جفرسون و لیکوریش گردشگری را حرکت مردم و فشار تقاضا در این زمینه تعریف کرده اند و آن را به عنوان صنعت قبول ندارند. بدون شک این بهترین فرصت برای آرامش و گذراندن اوقاتی خوش و دیدن سواحل اطراف است.

اگر میخواهید یک روز را در کنار دریا خوش بگذرانید و کمی خرید کنید، این مکان بهترین انتخاب است. از این طریق میتوانید از بسیاری از دیدنیهای این شهر بازدید کنید. یکی از دیدنیهای این شهر که اهالی آن قطعا شما را به بازدید از آن توصیه خواهند کرد، دهکدهی ساحلی و زیبای Gumusluk است. این موزه که در مجاورت قلعهی سنت پیتر واقع شده است، جاذبهی گردشگری دیدنی و منحصربهفرد دیگری در این منطقهی ساحلی است. اما آیا گردشگری فقط رفتن به جاهای لوكس و خرید كردن محدود می شود و معنای دیگری ندارد؟ این مجوز، عام است و لزومی ندارد كه تورها برای ورود به مكانی مجوز دیگری به جز نامه ای كه آژانس به آنها می دهد ، داشته باشند . این موزه به منظور گرامیداشت زکی مورن، خواننده، آهنگساز و بازیگر مشهور ترکیه ساخته شده است. پس می توان کلمه «توریسم» را مکتبی دانست که پایه واساس آن سفر است. به طور کلی می توان هر گونه فعالیت و فعل و انفعالی را که در جریان سفر یک سیاحت گر اتفاق می افتد گردشگری تلقی کرد. همچنین یک راهنما در این تور، گروه شما را همراهی خواهد کرد و اطلاعات مفیدش را دربارهی شهر و دیدنیهای آن در اختیار شما خواهد گذاشت.

وی مدعی شد: گاهی اوقات ماموران برخی دستگاه ها به رغم اینكه تور، مجوز ‘بند ب’ را دارد به خود اجازه تفتیش اتاق های گردشگران را نیز می دهند به گونه ای كه اخیرا یكی از راهنمایان تور طبیعت گردی گزارشی مبنی بر تفتیش یخچال اتاقش توسط ماموران یكی از دستگاه ها را به ما ارایه داد . ایران به علت قرار گرفتن در شرایط ویژه ی جغرافیایی، به طور کلی 4 اقلیم متفاوت را در خود جای داده است. به نقل از سازمان جهانی جهان گردی توریسم پدیده ای اجتماعی، فرهنگی، تجاری بوده، که مستلزم جابجایی مردم به مکانی غیر از محل سکونت و کار خود است. آثاری که از ورای امواج، سربرآوردهاند و گوشهای از زیبایی تمدنی گمشده در تاریخ را به نمایش میگذارند. این فرصت، تجربهی بینظیری از تعامل با گذشته و تاریخ در زندگی شما خواهد بود. فرقی نمیکند که از علاقهمندان به تاریخ باشید یا از عاشقان خرید و گشتوگذار در مراکز تجاری؛ در بودروم تجربههایی فراموشنشدنی انتظار شما را میکشند. مطمئن باشید که نیازها و سوالات شما با مهربانی و دوستانه پاسخ داده میشوند.

آرامشی که شما را به قدم زدن در خیابانهای پیچدرپیچ و سنگفرششدهی آن سوق میدهد. قدم زدن در بنای باشکوهی که هزاران سال پیش ساخته شده است، تجربهی منحصربهفردی خواهد بود. یکی از بهترین جاذبههای گردشگری بودروم که بیشتر گردشگران در سفر به این منطقه از آن استقبال میکنند، استفاده از تورهای قایقسواری است. پس تعلل نکنید و در سفر به بودروم برای یکی از این تورهای سگوی ثبتنام کنید. وی در ادامه افزود: هم اكنون تورهای بدون مجوز در فضای مجازی در حال ثبت نام هستند و ما به جد این مساله را پیگری می كنیم و در این ارتباط ضوابطی را در سال جاری ایجاد می كنیم. جنکیمگز اظهار می دارد که از دیدگاه فنی، چند بُعدی بودن صنعت جهانگردی، تعریف آن را در قالب یک صنعت غیر ممکن ساخته است چرا که شرایط اصلی تولید با شاخص های عملیاتی آن تعریف نشده است و بدون دخالت عوامل اجتماعی، فرهنگی و محیطی، بُعد اقتصادی در صنعت گردشگری نمایان نمی شود. برخی دیگر نیز توریسم یا گردشگری را صنعت بدون دود نام نهاده اند. البته متولی این بحث ، دفاتر طبیعت گردی نیست بلكه به اداره كل مراكز خدمات گردشگری مربوط می شود اما حوزه نظارت سازمان گردشگری در استان ها نیز باید فعال تر از این باشد .

در این تفرجگاه، روزی زیبا و شبی فراموشنشدنی را میگذرانید. تبیین نقش مولفه و پایداری در فرآیند شکل گیری مجموعه های گردشگری اکولوژیک ( خصم افکن نظام، عرفان. طبق نظریه میل و موریسون توریسم به مجموعه فعالیتی اطلاق می شود که در جریان مسافرت یک گردشگر اتفاق می افتد. درون این قلعه، مجموعهای از صنایع دستی قدیمی که در همین مکان پیدا شدهاند، گرد آمده است. این منطقه، آرامش و سکوت بینظیری دارد. در یک کلام، این منطقه، گوشهی کوچکی از بهشت است! سواحل این منطقه، بهترین مکان برای یک گشتوگذار خانوادگی هستند. این شهر ترکیبی منحصربهفرد از جاذبههای گردشگری، تجاری و فرهنگی است. یکی از زیباترین دیدنیهای بودروم، خلیج کوچک Bardakci است. همین امر یکی از عوامل موفقیت جهت دستیابی به اقتصاد مطلوب است. یکی از مفرحترین وسایل حمل و نقل برای بازدید از این شهر زیبا، استفاده از سگوی است. قلعهی باشکوه سنت پیترکه به خوبی در گذر ایام محافظت شده و به همان زیبایی و استحکام باقی مانده است، در سواحل این شهر قرار دارد. بودروم که در سواحل ترکیه واقع شده است، مجموعهی بینظیری از جاذبههای گردشگری متنوع را دربرمیگیرد. جایی که گذشته و حال به هم پیوند میخورند؛ تجربهای که تنها در ترکیه انتظار شما را میکشد.

به عنوان نمونه در طبیعت زباله می ریزند و آن را كثیف می كنند. با این حال شواهد زیادی وجود دارد که نشان می دهد، مصرف کنندگان هنوز هم گردشگری را نوعی صنعت به شمار می آورند. و از دیدگاه کسانی که به صورت اجتماعی و از جنبه های علمی و علوم انسانی نگاه می کنند، فعالیت تلقی می شود. از منظر اندیشمندان این حوزه، دو دیدگاه کلی برای گردشگری وجود دارد؛ از دیدگاه کسانی که به صورت زنجیره ی درآمدی به آن نگاه می کنند، صنعت است. «تور» به معنای سفر یا گردش است و ریشه در لغت لاتین Turns به معنای دور زدن، رفت و برگشت بین مبدأ و مقصد و چرخش دارد که از یونانی به اسپانیا، فرانسه و در نهایت به انگلیس راه یافته است. پیشنهاد میکنیم که برای بازدید از این قلعه در ساعات پایانی بعدازظهر برنامهریزی کنید. به علاوه، بر فراز این آمفیتئاتر می توانید چشمانداز زیبایی از بودروم را تماشا کنید.