نقش کلیدی جامعه محلی در جهانی شدن همدان

وی اضافه کرد: در موضوع پرونده جهانی شدن همدان فقط منطقه مدنظر نیست و مردم درگیر آن هستند، در پرونده همدان اظهارنظر جامعه محلی در مورد جهانی شدن همدان برای ارزیابان نقش حیاتی در نظر کارشناسی آنها خواهد داشت و شاهد آن هستیم همراهی جامعه محلی با پرونده ثبت جهانی در همدان روند مثبتی پیدا کرده و مطلوب است.

گفتنی است؛ مدیرکل ثبت و حریم آثار و حفظ و احیاء میراث‌معنوی و طبیعی که آبان‌ماه ۱۴۰۱ نیز به همدان برای بررسی موضوع هگمتانه و پیگیری ثبت جهانی همدان سفر کرده بود، بار دیگر با هدف مرور میزان پیش روی پیگیری موانع پرونده «هگمتانه و مرکز تاریخی همدان» راهی همدان شد.

مصطفی پورعلی در حاشیه بازدید از مسیر پرونده ثبت جهانی هگمتانه و مرکز تاریخی همدان، اظهار کرد: این پرونده اهمیت بسزایی در حوزه رقابت فرهنگی در میراث جهانی دارد و همراهی و حمایت مسئولان استانی و شهرداری همدان در زمینه رفع موانع و پیگیری آنها برای پیشبرد پرونده تحسین برانگیز است.  

انتهای پیام 


منبع: https://www.isna.ir/news/1402030805238/%D9%86%D9%82%D8%B4-%DA%A9%D9%84%DB%8C%D8%AF%DB%8C-%D8%AC%D8%A7%D9%85%D8%B9%D9%87-%D9%85%D8%AD%D9%84%DB%8C-%D8%AF%D8%B1-%D8%AC%D9%87%D8%A7%D9%86%DB%8C-%D8%B4%D8%AF%D9%86-%D9%87%D9%85%D8%AF%D8%A7%D9%86

پورعلی افزود: موضوع پرونده جهانی همدان موضوع استانداری همدان یا وزارتخانه میراث‌فرهنگی نیست، این موضوع مسأله جمهوری اسلامی ایران است. برای رفع نواقص پرونده جهانی همدان، حمایت استاندار، همراهی جامعه محلی و حمایت‌های کشوری نقش کلیدی ایفا می‌کند و همدان در این زمینه موفق است. پرداختن به موضوع خیابان اکباتان برای پرونده جهانی همدان بسیار اهمیت دارد و برنامه‌هایی که برای محتواسازی آن درنظر گرفته شده، برنامه‌های کارآمدی است.

وی بیان کرد: براساس برنامه‌ریزی‌ها در ماه‌های آینده ارزیابان یونسکو به مدت پنج روز در همدان مستقر خواهند شد تا عرصه و حریم مشخص شده مسیر جهانی شدن همدان را بازدید و بررسی کنند و شرایط برای حضور ارزیابان در همدان مطلوب است و فقط لازم است موارد مورد تأکید در به نتیجه رسیدن پرونده ثبت جهانی همدان سریع تر پیگیری شود.

بخوان:  ثبت هفت رویداد فارس در فهرست میراث ناملموس ملی

مدیرکل دفتر ثبت آثار، حفظ و احیای میراث‌معنوی و طبیعی کشور گفت: پرونده همدان از شانس بالایی برای ثبت جهانی شدن برخوردار است و مدیریت فضای مثبت اطلاع رسانی در زمینه حساسیت این موضوع به جامعه محلی و فضای رسانه‌ای سهم قابل توجهی در به ثمر رسیدن پیگیری پرونده «هگمتانه و مرکز تاریخی همدان» خواهد داشت.

پورعلی ادامه داد: با بازدیدهای صورت گرفته، در حال حاضر آنچه جای کار سریع تر دارد، مدیریت ترافیک در محدوده پرونده ثبت جهانی و حذف طبقات اضافی ساختمان حوزه هنری است که در روزهای اخیر وعده انجام آن داده شده و باید قبل از نزدیک شدن به زمان ورود ارزیابان به همدان تعیین تکلیف و حل شود. 

به گزارش ایسنا و به نقل از روابط عمومی میراث فرهنگی همدان، وی تأکید کرد: مرمت کاروانسراها و جداره‌های شهری در مسیر پرونده ثبت جهانی کاری ارزنده است و این اتفاقات اعتبار لازم برای آماده کردن این مجموعه تا آمدن ارزیابان را رقم می زند. در محور مشخص شده، همچنان ساخت و سازها باید مدیریت شود چراکه این موضوع بسیار حساس است. 

ایسنا/همدان مدیرکل ثبت و حریم آثار و حفظ و احیاء میراث‌معنوی و طبیعی وزارت میراث فرهنگی گفت: در پرونده ثبت جهانی هگمتانه و مرکز تاریخی همدان، اظهارنظر جامعه محلی در مورد جهانی شدن همدان برای ارزیابان نقش حیاتی در نظر کارشناسی آنها خواهد داشت.