نواب: در برخی کشورهای اسلامی پرچم تقوا بر زمین افتاده و پرچم گناه بلند است

پایان پیام/


وی با اشاره به توصیه‌های ائمه اطهار(ع)  ادامه داد: آخرین توصیه حضرت علی(ع) که در تاریخ ثبت شده توصیه به همگرایی و هماهنگی بوده است.

به گزارش خبرنگار قرآن و فعالیت‌های دینی خبرگزاری فارس نماینده حجت‌الاسلام سید عبدالفتاح نواب ولی فقیه در امور حج و زیارت با بیان اینکه توصیه همیشگی پیامبر و اهل بیت(ع) هماهنگی و وحدت بوده است گفت: وحدت کلمه، پیروزی به بار می‌آورد.

همایش اربعین و همگرایی اسلامی (اهل‌سنت) از سلسله نشست های علمی کمیته فرهنگی و آموزشی ستاد اربعین است که با مشارکت مجمع تقریب مذاهب اسلامی، علمای مقاومت عراق و کمیته بین الملل ستاد فرهنگی اربعین برگزار شد.

شیخ علاالدین زعتری از علمای کشور سوریه در نشست همگرایی اسلامی با تأکید بر لزوم جهاد در دوره کنونی گفت: در دوره کنونی نیاز به جهاد داریم چون باید یک انسجام جمعی داشته باشیم. تحقق هدف مشترک برای همه مسلمانان با وحدت ایجاد می‌شود. باید جهاد مالی، جانی و نفس را انجام دهیم. 

نماینده ولی فقیه در امور حج و زیارت با تأکید بر اینکه خداوند از مسلمانان خواسته است در گناه مشارکت نکنند گفت: در برخی کشورهای اسلامی پرچم‌هایی بلند است که مصداق گناه است و پرچم‌هایی زمین افتاده که مصداق بِر است.

نماینده ولی فقیه در امور حج و زیارت با تأکید بر اهمیت دوری از تفرقه در جهان اسلام یادآور شد: اگر بررسی کنیم خون حمزه سید الشهدا چرا بر زمین ریخته شد می‌بینیم نتیجه تفرقه و عمل نکردن به دستور پیامبر(ص) بود.

بخوان:  پرونده «منظر فرهنگی الموت» امسال به یونسکو می‌رسد

در این همایش همچنین تعدادی از علمای اهل تشیع و تسنن عراقی نیز به بیان دیدگاه های خود در ضرورت حفظ وحدت و رساندن پیام عاشورا و اربعین به جهان پرداختند.این مطلب را برای صفحه اول پیشنهاد کنید


منبع: https://farsnews.ir/news/14020613000350/%D9%86%D9%88%D8%A7%D8%A8-%D8%AF%D8%B1-%D8%A8%D8%B1%D8%AE%DB%8C-%DA%A9%D8%B4%D9%88%D8%B1%D9%87%D8%A7%DB%8C-%D8%A7%D8%B3%D9%84%D8%A7%D9%85%DB%8C-%D9%BE%D8%B1%DA%86%D9%85-%D8%AA%D9%82%D9%88%D8%A7-%D8%A8%D8%B1-%D8%B2%D9%85%DB%8C%D9%86-%D8%A7%D9%81%D8%AA%D8%A7%D8%AF%D9%87-%D9%88-%D9%BE%D8%B1%DA%86%D9%85-%DA%AF%D9%86%D8%A7%D9%87-%D8%A8%D9%84%D9%86%D8%AF

حجت‌الاسلام نواب افزود: امام خمینی(ره) نیز پیروزی انقلاب اسلامی را نتیجه وحدت کلمه دانسته‌اند بنابراین ما معتقدیم وحدت کلمه همیشه پیروزی می‌آورد.

او فلسطین را مسئله اصلی عصر امروز دانست و افزود: این بسیار مهم است که همه برای  آزادی فلسطین تلاش کنیم و خداوند تحقق این موضوع را برعهده ما گذشته است. این کار جز با اتحاد کل مسلمانان محقق نخواهد شد. 

نماینده ولی فقیه در امور حج و زیارت با اشاره به پیام رهبر انقلاب به کنگره عظیم حج اظهار کرد: رهبری در پیامشان در ایام حج بر دو محور وحدت کلمه و معنویت تأکید کردند و در کل محور شعار حج ایران همیشه وحدت، قدس و معنویت بوده است.

وی در همایش اربعین و همگرایی اسلامی (اهل‌سنت) در سالن اجتماعات خاتم الانبیا(ص) در مجاورت حرم حضرت سیدالشهدا (ع) و در جمع برخی از علمای اهل تسنن و تشیع سخن می‌گفت با اشاره به آیات قرآن تأکید کرد: تقوا و بر، ریشه اخلاق‌ فردی و اجتماعی است و یکی از وظایف حیاتی مسلمانان وحدت و همبستگی و همگرایی است.

وی اضافه کرد: پیامبر(ص) و خواص ایشان با دشمن، کوبنده و سخت و با دوستان با رحمت رفتار می‌کردند و مسلمانان هم باید همین‌طور باشند.

نورالدین ابولحیه استاد دانشگاه الجزایر در نشست همگرایی اسلامی بر جهانی سازی ارزشهای عاشورایی تأکید کرد. او همچنین با اشاره به دستاورد های امام حسین (ع) در گسترش مکتب اسلام، اربعین حسینی را یک رویداد بزرگ معرفی کرد و گفت: اربعین حسینی در عصر امروز رمز جاودانگی مسلمانان است. این رویداد باید جهانی شود و جهانی هم هست. همه انسان‌ها باید ابعاد مختلف این حماسه را بشناسند و ایثار و شهادت را بی آموزند. زیرا رستگاری بشر در راه امام حسین (ع) است.

بخوان:  آش اسفندی، ایستگاه پایانی هفته فرهنگی دلیجان

وی در‌ پایان بیان کرد: می‌بینیم برادران فلسطینی هر زمان که با هم هماهنگ می‌شوند پیروزی و موفقیت به دست می‌آورند و دشمن را بیچاره می‌کنند.

او گفت: مردم فلسطین جلوی استکبار جهانی ایستاده است و این ایستادگی ادامه راه امام‌ حسین (ع) است. همه مسلمانان باید در این مسیر پشتیبان و حامی باشند.