نگاه به حوزه گردشگری، سنتی است/زیرساخت ها باید تقویت شود

وی با بیان اینکه مسلما باید مجددا به این استان سفر کنم، گفت: نظام مسائل وزارتخانه استخراج شده است، میراث فرهنگی و گردشگری بسیار اهمیت دارد، در ایران جاذبه های گردشگری می تواند منبع درآمد پایدار نظام باشد، اما مسائل بسیاری در این حوزه وجود دارد و به دنبال پیگیری این مسائل هستیم.

انتهای پیام


منبع: https://www.isna.ir/news/1401091106872/%D9%86%DA%AF%D8%A7%D9%87-%D8%A8%D9%87-%D8%AD%D9%88%D8%B2%D9%87-%DA%AF%D8%B1%D8%AF%D8%B4%DA%AF%D8%B1%DB%8C-%D8%B3%D9%86%D8%AA%DB%8C-%D8%A7%D8%B3%D8%AA-%D8%B2%DB%8C%D8%B1%D8%B3%D8%A7%D8%AE%D8%AA-%D9%87%D8%A7-%D8%A8%D8%A7%DB%8C%D8%AF-%D8%AA%D9%82%D9%88%DB%8C%D8%AA-%D8%B4%D9%88%D8%AF

وی بیان کرد: هنوز نگاه سنتی به حوزه گردشگری وجود دارد و در تلاش برای تغییر این نگاه هستیم. وزیر میراث فرهنگی با بیان اینکه مسئله صنایع دستی مصداق اقتصاد مقاومتی است و درصدد توسعه زمینه های فروش محصولات و معرفی کالاها و صادرات هستیم، گفت: در بحث برندسازی مشکلاتی وجود دارد. برنامه ها در حال پیگیری است، اما اعتبارات وزارتخانه تقریبا صفر است. کل بودجه گردشگری ایران ۵۰ میلیارد تومان است در حالی که قطر برای جام جهانی فوتبال ۲۰۰ میلیارد دلار هزینه کرد تا کشور خود را معرفی کند، اما بودجه گردشگری در ایران ارقام کمی است و امسال نیز محدودیت های دیگری وجود دارد.

ضرغامی با اشاره به سفر به ۱۱۰ شهر در کشور، گفت: به شخصه اعتقاد دارم زمانی که هنوز همه شهرهای کشور را نرفته ام، به خارج از کشور نمی روم. البته سفر به استان مرکزی قدری با تاخیر همراه شد، اما دیروز حدود ۴ شهر استان را بازدید کردم که ویژه ترین نقطه آن شهر تاریخی نراق بود که مجموعه ای ارزنده بشمار می رود. در این بازدیدها تصمیمات متنوع بسیاری برای استان گرفته شد.

ضرغامی تصریح کرد: باید دستگاه های مختلف را با وزارت میراث فرهنگی همراه کنیم. گردشگری محدود به یک بخش نیست و در طول یک سال اخیر با ۱۱ دستگاه تفاهم نامه امضا شده است. باید زیرساخت ها تقویت شود و به این مفهوم برسیم که گردشگری امری مهم در کشور است. در طول سال ها به کشور توجه و در حوزه گردشگری سرمایه گذاری نشده است، ای کاش در زمان حضورم در صداوسیما بر مسئله گردشگری متمرکز می شدیم.

بخوان:  مرحله نیمه نهایی ششمین دوره رقابت‌های قرآنی شوق تلاوت امروز آغاز می‌شود

وی با بیان اینکه امروز متاسفانه شخصیت های بزرگ مانند امام راحل به خوبی معرفی نشده اند، گفت: قطعا باید شخصیت های برجسته و با اصالت انقلاب به خوبی به مردم معرفی شود.

عزت الله ضرغامی یازدهم آذرماه در دیدار با آیت الله قربانعلی دری نجف آبادی نماینده ولی فقیه در استان مرکزی، با اشاره به مسئولیت های متنوع و تاثیرگذار آیت الله دری نجف آبادی در دوران انقلاب، اظهار کرد: اگر امروز متاسفانه هزینه هایی می دهیم به دلیل کیمیا شدن افرادی به مانند آیت الله دری نجف آبادی است.

ایسنا/مرکزی وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی بر توسعه و تقویت زیرساخت های گردشگری در کشور تاکید کرد.

وی با بیان اینکه عملکرد یک ساله وزارتخانه به مجلس ارائه شده و اعلام رضایت شده است و متناسب با توانمندی ها در حال تلاش هستیم، افزود: استان مرکزی ظرفیت های بسیاری دارد، پتانسیل ها مورد ارزیابی قرار گرفته است و امید است که تحولی در حوزه های ماموریتی وزارتخانه در استان رقم بزنیم.