نیره قوی: عموم مردم به دلیل مسلمان بودن پایبند قانون الهی عفاف هستند

وی ادامه داد : برای این گروه لازم است، در مرحله اول آگاهی بخشی و اقدامات فرهنگی لازم، صورت پذیرد. در مرحله دوم، با عنایت به قوانین عمومی، صنفی و خصوصاً اصل ۸ و رعایت اصل ۳۹ قانون اساسی اقدامات مقتضی، انجام گیرد. و اگر اقدامات انجام شده اثرپذیر نبود؛ الزامات کیفری با رعایت اصل حفظ حیثیت در راستای حفظ عفت عمومی و رفع موانع آن، توسط مسئولان اقدام شود. اما دسته پنجم ، عاملان ترویج و زمینه‌ساز ایجاد مانع برای پایبندی و حتی دور شدن افراد از این هنجار وارزش الهی هستند و زمینه رفتارهای ناهنجار و آسیب‌زا را در جامعه فراهم می‌آورند. در واقع این گروه برخلاف دسته چهارم، آگاهند و عاملند و چه بسا مغرض. مواجهه با این گروه، محصور در ابزارهای قانونی است. متأسفانه، واقعیت جامعه امروز ما این است که این گروه نقش و تأثیر مهمی در ترویج عدم‌پایبندی در ما نحن فیه را با قالب‌های مختلف با استفاده از فضای مجازی، تصویری و مطبوعاتی دارند. 

به گزارش خبرگزاری فارس، نشست «زن، عفاف، پوشش» سه‌شنبه ۳ آبان‌ماه از سوی پژوهشگاه فرهنگ و معارف اسلامی نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‌ها برگزار شد. نیره قوی سرپرست پژوهشگاه فرهنگ و معارف اسلامی در این نشست به سخنرانی پرداخت که در ادامه متن سخنان وی را می‌خوانید.

ادعای عقلانیت می‌کنند اما در واقعیت بر عکس آن حرکت می‌کننداین مطلب را برای صفحه اول پیشنهاد کنید


منبع: https://farsnews.ir/news/14010805000145/%D9%86%DB%8C%D8%B1%D9%87-%D9%82%D9%88%DB%8C-%D8%B9%D9%85%D9%88%D9%85-%D9%85%D8%B1%D8%AF%D9%85-%D8%A8%D9%87-%D8%AF%D9%84%DB%8C%D9%84-%D9%85%D8%B3%D9%84%D9%85%D8%A7%D9%86-%D8%A8%D9%88%D8%AF%D9%86-%D9%BE%D8%A7%DB%8C%D8%A8%D9%86%D8%AF-%D9%82%D8%A7%D9%86%D9%88%D9%86-%D8%A7%D9%84%D9%87%DB%8C-%D8%B9%D9%81%D8%A7%D9%81-%D9%87%D8%B3%D8%AA%D9%86%D8%AF

قوی اظهار داشت: در دسته ششم که سازمان‌ها و مراکز مسئول اجرای اقدامات فرهنگی، سیاست‌گذاری، قانونی و مسئول نظارت بر حُسن اجرای خصوصی قوانین هستند. بدیهی است که در موضوع مورد بحث، صرفاً اقدام فرهنگی و یا صرفاً اقدام سیاست‌گذاری و قانونی کفایت نمی‌کند، بلکه انجام توأمان و هماهنگ و هدفمند کلیه این اقدامات است که می‌تواند عامل مؤثر و حتی شتاب‌بخش برای پایبندی را قوت بخشد و عوامل بازدارنده را تقویت کند. نکته مهم این است که تاکنون در کشور، متأسفانه ارجاع  کار از مسئولان فرهنگی به مسئولان  قانونی و احاله کردن مسئولان قانونی به مسئولان فرهنگی در بوجود آمدن شرایط موجود، کاری از پیش نبرده و نخواهد برد. بلکه لازم است،کلیه مسئولان و دستگاه‌ها، خود را در مقابل وضعیت موجود جامعه مسئول بدانند و به جای احاله وظایف و سربار زدن از ایفای مسئولیت در سبقت کردن به خیر، فرصت را غنیمت شمرند.

بخوان:  پای درس آقا| اشغال فلسطین نشانه عدم توجه برخی کشورها به وحدت اسلامی است

قوی ادامه داد: اگر عصر کنونی را ما به نوعی بتوانیم، عصر عقلانیت و عقل‌گرایی تعبیر کنیم؛ چرا که میزان و سنجش خصوصاً برای جوانان با تبلیغات عقل محسوس آن‌هاست، نه مبانی و باورهای دینی. نتیجه باید این باشد که عقل که امروزه مبنای امور  قرار گرفته، باید ما را به سوی خیر و رعایت و پایبندی به عفاف در تمامی ابعاد آن رهنمون نماید. اما متأسفانه، علی‌رغم ادعای کاربرد عقلانیت در زندگی عصر کنونی، حرکت در جهت عکس آن در موضوع مورد بحث را شاهدیم و با وجود مبانی محکم دینی و اخلاقی و ضوابط قانونی وحتی قوانین کیفری، گروه‌هایی و افرادی در جامعه در جهت خلاف ارزش‌های دینی و اخلاقی عمل می‌کنند که لازم است مسئولان (گروه ششم) با تدابیر و اقدامات توامان ارشادی و فرهنگی برای گروه‌های۴، ۱،۲،۳ و با الزام قانونی و اجرای ضوابط و مقررات  برای گروه‌های ۵و۶ زمینه‌ رفع موانع و ایجاد شرایط لازم و مقتضی را در پایبندی و ترویج و نهادینه‌سازی عفاف، فراهم آورند.

بعضی آگاهانه با حجاب سر جنگ دارند

او گفت: در توصیف وضعیت موجود سه گروه اول، اگر چه به دلایل مختلف و بعضاً مبانی متفاوت، پایبند به عفاف و حجاب هستند و در محیط اجتماعی  هم عامل ناهنجاری نیستند؛ بلکه با پایبندی به عفاف و حجاب، زمینه‌ساز سلامت و امنیت به‌ شمار می‌روند. اما دسته چهارم که نه پایبند به دین و اخلاقند و نه خود را ملزم به رعایت ضوابط و مقررات می‌دانند، لازم است اقدامات بازدارنده را با استفاده از ظرفیت‌های قانونی، برای این گروه تدبیر کرد، تا حداقل اگر پایبند به دین و اخلاق نیستند، لااقل الزام به قانون را درک کرده و پذیرا شده و همراه با عموم مردم شوند و یا حداقل در جهت مخالف قدم برندارند که موجبات مزاحمت و ناامنی را فراهم آورند.

بخوان:  روایت فتح از 8 کتاب درباره شهدای استان فارس رونمایی کرد
شش گروه اجتماعی درباره حجاب

قوی در توصیف وضعیت موجود به ویژگی‌های شش گروه اشاره کرد و گفت:  گروه اول، عموم مردم، به دلیل مسلمان بودن، پایبند قانون الهی عفاف هستند. صرف نظر از اینکه پایبندی به عفاف در مصوبات قانونی کشور، مطرح باشد، یا نه. گروه دوم: این گروه نه به جهت باور به دین، بلکه صرفاً به جهت اخلاق، خود را ملزم به رعایت عفاف می‌دانند.گروه سوم: گروهی که صرفاً به دلیل الزامات قانونی، خود را ملزم به رعایت می‌دانند و نه از جهت دینی واخلاقی. گروه چهارم: علی‌رغم وجود مبانی مستحکم دینی و اخلاقی و همچنین جایگاه و اهمیت  آن در قوانین به جهت کمی و کیفی، متأسفانه هیچ‌گونه التزام و پایبندی به عفاف و حجاب و خصوصاً رعایت عفت عمومی را ندارند و موجبات اشاعه ناهنجاری‌های اخلاقی و اجتماعی را فراهم می‌آورند. گروه پنجم: گروهی که با پشتیبانی از افراد و یا  تشکیل گروه‌ها، با برنامه‌ریزی و هدفمند موجبات اشاعه فرهنگ مغایر با عفاف و حجاب  و یا درصدد سیاسی کردن موضوع در جامعه هستند. گروه ششم: مسئولان در دستگاه‌های اجرایی و تقنینی به‌ عنوان امانتدار مردم در مسند مسئولیت قرار گرفته و سیاست‌گذاری، قانون‌گذاری، اجرا و نظارت بر اجرای قوانین را برعهده دارند.

پایان پیام/ 


وی بیان کرد: عفاف، یک ویژگی انسانی با جلوه‌های درونی و بیرونی است که در رفتار، گفتار و اندیشه انسان‌ها بروز دارد و بارزترین و زیباترین جلوه و مصداق پایبندی به عفاف، پوشش مناسب داشتن یا با ادبیات دینی حجاب است. بر این اساس، ارزشمندی عفاف قابلیت تعمیم به حجاب، بعنوان بارزترین مصداق را امکان‌پذیر می‌کند و باید گفت بی‌شک عفاف، بدلیل فطری بودن، ارزش و هنجار مهم در دین، اخلاق دینی، آئین‌های کهن و حتی در اخلاق سکولار است و همواره به‌عنوان مفهومی ارزشمند و پسندیده و در شمار «بایدهای اخلاقی» در جوامع مختلف بشری بوده است. نسبت میان عفاف و حجاب این‌گونه است که عفاف یک موضوع عام است و پوشش یا حجاب، یکی از نمادها و یا مصادیق آن است.

بخوان:  موسوی مقدم: هرجا بر اساس تفکر لیبرال دموکراسی غربی گام برداشتیم عقب ماندیم

زیباترین جلوه و مصداق پایبندی به عفاف، پوشش مناسب داشتن یا با ادبیات دینی، حجاب است

لازم است،کلیه مسئولان و دستگاه‌ها،خود را در مقابل وضعیت موجود جامعه مسئول بدانند