همه اقدامات برای فراهم کردن سفر اربعین از طریق مرزهای زمینی

نیمی از ظرفیت اتوبوس‌ها به مرز مهران اختصاص دارد

عرضه گران‌‌تر از نرخ مصوب بلیت پرواز، متوجه ایرلاین‌هاست

امسال برنامه‌ریزی‌ برای پذیرایی از زائران اربعین پیش‌بینی شده و مردم عراق هم از ایرانیان برای حضور در این حماسه بزرگ دعوت کرده‌اند. بر اساس گزارش‌ها، حدود ۹۵ درصد زائران اربعین به صورت زمینی به عراق می‌روند. بازه زمانی اربعین هم حدود ۲۵ روز در نظر گرفته شده است.

اختصاص ۱۰۰ هزار وسیله نقلیه برای زائران اربعین توسط ۳ تاکسی اینترنتی

ارائه خدمات به زائران تا ۵ روز پس از اربعین

در زمینه پروازها هم این امر صدق می‌کند؛ به طوری که ۳ هزار پرواز برای بغداد و نجف مجوز گرفته است. معاون حمل ونقل وزیر راه و شهرسازی می‌گوید: مسؤولیت فروش بلیت به ایرلاین‌ها سپرده شده است. عرضه گران‌‌تر از نرخ مصوب بلیت پرواز، متوجه ایرلاین‌هاست و سازمان هواپیمایی مسؤولیت کنترل قیمت‌ها را بر عهده دارد.

به گزارش خبرنگار حج و زیارت خبرگزاری فارس، بسیاری از مشتاقان زیارت امام حسین علیه‌السلام یک سال منتظر می‌مانند تا در ایام اربعین به کربلا بروند.

افندی‌زاده به راه‌اندازی پویشی با عنوان «زائر هم‌پیما» اشاره کرده و می‌افزاید: در این پویش افرادی که با خودروی شخصی راهی مرزها هستند و جای خالی دارند، می‌توانند با مراجعه به برنامه «به همراه» درخواست خود را ثبت کند. از طرفی افرادی که برای رفتن به مرز خودرو ندارند، می‌توانند با توجه به شرایط با ماشین سایر زائران تا مرز خروجی همراه شوند.

همچنین ۸۰ درصد پروازها به نجف و ۲۰ درصد به بغداد است. افندی‌زاده می‌افزاید: سال گذشته ۶۵ درصد سفرهای هوایی اربعین از فرودگام امام خمینی (ره) انجام گرفت امسال ۲۵ فرودگاه آمادگی پرواز اربعین دارند که معمولا ۱۵ تا ۱۷ فرودگاه متناسب با آمادگی ایرلاین‌ها، پرواز اربعین خواهند داشت.

بخوان:  سفیر تاجیکستان: نمایشگاه کتاب تهران، بزرگ‌ترین رویداد فرهنگی منطقه است

رضا نفیسی، دبیر کمیته حمل‌ونقل و سوخت ستاد مرکزی اربعین با بیان اینکه ما همه ظرفیت سیستم حمل و نقل را در مسیرهای مرزی قرار نداده‌ایم، می‌گوید: شهریور آخرین ماه تابستان است و برخی در این ایام به شهرهای مختلف سفر می‌کنند. بر همین اساس ما در همه مسیرها وسایل حمل و نقل عمومی داریم. 

علاوه بر این، در روزهای اخیر موضوع استفاده از تاکسی‌های اینترنتی برای سفر به سوی شهرهای مرزی مطرح شده است و برخی هم با مقایسه قیمت‌های سفر با تاکسی‌های اینترنتی آن را به صرفه‌تر از هزینه سفر با اتوبوس‌ها می‌دانند.

پایان پیام/منبع: https://farsnews.ir/news/14020531001022/%D9%87%D9%85%D9%87-%D8%A7%D9%82%D8%AF%D8%A7%D9%85%D8%A7%D8%AA-%D8%A8%D8%B1%D8%A7%DB%8C-%D9%81%D8%B1%D8%A7%D9%87%D9%85-%DA%A9%D8%B1%D8%AF%D9%86-%D8%B3%D9%81%D8%B1-%D8%A7%D8%B1%D8%A8%D8%B9%DB%8C%D9%86-%D8%A7%D8%B2-%D8%B7%D8%B1%DB%8C%D9%82-%D9%85%D8%B1%D8%B2%D9%87%D8%A7%DB%8C-%D8%B2%D9%85%DB%8C%D9%86%DB%8C

ستاد مرکزی اربعین هزینه پارکینگ‌ها را ۲۵ هزار تومان اعلام کرده است. بر همین اساس اگر زائران ۱۰ روز هم در عراق حضور داشته باشند، برای این مدت باید ۲۵۰ هزار تومان به عنوان هزینه پارکینگ بپردازند. سال گذشته هزینه پارکینگ به ازای یک شبانه‌‍روز ۱۰ هزار تومان بود.

وی  با بیان اینکه سال گذشته ۲۲ درصد از زائران سفر زمینی به عراق در ایام اربعین از طریق اتوبوس‌ها عازم مرزها شدند، می‌گوید: با توجه به آمارهای سال گذشته، بیشتر زائران با خودروی شخصی راهی مرزهای زمینی می‌شوند. بر همین اساس ما در کنار افزایش کنترل و نظارت در جاده‌ها، سعی کردیم علائم راهنمایی و رانندگی را به ویژه در شهرهای مرزی بیشتر کنیم تا زائران دچار مشکل نشوند.

مسؤولان ستاد مرکزی اربعین از زائران می‌خواهند که زودتر به زیارت اربعین رفته و قبل از پیک زمانی به کشور بازگردند تا در ترددها با مشکل مواجه نشوند. امسال قرار است تا ۵ روز بعد از اربعین خدمات به زائران ارائه شود. سال گذشته ۳ روز بعد از اربعین خدمات از حمل و نقل تا موکب‌ها فعال بودند.

بخوان:  ۱۱ اثر زرین و سیمین همدان در موزه هگمتانه به نمایش درآمد

در همین رابطه افندی‌زاده می‌گوید: با توجه به کمبود سیستم حمل و نقل عمومی سعی کردیم از ظرفیت‌های مختلف استفاده کنیم. بر همین اساس مقرر شد تپسی، اسنپ و ماکسیم ۱۰۰ هزار وسیله نقلیه برای سفر به مرزها با ایمنی مورد نظر فعال کنند. البته سفر با تاکسی‌های اینترنتی باید گروهی انجام شود تا برای زائران صرفه اقتصادی بیشتری داشته باشد. هزینه تردد از شهرهای مختلف تا مرزها هم هنوز قطعی نشده، اما سعی داریم با تخفیف هزینه‌ها را درنظر بگیریم.

برای این منظور هم ظرفیت پارکینگ‌ها در مرزها افزایش یافته تا زائران بتوانند از شهرهای مختلف به سوی مرزها رفته و ماشین‌های خود را پارک و پس از آن با اتوبوس‌های موجود به سوی نقطه صفر مرزی حرکت کنند. در مرز مهران، ظرفیت پارکینگ‌ها بیش از ۱۵ هکتار افزایش یافته و آماده استقرار ۱۸۰ هزار خودرو است. در سایر مرزها همچون شلمچه و خسروی نیز وضعیت پارکینگ‌ها بهتر از سال گذشته شده است.

قیمت اتوبوس‌ها با توجه به اینکه یک طرف خالی می‌رود، ۲ برابر ایام عادی قیمت‌گذاری شده است. بر همین اساس هم شاید سفر به شهرهای مرزی برای زیارت اربعین با خودروی شخصی به صرفه‌تر از اتوبوس و سایر وسایل حمل و نقل عمومی باشد. البته تحمل ترافیک یا حتی خستگی پس از بازگشت از زیارت اربعین را هم برای سفر با خودروی شخصی نباید نادیده گرفت.

پیاده‌روی اربعین ۱۴۰۲ در حوالی شهر بصره

همه ظرفیت سیستم حمل و نقل را به مسیرهای مرزی اربعین اختصاص ندادیم

افزایش ظرفیت پارکینگ‌ها در شهرهای مرزی

به گزارش فارس، بر اساس تصمیم ستاد مرکزی اربعین، عوارض آزادراهی هم دیگر از زائران اربعین که با خودروی شخصی عازم زیارت اربعین می‌شوند، اخذ نمی‌‍شود و این روند تا ۲۰ شهریور ادامه دارد.

بخوان:  سردار کارگر: فراجا با غیرت و همت در اجرای قوانین و احکام اسلامی گام بر‌می‌دارد

۲۲ درصد زائران اربعین ۱۴۰۱ با اتوبوس عازم مرزها شدند

سال گذشته ۸ هزار دستگاه اتوبوس برای تردد زائران اربعین در نظر گرفته شده بود که امسال یک هزار دستگاه اتوبوس به دلیل نداشتن ایمنی مناسب از سیستم حمل و نقل عمومی خارج شده‌اند. همین امر هم موجب شد تا وزارت راه و شهرسازی اقدام به اجاره اتوبوس برای زائران اربعین از سایر کشورها همچون ترکیه کند. از طرفی هم به زائران پاکستانی مجوز دادند تا با خودروهای اجاره شده وارد خاک ایران شده و به سوی شهرهای مرزی بروند. البته زائران پاکستانی باید از مرز چذابه وارد عراق شوند.

در حال حاضر ۷ هزار اتوبوس برای جابجایی زائران اربعین در نظر گرفته شده است که با در نظر گرفتن اتوبوس‌های برخی وزارتخانه‌ها و کشورهای پاکستان و ترکیه، این تعداد افزایش خواهد یافت. البته شهریار افندی‌زاده، معاون حمل ونقل وزیر راه و شهرسازی می‌گوید: بلیت اتوبوس‌ها به مرور عرضه می‌شود و با تکمیل ظرفیت برخی اتوبوس‌ها با توجه به نیاز زائران، بلیت اتوبوس جدید در سایت‌های مصوب جایگزین خواهد شد.

سال گذشته ۵۰ درصد از اتوبوس‌ها به مرز مهران، ۴۰ درصد به مرز شلمچه و چذابه و ۱۰ درصد به مرز خسروی، باشماق و تمرچین رفتند که امسال با توجه به هوای خنک در مرزهای شمال غربی کشور، پیش‌بینی شده تا ۲۵ درصد اتوبوس‌ها به مرزهای تمرچین، باشماق و خسروی بروند تا توزیع مکانی هم برقرار شود. البته ظرفیت اتوبوس‌ها به سمت مرز مهران با توجه به بالا بودن تقاضا کاهش نخواهد یافت.

با توجه به ظرفیت محدود سیستم حمل و نقل عمومی، از پرواز، اتوبوس و قطار و البته هزینه بالای آن‌ها (اینجا بخوانید)، بسیاری از زائران با خودروی شخصی به سوی مرزها می‌روند.