همه چیز درباره صنعت گردشگری و بازاریابی بین المللی

به عبارت دیگر در زمینه گردشگری بیش از آنچه باید دغدغه میراث داشته باشیم باید دغدغه مسایل تجاری گردشگری را در کشور داشته سایت kermanshahtour باشیم. باید دقت کنیم تا در سبک مدیریت چنان رفتار کنیم تا آنچه مورد انتظار گردشگران هست ایجاد کنیم و آن را حفظ کنیم. ازسال ۱۳۴۲ تا ۱۳۸۲ ساختار تشکیلاتی سازمان گردشگری در کشور مدام در حال تغییر بوده است و تاکنون نتوانسته جایگاه واقعی خود را پیدا نماید و در حال حاضر نیز با سازمان میراث فرهنگی ادغام گردیده است. ادغام این دو سازمان با این راهبرد بود که گردشگران، گردشگران فرهنگی هستند و باید به وسیله سازمانی که از ادغام این دو تشکیل میشود، مدیریت شوند. معمولاً کشورها براساس تجربیات مختلف، ساختارهای متفاوتی در این زمینه تشکیل دادهاند. قدمت 7000 ساله شهر سیلک ، نشان از تمدن کهن و فرهنگ والای این بوم و بر دارد. تا روزی که هر پدیده سازمانی مبتنی بر ارزش مشترک و فرهنگ ویژه نباشد قطعاً نمیتواند زیرساخت محکمی برای سایر قسمتها باشد. این خانه یکی از بهترین جاذبه های گردشگری کاشان است که در نیمه دوم سده 13 هجری در محله ای به نام « سلطان امیر محمد» ساخته شده است، این خانه بسیار زیبا معروف به عروس خانه های ایران است، خانه طباطبائی مثل بناهای تاریخی دیگر متناسب با اقلیم و فرهنگ خاص منطقه و تزئینات با شکوه و مجلل ساخته شده است، مجموعه خانه طباطبائی ها دارای 3 بخش اندرونی و بیرونی و قسمتی مخصوص خدمه است، خانه طباطبائی دارای 4700 مترمربع وسعت و دارای 40 اتاق،4 حیاط،4 سرداب،3 بادگیر و 2 رشته قنات می باشد.

بازار کاشان یکی از بناهای ارزشمند در کاشان است که بناهای تاریخی متعددی را در درون خود جای داده است، در هر قسمتی از بازار سنتی فعالیت های صنفی خاصی انجام می گیرد برای مثال؛ در بخشی از بازار افرادی به رنگرزی و مسگری و در بخشی دیگر از بازار افرادی مشغول به بزازی، خیاطی، کفش دوزی هستند در این بازار سنتی می توانید سوغاتی های بسیار مرغوب و انواع عرقیجات و شیرینی را تهیه کنید، این بنا مربوط به دوران حکومت فتحعلی شاه در دوران قاجار است در این بازار، تیمچه، کارانسرا، و بازارهای متعددی ساخته شده اند. بازار بزرگ کاشان یکی دیگر از جاذبه های گردشگری کاشان خصوصا برای بانوان علاقه مند به خرید به شمار می رود. اگر تاکنون به کاشان دیدنی و زیبا سفر نکرده اید، با ما همراه شوید، 10 تا از بهترین جاذبه های گردشگری کاشان را به شما معرفی کنیم. نکتهای که در این میان از آن غافل ماندهایم اینست که باید بپذیریم گردشگری یک تجارت است و تا وقتی فضای تجاری را برای گردشگری آماده نکنیم نمیتوانیم به عنوان یک کشور گردشگرپذیر معرفی شویم.

استراتژی حاکم بر کشور ما در زمینه مدیریت چگونه است، راه گردشگری باید یک راه پایدار باشد مسیری باشد که بتوان بر روی آن اعتماد کرد و در صورتی که فاقد استراتژی باشیم قطعاً نمیتوانیم موفق باشیم. عامل بعد سیستم است ما نمیتوانیم سلیقهای برخورد کنیم زیرا گردشگری یک پدیده استراتژیک و بلندمدت است و نیازمند نظام هستیم، نگاه نظام گونه و رفتار نظام گونه و تار روزی که فرایندها و ساز و کارها کاملاً محقق نشوند و سیستم حاکم نباشد جذابترین پدیده گردشگری مدت کوتاهی به طول نخواهد کشید نکته بعدی کارکنان حرفهای است. آیا گردشگری بینالمللی به عنوان یک ارزش مشترک در استراتژی حاکم بر کشور و یا در بخش خصوصی تعریف شده یا فقط راجع به آن حرف زده میشود. به عنوان مثال کشور اسپانیا وزارتخانهای به نام تجارت و گردشگری دارد که تمامی امور مربوط به گردشگری در این وزارتخانه برنامهریزی میشود و دلیل چنین انتخابی این است که بخش گردشگری و تجارت آنها کانالهای مشترکی دارد و عمده اقتصاد آنها بر مبنای گردشگری است. همچنین مک کارتی (۱۹۶۰) برای اولین بار چهار عنصر محصولات مسافرتی و گردشگری را مطرح ساخت و از آنها به عنوان چهار P یعنی Product (تولید)، Price (قیمت)، Place (مکان) و Promotion (تبلیغ) یاد میکند.

در منطقه آسیای جنوبی کشور هندوستان و پاکستان گردشگر فرهنگی، سریلانکا و جزایر مالدیو گردشگر ساحلی، نپال گردشگر کوهستانی و ایران گردشگر فرهنگی و زیارتی را جلب میکند. در منطقه آسیای جنوبی که ایران را نیز شامل میشود کشورهایی نظیر: افغانستان، پاکستان، بنگلادش، بوتان، هندوستان، ایران، جزایر مالدیو، میانمار، نپال و سریلانکاست که نسبت گردشگران این منطقه به کل جهان زیر ۱ درصد است. معماری به کار رفته در آن موجب حیرت افراد می شود مجموعه اویی در زیر بافت شهر قرار گرفته است و تا سطح کنونی شهر هم گسترش یافته است. باغ فین باغی است بسیار مشهور و معروف می توان گفت این باغ نمونه ای برتر از معماری به کار رفته در باغ های ایرانی است زمانی که وارد این باغ شوید جلوه های بی نظیری که در آن وجود دارد شما را فسون خواهد کرد به گونه ای که زمان از دست تان خارج خواهد شد درون این باغ درختانی سر به فلک کشیده قرار دارند، صدای عبور آب از دل سنگ فرش های میان باغ و وجود فواره های کوتاه و بلند در کنار هم موجب می شود بازدیدکنندگان محسور شوند. باغ فین از جمله باغ های تاریخی، بزرگ و بسیار زیبای شهر کاشان به شمار می رود، که در انتهای خیابان امیر کبیر واقع شده است.

خوشبختانه با تلاش های فراوان، ایران موفق شد باغ فین را در فهرست آثار تاریخی و دیدنی سازمان یونسکو به ثبت جهانی برساند. این اثر ارزشمند به عنوان بزرگ ترین شهر زیر زمینی جهان در فهرست آثار تاریخی یونسکو به ثبت رسیده. آیا گردشگری به عنوان یک ارزش مشترک در نهادها و سازمانهای متعدد و مسئول وجود دارد یا خیر؟ نقش اصلی سازمانهای ملی گردشگری شناسایی بخشهای بازار و ارتقای فعالیتهای تبلیغاتی عمومی یا ویژه در جهت آنهاست. فرآیند برنامهریزی بازاریابی بینالمللی شامل ارزیابی راهبردهای بازاریابی جایگزین است که براساس تواناییهای سازمانهای ملی گردشگری و تواناییهای عرضه کنندگان آن تنظیم شدهاند. در مبحث بازاریابی یک مدل بسیار منطقی و ساده که حاصل تحقیقات بسیار دانشمندان و محققین بزرگ دنیا در سالهای گذشته صورت گرفته هفت S انگلیسی است که لازمه گردشگری است و شامل گردشگری بینالمللی هم میشود که میبایست به صورت علمی و منطقی در اجرای آن بکوشیم. این حمام در بافت تاریخی شهر قرار دارد نکته جالب این که علاوه بر تزئینات جذاب داخلی حتی پشت بام این حمام هم بسیار دیدنی و جذاب است بسیاری از عکاسان در پشت بام عکس های بی نظیری را به ثبت می رسانند این حمام دارای مساحت 1102 متر مربع می باشد و نام خود را از امام زاده ای گرفته که در کنار آن قرار دارد، این حمام مربوط به دوران سلجوقیان است اما سربینه که در آن ساخته شده است مربوط به دوران قاجار است و برخی از افراد بر این عقیده هستند که این حمام بر روی ویرانه های حمام قبلی ساخته شده است، در واقع ساخت یک حمام دارای قوانین خاصی است که همین امر باعث شده در زمره پیچیده ترین بناها قرار بگیرد.

این خانه در سال 1354 با شماره 1083 در فهرست آثار ملی به ثبت رسیده است. این موزه برای اطفال اتاقک هایی را جهت بازی و ساخت عروسک با انواع پارچه، خمیر، گل رس و چوب دارد در یکی از خانه های قدیمی در کاشان که قدمتی 150 ساله و همزمان با دوران قاجار دارد موزه ای برپا شده است بسیار متفاوت که خانه عروسک و اسباب بازی نام گذاری شده است، تمام آثاری که در این موزه قرار دارند به واسطه آقای سهرابی جمع آوری شده اند؛ موزه عروسک و اسباب بازی بعد از این که در زمستان 1396 مورد بازسازی قرار گرفت، با نام خانه سهرابی در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسید، در کنار موزه برای بازدید این مکان به عنوان اقامتگاه بومگردی برای اقامت افراد و گردشگران نیز مورد استفاده قرار می گیرد. در بخش های کویری مناطقی سرسبز همچون نگینی بر انگشتر بیابان می درخشد، که هر صاحب هنری را به یاد شعر زیبای سهراب سپهری با عنوان ” واحه ای در لحظه” می اندازد، شما می توانید در سایت های گردشگری ایران با این جاذبه ها بیشتر آشنایی پیدا کنید.

در تمام شهرهای تاریخی و مهم ایران همواره بنایی به عنوان حمام در مرکز شهر، توسط افراد ثروتمند و یا معروف آن دیار ساخته می شده، که جنبه عام المنفعه و افزودن به شهرت حاکمان یا سازندگانش دارد. این بنا متعلق به تاجری ثروتمند ومشهور بوده، که با شیشه های رنگی به همراه معماری ارزشمندکلاسیکی که دارد، چشم هر بازدید کننده ای را خیره خواهد کرد. خانه بروجردی ها با قدمتی حدود 100 سال، که به خانواده بازرگانی مهاجر تعلق دارد، در خیابان علوی شهر کاشان توجه هر مسافر و گردشگری را به خود جلب می نماید. یکی از اصلی ترین و مهم ترین بخش خانه بروجردی ها، قسمت تابستان نشین است. بسیاری از قسمت های این شهر تاریخی که امروزه جز بقایایی از آن به جا نمانده توسط باستان شناسان و کارشناسان تاریخی کشف و به ثبت رسیده است. کاشی کاری های دو بخش رختکن، سالن و قسمت داخلی که شامل حوضچه آب گرم و خزینه می شود، به گونه ای کاملا متفاوت از هم با رنگ های طلایی، فیروزه ای و گچگاری به همراه شیشه کاری های فوق العاده ترسیم گردیده. انجام تبلیغات مناسب، تسهیل فعالیتهای پولی و بانکی در بخش گردشگری توسعه حمل و نقل و تقویت بخش خصوصی و شرکتهای فعال گردشگری، افزایش هتلهای استاندارد، حمایت و فعالیت دفاتر گردشگری در خارج از کشور، آموزش کارکنان حرفهای و …

باید از پرسنل متخصص، علاقهمند و با تجربه استفاده کنیم و از گماردن افرادی که اطلاعاتی ندارند پرهیز کنیم، چنانچه میخواهیم در زمینه توریسم ورزشی یا توریسم درمانی کار کنیم باید از افرادی استفاده کنیم که در این زمینه مهارت، تجربه و اطلاعات علمی و حرفهای لازم را داشته باشند باید بر روی تواناییهای بخش خصوصی که از مهمترین ارکان پیشرفت گردشگری هستند به طور جدی حساب باز کنیم و تمام قوانین کشور را برای رشد و شکوفایی گردشگری در کشور تغییر دهیم. امروزه هر گردشگری که وارد کشور شود اکثر سازمانها و موسسات خصوصی و دولتی به نوعی درگیر آن خواهند شد و تمام این افراد میبایست آموزشهای حرفهای لازم را دیده باشند. لازم است در هریک از این مناطق روندهای ورود گردشگر با میزان درآمد آن مقایسه گردد. بیشترین سهم ورود گردشگر از آن هندوستان و ایران از لحاظ ورود گردشگر و درآمد در این منطقه کشور ششم محسوب میشود! منطقه آسیای شرقی و اقیانوس آرام حدود ۱۴ درصد کل گردشگران و ۱۶ درصد درآمد را به خود اختصاص داده که در این میان ژاپن و کشورهای نوین گردشگر شامل: هنگکنگ، سنگاپور، تایلند و مالزی بیشترین سهم را دارند.

درآمد گردشگری در آفریقا، بسیار پایین است و چیزی حدود ۲ درصد از کل درآمد جهان و حدود ۴ درصد از گردشگران جهان را به خود اختصاص داده است. اما هنوز هم بخش هایی به صورت ناشناخته باقی است که می تواند پاسخ سئوالات فراوانی را در زمینه احوالات مردم و حاکمان وقت به ما بدهد. کشورهای ترکیه و فرانسه نیز در این بخش وزارت گردشگری دارند، هرچند مدل وزارتخانههای آنها متفاوت است. چرا که توسط آن میتواند به تقویت بخش میراث کشور کمک کند. یکی از عمارت های باشکوه کاشان خانه طباطبائی ها است که با حیاط های متعدد و اتاق های فراوان در خیابان علوی خود نمایی می کند. اگر تاکنون به کاشان سفر نکرده اید توصیه می کنیم اردیبهشت های بی نظیر آن را از دست ندهید. میراث ارزشمند تپه سیلک یکی از قدیمی ترین بناهای تاریخی است که قدیمی ترین خشت دست ساز، سفال های منقوش و زیگورات سیلک را در درون خود جای داده است.

مسجد آقا بزرگ، یکی از جاذبه های توریستی کاشان مربوط به قرن 18 که به دست حاج شعبانعلی از معماران بزرگ این شهر، در خیابان فاضل نراقی واقع شده است. با دیدن جاذبه های گردشگری کاشان متوجه می شوید که این شهر یکی از قدمتی ترین شهرهای ایران است که در آن آداب و رسوم خاصی پا برجاست. کاشان شهری تاریخی با قدمتی بیش از هشت هزار سال، جزو نخستین مناطقی است که زندگی یکجا نشینی و سکونت دائم را پایه گذاری کردند. در حدود سال های دهه 80 و به صورت کاملا اتفاقی حفره ای عظیم توسط افرادی عادی کشف شد، و با تحقیقات و بررسی مشخص گردید که این حفره به شهر زیرزمینی ” اویی” با قدمتی 1500 ساله می رسد و به دوره ساسانی مربوط است. جشن گلاب گیری در قمصر هر ساله در نیمه دوم اردیبهشت با شکوه و زیبایی خاص برگزار می شود. معماری که در ساخت این حمام به کار رفته است باعث شده تا آن را به یک اثر هنری و خاص تبدیل کند. ساخت این باغ که از جاذبه های طبیعی کاشان است در زمان صفویه صورت پذیرفته و در دوران قاجار تا به امروز به مکانی سیاسی برای رتق و فتق امور سیاست دولت ها به کار می رفته است.

عامل بعدی مهارتهاست. امروز دنیای بازاریابی گردشگری، دنیای مهارتهای نوین است و کشورهایی موفق میشوند که بتوانند کارکنان خود را با انواع مهارتها تربیت کنند. تزئینات و گچبری های به کار رفته در نما داخلی منزل از ذوق و هنر والای معماران آن حکایت داشته، و هر صاحب هنری را بر سر ذوق می آورد. معماری که در ساخت خانه طباطبائی به کار رفته است به شیوه معماری گودال باغچه و معماری حجاب دار است. در بسیاری از کشورها صنعت مسافرت و گشت به صورت منبع اصلی ایجاد کار درآمده و جمعیتی بالغ بر ۱۰۰ میلیون نفر را در سطح جهانی به اشتغال واداشته است. براساس آمار سازمان جهانی گردشگری، ۷۰ درصد از دلایل مسافرتهای بینالمللی استفاده از تعطیلات است. براساس گزارش سازمان جهانی گردشگری (WTO) مخارج سالانه گردشگری در سطح جهانی بالغ بر ۲۰۰۰ میلیارد دلار است. معماری عمارت بر اساس شرایط اقلیمی مناطق کوهستانی. سقف حمام را با گنبدهای زیبا به شیوه معماری صفویه بنا نموده اند.

سفر به کاشان یکی از آن سفرهایی است که اگر روزی قصد آن را داشته باشید، بهتر است با اطلاعاتی کامل و جامع که از پیش تعیین کرده اید راهی سفر شوید! آداب و رسوم خاصی همچون گلاب گیری و قالیشویی، همواره جمع کثیری از گردشگران را برای شرکت در این مراسم ها به دامان پر مهر کاشان میهمان می کند. جمعیت کثیری از گردشگران مشتاقانه از سراسر کشور برای تماشا این مراسم به کاشان تاریخی سفر می کنند. نکته قابل توجه دیگر امکان راه یابی به سقف بازار برای تماشا شهر ازقسمت بام می باشد، که جزونادرترین ویژگی در مورد بازار ها می باشد. باغ ها و دشت های گسترده با انبوهی از گل محمدی، نمایی بهشت گونه را برای این شهر کهن پدید آورده است. قطعا بازدید از این مکان دوست داشتنی اوقات خاطره انگیز و به یاد ماندنی را برای فرزندان تان به وجود خواهد آورد. تمدن کهن، معماری منحصر به فرد، جاذبه های طبیعی همگی این شهر را به یکی از گزینه های پر طرفدار صنعت توریسم بدل کرده است. همچنین حدود ۵۰ درصد از کل درآمد جهان را نیز داراست.

سهم خاورمیانه از گردشگری بینالمللی به دلیل وجود مشکلات سیاسی، نظامی بین ۲- ۵/۱ درصد در نوسان است، مصر و عربستان از مقصدهای اصلی گردشگری در خاورمیانه هستند، کشور مصر عرضهکننده گردشگری فرهنگی است، حال آنکه گردشگری عربستان سعودی صرفاً مذهبی است که حدود ۷۰درصد کل درآمد گردشگری در خاورمیانه متعلق به این دو کشور است. کویری طراحی شده، به نحوی که روزهاخنک و شب ها گرم است، زیرا کویر شب هایی سرد و خشن دارد. حمام سلطان امیراحمد، در قرن 16 میلادی توسط معماری گمنام به شیوه ای بی نظیر طراحی و ساخته شده است. نوع معماری و نحوه مرتبط ساختن خانه ها به یکدیگر، و از سویی راه های ارتباطی شهر، به شیوه ای هوشمندانه و بی نظیر طراحی گردیده. فضا داخلی مسجد با آینه کاری و منبت کاری های خیره کننده و محرابی که با سنگ مرمرسفید ساخته شده، معماری این بنا در در جمع بهترین سازه ها قرار داده. این فرایند در شکل ۱ به طور خلاصه نشان داده شده است.

مسجد آقا بزرگ در دوران قاجار ساخته شده است در سال های بعد در این بنا تغییراتی ایجاد شد و بعد از آن در جانب شرقی و بر محور عرضی صحن، آرامگاه نراقی به شکل اطاقی شکم دریده در خارج از محوطه مسجد بنا شده است. شهر اویی نوش آباد کاشان یکی از بزرگ ترین شهر زیر زمینی است که در ایران قرار دارد. چنانچه به کاشان سفر نمودید، حتما از این اثر اسرارآمیز دیدن نمایید. در واقع تنها یادگارهایی که از این بنای تاریخی بر جای مانده است؛ شمشیر و نیزه های بلند و جنگ افزارهای آهنی، لایه های مختلف حفاری مث ظروف لوله دار بلند که با نگاره خورشید و اسب است. وجود آثارکهن، طبیعت بکر با رودخانه ها و مناظر بی نظیرو اقلیمی که به دوبخش کوهستان و کویر تقسیم می شود این شهر را به یکی از قطب های گردشگری تبدیل نموده است. اروپا بزرگترین میزبان گردشگران بینالمللی است و حدود ۶۰ درصد از کل گردشگران جهان را به خود جلب میکند، سه چهارم بازدیدهای بینالمللی را اروپاییان انجام میدهند.

پس از اروپا، آمریکا با داشتن ۲۱ درصد از کل گردشگران بینالمللی و ۳۰ درصد از کل درآمد جهان مقام دوم را در جهان دارد. در حال حاضر صنعت گردشگری به مهمترین فعالیت اقتصادی جهان پس از صنایع نفت و خودروسازی تبدیل شده است. بسیاری ساختارهای موازی و اضافی در گردشگری داریم. سفرهای تجاری ۱۴ درصد و ۱۶ درصد باقیمانده شامل زیارتهای مذهبی، دیدار دوستان و بستگان، ورزش و غیره میشود میتوان چنین نتیجه گرفت که برای فعال نمودن گردشگری داخلی (نتیجهاش رونق گردشگری بینالمللی است) میبایست در کشور تجدید نظر کلی شود و با ایجاد تسهیلات یک هفتهای در ایام نوروز، فصل تابستان و زمستان باعث رونق گردشگری داخلی شد. چقدر هزینه برای رسیدن به اهداف گردشگری پیشبینی کردیم. چند سال از عمر انقلاب گذشته و ما چند استراتژی گردشگری رو دنبال کردیم. به دنبال استراتژی، ما نیازمند ساختار هستیم. یکی از قدیمی ترین بناهای زیگورات دنیا، شهر باستانی که بر تپه سیلک واقع شده ، می باشد.