هنر انقلاب از اسناد فرهنگی کشور است/ جایگاهی برای خلق آثار هنری راه‌اندازی شود

وی افرود: ما نباید در مورد آثار هنری جداسازی کنیم. موزه باید متنوع باشد و از نظر پراکندگی نیز در نقاط مختلف شهر وجود داشته باشد. به این صورت، مخاطب در هرجای شهر به آثار متنوعی دسترسی دارد و این یک مزیت است. 

چمران در خصوص بودجه فرهنگی هنری شهرداری تهران نیز گفت: با توجه به اینکه وظیفه اصلی شهرداری را عموما مدیریت فضای شهری و رسیدگی به مشکلات شهری می‌دانند، تخصیص بودجه به فعالیت‌های فرهنگی کمی با سختی مواجه است و باید محدوده امکان را نیز در نظر گرفت. با این حال ما در شورا همواره تلاش کرده‌ایم که ارتقای فرهنگ و هنر شهر را در اولویت‌های فعالیت شهرداری قرار داده و تا جای ممکن به پیشبرد این مهم توجه کنیم.

در پایان این نشست، پیشنهاداتی جهت بررسی و تصمیم‌گیری در جلسات بعدی ارائه شد.

موزه‌ها باید آثار متنوع داشته‌ باشند

قدیریان تغذیه فرهنگی مخاطبان را با فعالیت‌های فرهنگی هنری مناسب و اثرگذار، مهم ارزیابی کرد و ادامه داد: جامعه از نظر خوراک فرهنگی نیاز به تغذیه دارد و این محتوا را از اماکنی چون همین موزه‌ها می‌گیرد. 

پایان پیام/


رجبی ادامه داد: موزه امام علی (ع)، باید نگاه هنری را از دایره اسم، به حقیقتش ببرد. یعنی در بخش‌های مختلف در موضوع ولایت، فعالیت کند. ساماندهی آثار هنری کاری کاملا تخصصی و علمی است که باید تابع همان سیاست‌های کلی باشد. 

در فضای جنگ فرهنگی هستیم

بخوان:  خاکبرداری، منجر به ریزش دیوار یک بنای تاریخی در البرز شد

وی افزود: این موضوع مهمی است که ما هنرمند را تشویق به خلق اثر کنیم. چراکه این آثار تبدیل به سند تاریخ هنری ما می‌شود. بازار نیز تشنه تولید محصولات فاخر و با کیفیت است. باید جایگاهی ایجاد کنیم که موضوع خلق آثار هنری ارزشمند را نیز دربر بگیرد.

بازار، تشنه محصولات فاخر است

عبدالحمید قدیریان، هنرمند نقاش و طراح نیز در این نشست گفت: ما در فضای جنگ فرهنگی هستیم و این جنگ در نهادی چون شهرداری جدی‌تر است چراکه با مردم به صورت مستقیم در ارتباط است. لذا نگاه شهرداری باید در این زمینه یک نگاه استراتژیک باشد و از هنر به عنوان ابزار مناسب تاثیرگذاری استفاده کند. 

وی هنر انقلاب را از مهم‌ترین بخش‌های هنر دانست و افزود: شهر تهران از لحاظ هنری و معماری آشفته و بی‌هویت شده است و هویت‌بخشی به معماری شهر تهران یکی از وظایف چنین کارگروه‌هایی است. ما در زمان جنگ و پس از آن آثار نقاشی دیواری بسیار ارزشمندی داشتیم که به مرور زمان تغییر کردند در حالی که اینها جزو اسناد فرهنگی و هویت ملی ما هستند و باید مورد ساماندهی و مراقبت قرار بگیرند.این مطلب را برای صفحه اول پیشنهاد کنید


منبع: https://farsnews.ir/news/14011105000688/%D9%87%D9%86%D8%B1-%D8%A7%D9%86%D9%82%D9%84%D8%A7%D8%A8-%D8%A7%D8%B2-%D8%A7%D8%B3%D9%86%D8%A7%D8%AF-%D9%81%D8%B1%D9%87%D9%86%DA%AF%DB%8C-%DA%A9%D8%B4%D9%88%D8%B1-%D8%A7%D8%B3%D8%AA-%D8%AC%D8%A7%DB%8C%DA%AF%D8%A7%D9%87%DB%8C-%D8%A8%D8%B1%D8%A7%DB%8C-%D8%AE%D9%84%D9%82-%D8%A2%D8%AB%D8%A7%D8%B1-%D9%87%D9%86%D8%B1%DB%8C

وی افزود: ما در بحث فرهنگی عقب هستیم. تحول باید در نگاه فرهنگی اتفاق بیفتد و توسط نهادهایی مثل شهرداری که در تعامل مستقیم با مردم هستند به جامعه تزریق شود. 

مهدی چمران، رییس شورای اسلامی شهر تهران در این نشست ضمن قدردانی از تشکیل این شورا گفت: خوشحالیم که این دغدغه بین هنرمندان ما وجود دارد. دغدغه‌ای که باید در میان تمامی جامعه، گسترش پیدا کند. 

بخوان:  مداحی که شهرت و پایتخت را برای خدمت به زادگاه رها کرد/ بیوکافی: مداح برای اثرگذاری نباید مشغله دیگری داشته باشد

این هنرمند در پایان گفت: با ساماندهی آثار هنری و اجرایی شدن تحول نگاه فرهنگی در جامعه، روح و روان مخاطب نیز با محتوای غنی تغذیه خواهد شد. 

به گزارش خبرگزاری فارس، دومین جلسه شورای ساماندهی آثار هنری سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران برگزار شد. در این مراسم، محمدعلی رجبی، عضو شورای شهر تهران بر مشارکت بخش‌های مختلف متولی هنر در شهر تهران تأکید کرد و گفت: دستگاه‌ها و نهادهای متولی فرهنگ و هنر مانند وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، سازمان تبلیغات و … باید در خصوص فعالیت‌های فرهنگی با هم همسو باشند و از فعالیت‌های یکدیگر باخبر شوند. در این صورت یک تعریف مشخص و مسیر واضح برای سیاست‌های فرهنگی ترسیم می‌شود که حاصل آن یک مدیریت فکری واحد خواهد بود.

هنر انقلاب، جزو اسناد فرهنگی کشور است

محمد زرویی نصرآباد، عضو دیگر این شورا در ادامه این نشست عنوان داشت: نگاه کلان فرهنگی باید ناظر بر دو موضوع باشد. هم به مخاطب توجه کند و هم به هنرمند. 

رییس شورا اسلامی شهر تهران بر لزوم فعالیت در حوزه فرهنگی تاکید کرد و ادامه داد: ما در زمینه تهاجم فرهنگی کم کار کرده‌ایم. نقطه‌ای که بسیار مهم است و همواره مورد بحث بوده است. در همین راستا ما باید تا جای ممکن هنر انقلابی را تعمیم دهیم. حتی در فضای مجازی نیز که امروزه بستر بسیار مهمی برای جذب فرهنگی جوانان است، ‌باید ورود کنیم و یک ‌پایگاه قوی هم در فضای مجازی برای نمایش آثار ایجاد کنیم.