وجود ۳۴ هزار بنای تاریخی ملی در کشور/ با احیای بناهای تاریخی، هویت کرمانشاه زنده می‌شود

طلایی در خصوص عدم تناسب تورم و میزان پرداخت تسهیلات به بهره‌برداران، اظهار کرد: یکی از سیاست‌های ما این است که بناها را به صورت بلند مدت واگذار کنیم که بازسازی بناها با رویکرد بلندمدت و استفاده از مصالح مناسب با عمر زیاد انجام شود.

طلایی با تاکید بر اینکه نگاه ما در صندوق احیاء به استان کرمانشاه ملی و منطقه‌ای خواهد بود، تصریح کرد: امیدواریم شرایطی فراهم شود همه بناهای ارزشمند استان با همکاری اداره‌کل میراث فرهنگی و مالکان خصوصی به سمت احیا و بهره‌برداری مناسب حرکت کنند.

وی با اشاره به اینکه  بیش از ۳۴ هزار بنای ثبت شده در کشور وجود دارد، گفت: تنها چهار هزار مورد این بناها دارای مالکیت دولتی هستند.

انتهای پیام


منبع: https://www.isna.ir/news/1402031609737/%D9%88%D8%AC%D9%88%D8%AF-%DB%B3%DB%B4-%D9%87%D8%B2%D8%A7%D8%B1-%D8%A8%D9%86%D8%A7%DB%8C-%D8%AA%D8%A7%D8%B1%DB%8C%D8%AE%DB%8C-%D9%85%D9%84%DB%8C-%D8%AF%D8%B1-%DA%A9%D8%B4%D9%88%D8%B1-%D8%A8%D8%A7-%D8%A7%D8%AD%DB%8C%D8%A7%DB%8C-%D8%A8%D9%86%D8%A7%D9%87%D8%A7%DB%8C-%D8%AA%D8%A7%D8%B1%DB%8C%D8%AE%DB%8C

وی تاکید کرد: احیای بناهای تاریخی و واگذاری آن‌ها به بخش خصوصی با کاربری مناسب، ضمن احیای اثر تاریخی به جریان زندگی در این بناها و نگهداری آن‌ها برای نسل‌های آینده کمک می‌کند.

مدیرعامل و رئیس هیات‌مدیره صندوق توسعه صنایع‌دستی و فرش دستباف و احیا و بهره‌برداری از اماکن تاریخی کشور با اشاره به مشکلات استان‌ها در تعامل با بهره‌برداران بناهای تاریخی، افزود: برای رفع این مشکل در فرایند واگذاری، نظارت و بهره‌برداری تعامل صندوق را با استان‌ها بیشتر و بهتر می‌کنیم.

وی با بیان اینکه با شرایط کنونی بافت‌های تاریخی ما به بافت فرسوده تبدیل می‌شوند، گفت: انتظار می‌رود سیاست‌های تشویقی برای ثبت ملی لحاظ شود که در مالکین برای ثبت ملی و حفظ و احیای بناهای با ارزش انگیزه لازم را ایجاد کند.

فرمانی در ادامه عمده مشکل بهره‌برداران بناهای تاریخی را عدم تناسب تسهیلات با تورم دانست و گفت: با توجه به ضرورت بازنگری در بروز رسانی میزان اعتبار و تسهیلات برای ادامه روند فعالیت بهره‌برداران و تسریع در فرآیند اتمام کار، نیازمند توجه ویژه همکاران صندوق احیا و حفظ بناهای تاریخی است.

بخوان:  الزام حجاب در مراکز گردشگری و تورها

وی با بیان اینکه هدف همه ما احیا و حفظ بناهای تاریخی است، گفت: در واگذاری‌ها حتما نظر استان‌ها را در بحث اهلیت سنجی سرمایه‌گذاران اعمال می‌کنیم.

وی در خاتمه تاکید کرد: نقش ادارات کل در فرآیند واگذاری باید لحاظ شود تا به پر رنگ شدن نظارت اداره‌کل در زمان بهره‌برداری کمک کند.

سرپرست اداره‌کل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی کرمانشاه با بیان اینکه ۱۰۰ بنای تاریخی ثبت شده در استان داریم، گفت: ۱۰۰ بنای واجد ارزش دیگر شناسایی شده که متاسفانه در بیشتر این بناها مالکان برای ثبت ملی با اداره‌کل همراهی نمی‌کنند.

ایسنا/کرمانشاه مدیرعامل صندوق احیا و بهره‌برداری از اماکن تاریخی کشور گفت: کرمانشاه یکی از شهرهای با قدمت تاریخی بسیار کهن در ایران است که با حفظ و احیای بناهای تاریخی آن هویت تاریخی این شهر زنده می‌شود.

همچنین در این جلسه داریوش فرمانی سرپرست اداره‌کل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی کرمانشاه نیز اظهار کرد: انتظار می‌رود انتفاع ادارات کل در واگذاری بناها لحاظ شود و در برگزاری مزایده‌ها و سیاستگذاری‌ها استان‌ها را ورود دهند.

شهاب طلایی شکری در سفر به استان کرمانشاه پس از بازدید از تعدادی از بناهای تاریخی شهر کرمانشاه در نشست با سرپرست میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی استان، اظهار کرد: استان کرمانشاه با یک ظرفیت تاریخی فراوان و پیشینه بسیار کهن نقش پر رنگی در همه ادوار داشته که اسناد آن در جای جای این استان به وفور مشاهده می‌شود.

مدیرعامل و رئیس هیات‌مدیره صندوق توسعه صنایع‌دستی و فرش دستبافت و احیا و بهره‌برداری از اماکن تاریخی کشور افزود: کرمانشاه یکی از شهرهای با قدمت تاریخی بسیار کهن در ایران است که با حفظ و احیای بناهای تاریخی آن هویت تاریخی این شهر زنده می‌شود.

بخوان:  مادرانی که با شنیدن صدای درب تنشان می‌لرزید تا مگر خبری بیاید