وزیر ارشاد: ۲۷ میلیون نسخه مفاتیح‌الجنان در سال‌های پس از انقلاب چاپ شده است‌

به گزارش خبرنگار حوزه قرآن و فعالیت‌های دینی، همایش یکصدمین سالگشت تألیف مفاتیح‌الجنان و تجلیل از مقام شیخ عباس قمی صبح امروز سه‌شنبه نهم خردادماه در سالن همایش‌های صداوسیما برگزار شد. 

انسانی که دعا نمی‌کند، هویت ندارد

رمضانی گفت: دعا تنها برای رسیدن به حوائج نیست، بلکه راهی برای ارتباط خداست و مفاتیح‌الجنان این خدمت را کرد که انسان رابطه ولایی با خدا داشته باشد.

رمضانی ادامه داد: او از شهرت، گریزان بود. گاهی از او تعریف می‌کردند. می‌گفت اینقدر هم که می‌گویید نیست. تواضع و زهد و دنیاگریزی او سرآمد بود. امروز خلا وجود شیخ عباس قمی، آیت‌الله حق‌شناس، شیخ مرتضی زاهد و … را داریم. جامعه ما نیازمند اخلاق و معرفت است که در بیانیه گام دوم انقلاب اسلامی هم به آن اشاره شده است.

وی با بیان اینکه بارها به همکاران خود در ارشاد گفته است در کارهای خود اخلاص داشته‌ باشند، گفت: در دوران کنونی هم تولید بااخلاص چند جوان در یک شهرستان، تبدیل به سرود سلام فرمانده شد که در سراسر جهان نام امام زمان را روی زبان‌ها آورد. در ونزوئلا برای رونمایی کتاب رهبر انقلاب رفته بودیم که دیدیم کودکان آنجا این سرود را به زبان اسپانیایی با همان شعر و ملودی می‌خوانند و این دلیل اخلاص است.

حضرت آیت الله مکارم شیرازی از مراجع عظام تقلید هم به این همایش پیامی فرستاده بود که توسط حسن سلطانی، مجری برنامه قرائت شد.
در بخش پایانی برنامه با حضور مسؤولان از فعالان و خادمان حوزه دعا و خانواده‌های شهدا تقدیر شد.

رمضانی تصریح کرد: خداوند می‌فرماید انسان را خلق کردم تا هم جمال و هم جلالم شناخته شود. بنابراین انسانی که با دعا ارتباط نگیرد، بی‌هویت است. انبیاء آمدند تا معبود راستین را معرفی کنند تا انسان درگیر معبودهای دیگر نشود.

بخوان:  پشت پرده تورهای ۸ تا ۸۰ میلیون تومانی جام جهانی

پایان پیام/


وی با بیان اینکه مهم‌ترین نکته دعا برقراری ارتباط مستقیم با خداست، گفت: رابطه من و تو از لطیف‌ترین رابطه‌هاست که خداوند اجازه داده به او بگوییم تو. انبیاء آمدند که این حقیقت را تعلیم دهند، ذات فقیر نیازمند یک ذات غنی است. آنها آمدند که خدای دلپذیر و مهربان را به ما معرفی کنند.

در ادامه این مراسم به مناسبت میلاد امام رضا(ع) کاروان «زیر سایه خورشید» متشکل از خادمان حرم به همراه پرچم گنبد حرم امام رضا علیه‌السلام در مراسم حضور پیدا کردند و محمدرضا غلامرضازاده، مداح اهل‌بیت در این بخش به مدیحه‌خوانی برای امام رضا(ع) پرداخت.

محمدمهدی اسماعیلی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در این مراسم اظهار داشت: مفاتیح، جزیی از همه خانواده‌های ایرانی است. در طول انقلاب اسلامی ۲۷ میلیون و ۹۱۵ جلد کتاب مفاتیح‌الجنان چاپ شده‌، ۵۱ ناشر ما درگیر چاپ این کتاب بوده‌اند و بعد از قرآن کریم پرتیراژترین کتاب بوده است. اخلاص شیخ عباس قمی دلیل این نشر گستره بوده است.

وی افزود: اگر در روایات ۵ ارتباط داریم، دقیق‌ترین آن ارتباط انسان با خداست. این ارتباط نیازمند واسطه و وسیله است که امام صادق فرمودند به والله ما وسیله هستیم.این مطلب را برای صفحه اول پیشنهاد کنید


منبع: https://farsnews.ir/news/14020309000586/%D9%88%D8%B2%DB%8C%D8%B1-%D8%A7%D8%B1%D8%B4%D8%A7%D8%AF-%DB%B2%DB%B7-%D9%85%DB%8C%D9%84%DB%8C%D9%88%D9%86-%D9%86%D8%B3%D8%AE%D9%87-%D9%85%D9%81%D8%A7%D8%AA%DB%8C%D8%AD%E2%80%8C%D8%A7%D9%84%D8%AC%D9%86%D8%A7%D9%86-%D8%AF%D8%B1-%D8%B3%D8%A7%D9%84%E2%80%8C%D9%87%D8%A7%DB%8C-%D9%BE%D8%B3-%D8%A7%D8%B2-%D8%A7%D9%86%D9%82%D9%84%D8%A7%D8%A8-%DA%86%D8%A7%D9%BE

وزیر ارشاد تأکید کردک در بیانیه گام دوم رهبری بیش از ۱۴ بار از معنویت یاد کردند. امیدواریم بتوانیم با گسترش معنویت که یکی از لوازمش دعاست، جامعه نورانی را بسازیم و آماده‌ ظهور باشیم.

بخوان:  کشف گورستان چهارهزارساله در محل پرتاب موشک

آیت الله‌ رمضانی عضو مجلس خبرگان رهبری و دبیرکل مجمع جهانی اهل بیت(ع) در این مراسم اظهارداشت: شیخ عباس قمی نزد استادان بزرگی مانند محدث نوری و سیدمحمدکاظم یزدی درس گرفت و جایگاه بالایی داشت؛ تا جایی که علامه امینی او را از نوابغ می‌دانست. او شاگردانی مانند آقا بزرگ تهرانی و آیت‌الله مرعشی را هم تربیت کرد.

وی با بیان اینکه امام خمینی(ره) در اربعین وفات شیخ عباس درباره اخلاص او سه مرحله قبل، حین و بعد از عمل بیان کردند، گفت: شیخ عباس جامع هر ۳ نوع اخلاص بود و برای همین برجسته شد که در روایات هم داریم انسان بااخلاص به فوز می‌رسد.

دبیرکل مجمع جهانی اهل بیت با بیان اینکه هیچ چیز در دین تحمیلی نیست، تصریح کرد: انسان باید به نظام توحیدی راه پیدا کند و از آن درس بگیرد و اعمال و رفتارش را براساس آن تنظیم کند.

شاگردانش را بشناس تا او را بشناسی

دبیرکل مجمع جهانی اهل بیت تصریح کرد: امروزه دنیا به سمت اخلاق جهانی در حرکت است و اگر تمام ارکان جامعه ما برخوردار از اخلاق باشند مشکلات حل می‌شود.