وضعیت آثار تاریخی در دمای منفی ۱۸ خراسان شمالی

مدیر کل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی خراسان شمالی درباره وضعیت کاوش و مرمت آثار تاریخی در این شرایط، اظهار کرد: کاوش‌ها به گونه‌ای برنامه‌ریزی می‌شود که تا دو ماه قبل از شروع فصل سرما تمام شود و قسمت‌هایی که به پوشش حفاظتی نیاز دارند، پوشیده می‌شوند. محوطه‌هایی هم که تاکنون کاوش شده‌اند به طور مستمر بازدید و پایش می‌شوند. کارگاه‌های مرمت، اما در طول سال دایر هستند که در این چند روز با شدت گرفتن سرما و کاهش دما تا منفی ۱۸ درجه سانتی‌گراد، کارگاه‌های مرمت مستقر در سطح استان، موقتا تعطیل شده‌اند.  

او ادامه داد: پیش از این‌که وارد فصل سرما و توده‌های بارندگی شویم، برای اقدامات حفاظتی آثار تاریخی برنامه‌ریزی می‌کنیم و در جلسات شورای معاونان به صورت مکتوب به معاونان میراث‌فرهنگی این موضوع ابلاغ می‌شود. همچنین بازدیدها و پایش‌های دوره‌ای از این آثار انجام می‌شود. نیروهای یگان ویژه نیز از آثار سرکشی می‌کنند و اگر موردی باشد گزارش می‌دهند و کارگاه‌های مرمت فوری در آنجا مستقر می‌شوند و مرمت اضطراری را برای آن‌ها انجام می‌دهند. از دو روز گذشته نیز همکاران ما در حال بازدید و سرکشی بوده‌اند و هر جایی که احساس کنند به اقدامات حفاظتی نیاز است، خیلی سریع دست به کار می‌شوند.

با توجه به شدت گرفتن سرما و هشدارهای هواشناسی درباره شرایط آب‌وهوا در شماری از استان‌های کشور، پایش و حفاظت از آثار تاریخی در این شرایط مطرح است. استان خرسان شمالی نیز در روزهای اخیر با کاهش شدید دمای هوا و برف و مه همراه بوده است، از این‌رو علی مستوفیان در گفت‌وگو با ایسنا درباره وضعیت آثار تاریخی این استان در شرایط جوی موجود، تاکید کرد: تاکنون مشکلی در امنیت و سلامت آثار تاریخی به وجود نیامده و گزارشی هم در این‌باره دریافت نشده است.

بخوان:  اصفهان به هنرهایش زنده است / جوانان حس وطن‌دوستی و شهر دوستی داشته باشند
مدیرکل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی خراسان شمالی به دنبال افت شدید دما، از تعطیلی کارگاه‌های مرمتی در این استان خبر داد.

انتهای پیام


منبع: https://www.isna.ir/news/1401102618011/%D9%88%D8%B6%D8%B9%DB%8C%D8%AA-%D8%A2%D8%AB%D8%A7%D8%B1-%D8%AA%D8%A7%D8%B1%DB%8C%D8%AE%DB%8C-%D8%AF%D8%B1-%D8%AF%D9%85%D8%A7%DB%8C-%D9%85%D9%86%D9%81%DB%8C-%DB%B1%DB%B8-%D8%AE%D8%B1%D8%A7%D8%B3%D8%A7%D9%86-%D8%B4%D9%85%D8%A7%D9%84%DB%8C

مستوفیان همچنین درباره وضعیت حمل‌ونقل و خدمات‌رسانی به مسافران، گفت: در استان خراسان شمالی با حمل و نقل زمینی مشکلی نداریم، اما در فرودگاه بجنورد در روزهایی که برفی و مه‌آلود باشد، احتمال کنسلی پروازها را وجود دارد. از اقامتگاه‌های استان نیز بازدید شده و مسافران هم مستقر بودند و مشکلی در خدمت‌رسانی و تأمین انرژی برای آن‌ها نداشتیم.