ویزای مصر برای هواداران جام‌جهانی لغو شد

وزارت گردشگری و آثار باستانی مصر هم اعلام کرد: اقدامات متعددی را برای جذب هواداران جام جهانی از قطر به مصر انجام خواهد داد.  

احمد الطیبی ـ عضو کمیته گردشگری در پارلمان مصر ـ نیز گفت: مصر فرصت بسیار خوبی برای جذب هوادارانی دارد که به انگیزه جام جهانی به قطر آمده‌اند. ورود این هواداران به مصر گردشگری را تقویت می‌کند.

به گزارش ایسنا، مصر که با بحران اقتصادی مواجه شده و در تلاش است با تقویت بخش گردشگری خود، یک درآمد ارز خارجی ایجاد کند، الزامات ویزای ورود به این کشور را برای هوادارانی که برای جام جهانی ۲۰۲۲ به قطر سفر می‌کنند، کنار گذاشته است.

مجدی سلیم، یکی از مقامات سابق وزارت گردشگری مصر نیز به المانیتور گفته است: «معاف شدن هواداران جام جهانی از دریافت ویزای مصر، ورود گردشگران را در روزهای آینده افزایش خواهد داد. اپراتورهای تور باید بسته هایی ایجاد کنند که بیشترین تعداد طرفداران جام جهانی را در اینجا جذب کند. امیدواری دولت این است که نزدیکی به قطر با یک پرواز سه ساعته، طرفداران جام جهانی را تشویق کند که به مصر بیایند، به‌ویژه با توجه به این‌که این کشور چیزهای زیادی برای ارائه به گردشگران دارد.

مصر به هواداران جام‌جهانی اجازه می‌دهد بدون ویزا وارد این کشور شوند. دولت مصر با این امید که درآمدهای گردشگری تا حدی بحران ارزی را در این کشور حل کند، ‌چنین تصمیمی را گرفته است.

انتهای پیام


منبع: https://www.isna.ir/news/1401090402207/%D9%88%DB%8C%D8%B2%D8%A7%DB%8C-%D9%85%D8%B5%D8%B1-%D8%A8%D8%B1%D8%A7%DB%8C-%D9%87%D9%88%D8%A7%D8%AF%D8%A7%D8%B1%D8%A7%D9%86-%D8%AC%D8%A7%D9%85-%D8%AC%D9%87%D8%A7%D9%86%DB%8C-%D9%84%D8%BA%D9%88-%D8%B4%D8%AF

البته دولت مصر جزییات رفع محدودیت‌ ورود برخی اتباع خارجی به این کشور با وجود اجرای چنین مقرراتی را اعلام نکرده است. دولت مصر که با ایران در تنش سیاسی است برای شهروندان ایرانی ویزای توریستی صادر نمی‌کند و مانع ورود مسافران با گذرنامه ایرانی می‌شود.

بخوان:  از واکنش به حادثه شاهچراغ تا بازگشت رشیدپور، گلزار و هاشمی به تلویزیون

این تصمیم که در ۱۶ نوامبر (۲۵ آبان‌ماه) توسط کابینه اتخاذ شد، به خارجی‌هایی که هایا/حایا کارت قطر را دارند اجازه می‌دهد بدون نیاز به دریافت ویزای مصر به این کشور وارد شوند. قطر این کارت را برای سهولت ورود هواداران ۳۲ کشور شرکت‌کننده در مسابقات جام‌جهانی ارائه کرده است.

گردشگری مصر در چند سال گذشته، خسارات‌ سنگینی را متحمل شده است؛ نخست به دلیل همه‌گیری ویروس کرونا و اخیراً به دلیل جنگ روسیه با اوکراین. گردشگری برای اقتصاد مصر اهمیت حیاتی دارد و ۱۱.۹ درصد از تولید ناخالص داخلی را تشکیل می‌دهد و با اشتغال ۲۷ میلیون نفر، ۹.۷ درصد از نیروی کار ملی را به کار گرفته است.

جابر الحرمی، تحلیلگر سیاسی قطری و معاون مؤسسه الشرق نیز گفت: قطری‌ها خوشحال هستند که برخی از کشورهای همسایه تلاش می‌کنند از جام جهانی از نظر اقتصادی منتفع شوند.

اتباع ایرانی تنها در صورت داشتن ویزای تجاری امکان سفر به مصر را دارند. ایران و مصر در مقطع زمانی کوتاهی در سال ۱۳۹۲ روابط توریستی برقرار کردند و دولت مصر اجازه ورود به گردشگران ایرانی را موقت و محدود صادر کرد، ‌اما با افزایش اعتراض‌ها در داخل این کشور دوباره راه برای ورود گردشگران ایرانی به مصر بسته شد.

پایگاه خبری المانیتور که خبر لغو الزامات ویزای مصر برای هواداران جام جهانی را منتشر کرده، به نقل از منابع آگاه در مصر نوشته است: این اقدام می‌تواند با سرمایه‌گذاری در یک رویداد ورزشی بزرگ که در نزدیکی مصر برگزار می‌شود، بخش گردشگری محلی این کشور را به حرکت درآورد.

بخوان:  دومین مجلس ترحیم علی قصری پیرغلام اهل‌بیت(ع) امروز برگزار می‌شود

رقابت کشورهای منطقه برای جذب هواداران جام جهانی به این دلیل شدت گرفته که ظرفیت‌های قطر، ‌به عنوان کشور میزبان به‌ویژه در بخش اقامت محدود است. قطر برای آن‌که این ضعف را پوشش دهد دو کشتی کروز را که در مجموع دارای چهار هزار اتاق و با ظرفیت اقامت ۹۴۰۰ نفر است، تا پایان بازی‌های جام جهانی در اختیار گرفته است.

علاوه‌ بر مصر، ‌کشورهای امارات، عربستان و عمان نیز تسهیلاتی مشابه برای جذب هواداران جام جهانی ارائه کرده‌اند. رسانه‌های عربی گزارش کرده‌اند بسیاری از هواداران روزهای خود را در دبی می‌گذارنند، چرا که از نظر توریستی منطقه آماده‌تری برای گردشگران به شمار می‌آید و محدودیت‌های کمتر و زیرساخت قوی‌تری به نسبت قطر دارد.