پاسخ استانداری فارس به نظرات کاربران فضای مجازی پیرامون ماجرای حافظیه شیراز

روابط عمومی استانداری فارس در ادامه اعلام کرده است: همواره امنیت روحی ـ روانی و اخلاقی و توجه به شرایط فرهنگی هر منطقه و بوم گردشگری، عامل جذب توریست و گردشگر می باشد؛ لذا انتظار ایجاد فضایی منضبط، امن، آرام و فرهنگی ضرورتی است که مورد مطالبه اکثریت مراجعین به حافظیه و دیگر اماکن تاریخی است.

انتهای پیام


منبع: https://www.isna.ir/news/1402031710682/%D9%BE%D8%A7%D8%B3%D8%AE-%D8%A7%D8%B3%D8%AA%D8%A7%D9%86%D8%AF%D8%A7%D8%B1%DB%8C-%D9%81%D8%A7%D8%B1%D8%B3-%D8%A8%D9%87-%D9%86%D8%B8%D8%B1%D8%A7%D8%AA-%DA%A9%D8%A7%D8%B1%D8%A8%D8%B1%D8%A7%D9%86-%D9%81%D8%B6%D8%A7%DB%8C-%D9%85%D8%AC%D8%A7%D8%B2%DB%8C-%D9%BE%DB%8C%D8%B1%D8%A7%D9%85%D9%88%D9%86-%D9%85%D8%A7%D8%AC%D8%B1%D8%A7%DB%8C

ایسنا/فارس به دنبال واکنش‌های متفاوت از سوی کاربران فضای مجازی پیرامون ماجرای حافظیه شیراز و شیوه مواجهه مسئولان در فارس با این مسئله، روابط عمومی استانداری فارس، اطلاعیه صادر و با ارائه توضیحاتی، برای تبیین افکار عمومی اقدام کرد.

در بخش دیگری از این اطلاعیه آمده است: در کشور جمهوری اسلامی دستگاه قضایی دارای استقلال در تصمیم و اجرای حکم است و بر همگان تمکین از احکام قضایی فرض است؛ در ماجرای حافظیه اصرار مدیریت ارشد استان عدم بازداشت مدیرکل محترم میراث فرهنگی و گردشگری فارس و حفظ حرمت ایشان بود که مورد قبول دستگاه محترم قضایی نیز قرار گرفت و هر صاحب کمترین اطلاعی از قوانین کشور می داند که اصولاً قوه مجریه و مدیریت اجرایی ارشد استان نمی تواند حکم بازداشت احدی یا ممنوع الکار شدن فردی را صادر کند.

در بخش پایانی این اطلاعیه آمده است: همگان اطمینان داشته باشند مدیریت استان فارس به تأسی از فرمایش رهبر حکیم انقلاب اسلامی خود را متعهد به رفع مشکلات اقتصادی استان می داند و تلاش در جهت توسعه و آبادانی و اشتغال را اولویت اصلی خود قرار داده است. همچنین دفاع از امنیت اعتقادی و اخلاقی جامعه مسلمان ایرانی نیز از وظائف غیر قابل انکار خود قلمداد می نماید.

بخوان:  صادرات گردشگری ایران ضمانت می‌شود

در ادامه این اطلاعیه آورده شده است: ساعاتی پس از آغاز تحقیقات در مورد حواشی موضوع حافظیه، برخی رسانه ها اخباری مبنی بر دستگیری مدیرکل میراث فرهنگی استان را منتشر ساختند که این برخلاف واقعیت بود. استاندار فارس در مصاحبه ای تنها خبر رسیدگی قضایی به پرونده و متن ابلاغیه قضایی را به عنوان روایت اول، اعلام نمود تا امکان سوء استفاده و خبرسازی های دیگری که سناریو پردازان، آن را آغاز نموده بودند، فراهم نگردد.

به گزارش ایسنا، انتشار فیلمی از یک مراسم خواستگاری در جوار آرامگاه حافظ، در فضای مجازی و اقدامات اجرایی شده از سوی مسئولان در فارس، واکنش‌های متعدد و متفاوتی را از سوی کاربران شبکه‌های مختلف به دنبال داشت.

روابط عمومی استانداری فارس در ادامه بیان کرده است: اگرچه عملکرد اداره کل میراث فرهنگی و گردشگری استان فارس و سایردستگاهها همواره تحت نظارت و ارزیابی استانداری و دستگاههای حاکمیتی است و با هرگونه اختلال یا کم کاری و قصور و تقصیر به صورت قانونی برخورد می شود؛ اما شیوه عملکرد تیم مدیریتی استان، حفظ حرمت افراد، توجه به سوابق و عملکرد قبل و حاضرو حمایت از مدیران توانمند و کوشاست و در این گونه موارد، هیچ نوع رفتار خلاف شرع و اخلاق اسلامی انجام نمی گیرد.

در ادامه این اطلاعیه بیان شده است: فیلم منتشر شده نه منطبق با فرهنگ اصیل ایرانی ـ اسلامی ما بود و نه در شرایط کنونی جامعه امری عادی بود. تلاش هنجارشکنان برای تغییر فضای دل انگیز، عرفانی و آرام حافظیه که در مناسبت‌های ملی و مذهبی پذیرای اقشار مختلف مردم با هر فکر و عقیده ای در کنار هم است، بر کسی پوشیده نیست و تمرکز رسانه های بیگانه و حرکت های مختلف برخی افراد معلوم الحال؛ حوادث قبح شکنی و عفت زدایی جریان جشن های ۲۵۰۰ ساله و تکرار جهت زمینه سازی آن را به ذهن متبادر می سازد.

بخوان:  نمایش نسخه‌های خطی نادر قرآن در امارات

اداره کل روابط عمومی و امور بین الملل استانداری فارس در اطلاعیه‌ای با اشاره به مباحث اخیر پیش آمده در حافظیه شیراز اعلام کرد: استفاده از محیط زیبای اماکن تاریخی و بهره مندی از آثار آن در همه جای دنیا اصول مشخصی دارد و هیچگاه این اماکن، محل التقاط فرهنگی نمی‌شود و وظیفه متولی و حاکمیت حفظ شرایط مناسب و عمل به مقررات کشور است.

به گزارش ایسنا به نقل از استانداری فارس، در این اطلاعیه آمده است: شیراز دارالعلم فارس و مهد تمدن کهن ایرانی و پایتخت بزرگ ایران در دوره های مختلف تاریخی، دارای فرهنگی اصیل، مردمانی نجیب و سومین حرم اهل بیت(ع) در ایران اسلامی است که ضرورت دارد وجوه مختلف تمدنی، تاریخی، مذهبی و فرهنگی این شهر و استان حفظ و مورد احترام میهمانان قرار گیرد و مسئولان در حفظ و تکریم شئون استان اهتمام داشته باشند.

در بخش دیگری از این اطلاعیه گفته شده است: لازم است علاقه مندان و اصحاب محترم رسانه که همواره آبادانی و آرامش استان، آرمان آنان است، با روایت دقیق و منصفانه حوادث و تحقیق در مورد مسائل مطرح شده؛ اطلاعات خود را از منابع اصلی و رسمی دریافت نمایند تا ضمن قرار گرفتن در جریان صحیح و دقیق اطلاعات، با نگاه منصفانه و نقادانه خود عامل پیشرفت استان باشند.