پای درس آقا| حضرت زهرا سر سلسله کسانی است که تمام دنیا به آن‌ها مفتخر هستند


به گزارش خبرنگار حوزه اندیشه خبرگزاری فارس، مقام معظم رهبری در سخنان خود بر منقبت‌های خاصی از حضرت زهرا (س) اشاره دارند که شاید نشان از آن دارد، در عصر کنونی توجه به این شاخصه‌ها از اهمیت مضاعف برخوردار است. در ادامه سخنان حکیمِ انقلاب اسلامی درباره حضرت زهرا (س) را می‌خوانیم.

دختری که لقب امّ ابیها دارد، پدرش بوسه به دستش بزند جا دارد

درباره‌ حضرت زهرا (س) با همین چشم مادّی ظاهربین که نگاه کنیم -حالا آن چشم‌های حقیقت‌بین و واقع‌بین و عرشی جور دیگری ممکن است ببینند، چیزهای دیگری را ببینند- [می‌بینیم که] این بزرگوار از طرفی دختر عالی‌مقام پیغمبر (ص) است، دختری که پیغمبر (ص) دست او را می‌بوسد، جلوی پای او بلند می‌شود، در هر سفر، آخرین دیدار او از خانه‌ زهراست و از آنجا به سفر می‌رود، از سفر که برمی‌گردد اوّلین جایی که سر می‌زند و سلام می‌کند خانه‌ زهرا است؛ یک چنین دختری.

از طرفی بانویی دارای عصمت است؛ مرتبه‌ عصمت مرتبه‌ عجیبی است، منزلت فوق‌العاده‌ای است. از طرفی هم‌تراز علیّ‌بن‌ابی‌طالب است؛ علیّ‌بن‌ابی‌طالبِ با آن عظمت، علیّ‌بن‌ابی‌طالبی که چشم عالَم وجود، شبیه او را بعد از پیغمبر مشاهده نکرده؛ فاطمه‌ زهرا (س) همسرِ هم‌تراز یک چنین شخصیّتی است. از طرفی مادر چهار خورشید درخشان است که دو نفرشان امام معصومند و از طرفی سرسلسله‌ نسل مبارک پیغمبر اعظم است که امروز بحمدالله بعد از ۱۴۰۰ سال، میلیون‌ها انسان در سراسر جهان به این نسبت مفتخرند، سرسلسله‌ این نسبت فاطمه‌ زهرا (س) است. (۱۳۹۹/۱۱/۱۵)

الجار ثم‌الدار

مقامات معنوی ایشان [فاطمه الزهرا(س)] خیلی بالاتر از مبلغ تفکّر ما و تفکّر معمولی انسان‌ها است؛ بله، اهل‌الله و خواص، در عالَم معنا یک چیزهایی را درک می‌کنند، [ولی] ماها خب انصافاً بیگانه هستیم و آن مقامات قدسی را، آن «وَ السِّرِّ المُستَودَعِ فیها» را نمی‌فهمیم، واقعاً نمی‌توانیم درک کنیم لکن رفتارهای معمولی زندگی را می‌بینیم. مشاهده می‌کنیم، استفاده می‌کنیم، درس می‌گیریم؛ خب، آن چیزی که از این بزرگوار شایع و رایج است در زمینه‌ مسائل فرهنگی، مسئله‌ حجاب، مسئله‌ ایستادگی در مقابل باطل برای اثبات حق، دفاع از ولایت، چیزهایی است که مشاهده می‌شود و تکرار هم می‌شود؛ لکن یک بخش دیگری از رفتار این بزرگوار و از معارف فاطمی، مسئله‌ کمک به دیگران است که من می‌خواهم امروز روی این همبستگی اجتماعی و کمک به دیگران یک چند جمله‌ای عرض کنم. وقتی [فرزند ایشان] می‌پرسد که مادر [چرا] شما در حال دعا و تضرّع فقط برای دیگران دعا کردی؟ جواب می‌شنود که «یا بُنَیَّ الجارَ ثُمَّ الدّار»؛ اوّل همسایه، بعد خودمان؛ این یک درس است، این یک راه است، این یک مسئولیّت اجتماعی را به ما یادآوری می‌کند.

درس فاطمی

یا در قضیّه‌ مسکین و یتیم و اسیر که خدای متعال در سوره‌ هل‌اتیٰ این جور با عظمت از این حادثه یاد می‌کند که هفده هجده آیه حول و حوش این حادثه است؛ حادثه این قدر مهم است. وَ یُطعِمونَ الطَّعامَ عَلیٰ حُبِّه! مِسکینًا وَ یَتیمًا وَاَسیرًا . اِنَّما نُطعِمُکُم لِوَجهِ الله؛ این حادثه، یک حادثه‌ نمادین است؛ بله، آنجا این بزرگوارها بر گرسنگی خودشان و همه‌ی اعضای خانواده‌شان صبر کردند و به یتیم و مسکین و اسیر کمک کردند، عملاً این اتّفاق افتاد، امّا این نمادین است؛ خب حضرت زهرا می‌توانست آنجا بگوید که بروید مسجد پیغمبر، آنجا حکومت اسلامی است دیگر -حالا هم بعضی‌ها می‌گویند که چرا گداپروری می‌کنید، خب حکومت اسلامی است و باید انجام بدهد- نه، وظیفه‌ حکومت، وظیفه‌ جامعه را نفی نمی‌کند. انسان‌ها در جامعه موظّفند که به معنای واقعی کلمه به یکدیگر کمک کنند؛ هم کمک مالی، هم کمک فکری، هم کمک آبرویی، انواع و اقسام کمک‌ها باید در جامعه شکل بگیرد. این درس فاطمی است، این معرفت فاطمی است. (۱۳۹۸/۱۱/۲۶)

پایان پیام/
این مطلب را برای صفحه اول پیشنهاد کنید


منبع: https://farsnews.ir/news/14011023000075/%D9%BE%D8%A7%DB%8C-%D8%AF%D8%B1%D8%B3-%D8%A2%D9%82%D8%A7%7C-%D8%AD%D8%B6%D8%B1%D8%AA-%D8%B2%D9%87%D8%B1%D8%A7-%D8%B3%D8%B1-%D8%B3%D9%84%D8%B3%D9%84%D9%87-%DA%A9%D8%B3%D8%A7%D9%86%DB%8C-%D8%A7%D8%B3%D8%AA-%DA%A9%D9%87-%D8%AA%D9%85%D8%A7%D9%85-%D8%AF%D9%86%DB%8C%D8%A7-%D8%A8%D9%87-%D8%A2%D9%86%E2%80%8C%D9%87%D8%A7-%D9%85%D9%81%D8%AA%D8%AE%D8%B1