پیش‌بینی‌هایی درباره سفرهای شهریور و مهر 

معاون گردشگری کشور با این پیش‌بینی که زائران با پایان ماه صفر به تدریج از استان خراسان رضوی و استان‌های همجوار خارج می‌شوند، گفت: برای مدیریت خروج زائران نیاز است ستادهای اجرایی خدمات سفر استان‌ها با اتخاذ تدابیر لازم از جمله ادامه فعالیت موکب‌ها دو تا سه روز پس از پایان شهادت امام رضا(ع) اقدامی شایسته در میزبانی از زائران انجام دهند.  

به گزارش ایسنا، علی‌اصغر شالبافیان، معاون گردشگری وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی در پنجاه‌وهفتمین جلسه ستاد هماهنگی خدمات سفر که به انگیزه مدیریت سفرها در دهه پایانی ماه صفر و شهریور با حضور نمایندگان ۲۸ دستگاه اجرایی برگزار شد، گفت: در حال حاضر با سه پیک سفر مواجه هستیم که تعطیلات پایان ماه صفر و تعطیلات نیمه نخست مهرماه را در بر خواهد گرفت.  

فاطمی همچنین برنامه‌ریزی برای مدیریت ترددها و خدمات‌رسانی در طول مسیر، تسهیل ترددها در مسیرهای ورودی و خروجی به‌ویژه در استان‌های شمالی، مدیریت نوسانات دما، مواج بودن دریا و رعایت نکات ایمنی در سواحل را برای تعطیلات پیش‌ رو مطرح کرد.  

شالبافیان با بیان اینکه طبق آمار بیش از ۷۶ درصد سفرهای هموطنان سراسر کشور به صورت زمینی انجام می‌شود، افزود: این موضوع نشان می‌دهد که اگر تمرکز و توجه جدی به مدیریت سفرهای زمینی و کنترل حوادث داشته باشیم، گام بزرگی برای افزایش ایمنی و امنیت گردشگران برداشته خواهد شد.  

معاون گردشگری همچنین به منظور مدیریت زائران در تعطیلات دهه پایانی ماه صفر یادآور شد: از همکاران صدا و سیما به عنوان یکی از اعضای اصلی ستاد مرکزی هماهنگی ستاد سفر تقاضا دارم که به منظور لزوم تدارک محل اقامت در شهر مشهد  و نیز تهیه بلیت برگشت اطلاع‌رسانی گسترده داشته باشند که این اقدام می‌تواند در مدیریت یکی از اصلی‌ترین پیک‌های سفر پیش رو مؤثر باشد.

بخوان:  ایسنا - روز بارانی «حافظیه»

رییس ستاد مرکزی هماهنگی خدمات سفر پیش‌بینی کرد سفرهای تابستانی با توجه به تعطیلی‌های تقویم، تا ۱۵ مهر ادامه یابد و با پایان تعطیلات ماه صفر، سفرها از استان خراسان رضوی به سمت سایر استان‌ها بویژه استان‌های شمالی پراکنده شود.

رییس ستاد مرکزی هماهنگی خدمات سفر افزود: در تعطیلات پایانی ماه صفر مقصد تعداد قابل توجهی از زائران به سمت شهر مشهد در استان خراسان رضوی خواهد بود و به تبع این اقدام، استان‌هایی که به عنوان استان‌های معین انتخاب شده‌اند، شامل استان‌های گلستان، خراسان جنوبی و سمنان نیز دربرگیرنده پراکندگی سفرهای این تعطیلات خواهند بود.  

پیش‌بینی افزایش سفر چینی‌ها، روس‌ها و همسایگان به ایران

مصطفی فاطمی فیروزآبادی، دبیر ستاد مرکزی هماهنگی خدمات سفر در ادامه با بیان اینکه در روزهای پیش رو با پیک دوم سفرهای گردشگران خارجی نیز روبه‌رو هستیم، گفت: پیش‌بینی‌های ما حاکی از این است که بسیاری از تورهایی که برای ورود به ایران ثبت‌نام کرده‌اند بویژه از کشورهای همسایه، روسیه و چین  در مهر و آبان بیشترین حجم سفرها را داشته باشند.  

شالبافیان همچنین به اعضای ستاد سفر توصیه کرد تغییرات آب و هوایی، وجود گرد و غبار و نیز مواج بودن سواحل را در اطلاع‌رسانی‌های سفر مورد تاکید و توجه قرار دهند.  

شالبافیان با تاکید بر اینکه فعالیت ستادهای اجرایی خدمات سفر در استان‌ها با پایان ماه صفر به پایان نخواهد رسید، اظهار کرد: با توجه به اینکه پیش‌بینی می‌شود بیشترین حجم خروج از استان خراسان رضوی روز جمعه (۲۴ شهریورماه) خواهد بود، به همین دلیل در مسیر بازگشت فعالیت دستگاه‌ها و خدمات‌رسانی به زائران نیز تداوم خواهد داشت. از این رو استان‌ها باید به نیروهای محلی و موکب‌هایی که داوطلبانه فعالیت می‌کنند برای استمرار فعالیت اطلاع‌رسانی کنند و حمایت‌های لازم را به عمل آورند.  

بخوان:  آمارهای تخمینی و بی‌حساب گردشگری تا آخر سال نظم پیدا می‌کند
رییس ستاد مرکزی هماهنگی خدمات سفر، برپایی نمایشگاه‌های صنایع دستی و یا کمپین «سی – شصت» را برای ترغیب گردشگران به توقف و افزایش استراحت رانندگان پیشنهاد کرد.  

او اضافه کرد: پیرو این پیش‌بینی، تشکیل کمیسیون امنیت گردشگران خارجی در استان‌هایی که گردشگران خارجی به آن وارد می‌شوند، ضروری است. این اقدام باید با هماهنگی استاندار و معاون سیاسی‌امنیتی استاندار و حضور دستگاه‌های امنیتی انتظامی، انجام و مصوبات آن ارسال شود. لازم است تدابیر لازم برای ایمنی و امنیت گردشگران خارجی که پیک دوم سفرهای آن‌ها از مهرماه آغاز خواهد شد، مدنظر قرار گرفته شود.  

معاون گردشگری با این یادآوری که همواره و از دیرباز با نزدیک شدن به آغاز سال تحصیلی با پیک سفرهای تابستانی روبه‌رو خواهیم بود، گفت: پیش‌بینی می‌شود زائرانی که از استان خراسان رضوی خارج می‌شوند در استان‌های گلستان، مازندران و سایر استان‌ها ماندگار شوند و تراکم جمعیت به استان‌های شمالی منتقل شود. از این‌رو از دستگاه‌های خدمات سفر استانی تقاضا دارم تمهیدی جدی برای مدیریت سوانح جاده‌ای داشته باشند.  

انتهای پیام


منبع: https://www.isna.ir/news/1402062012839/%D9%BE%DB%8C%D8%B4-%D8%A8%DB%8C%D9%86%DB%8C-%D9%87%D8%A7%DB%8C%DB%8C-%D8%AF%D8%B1%D8%A8%D8%A7%D8%B1%D9%87-%D8%B3%D9%81%D8%B1%D9%87%D8%A7%DB%8C-%D8%B4%D9%87%D8%B1%DB%8C%D9%88%D8%B1-%D9%88-%D9%85%D9%87%D8%B1

او ادامه داد: با وجود اینکه ستاد اجرایی خدمات سفر استان خراسان رضوی برای ۷۰۰هزار نفر – شب اقامت تدارک دیده است، اما لحاظ کردن دیگر تدابیر  می‌تواند در مدیریت سفرها مؤثر واقع شود.