پیشنهادهای فرهنگی ایران به قزاقستان

سفیر قزاقستان در ایران افزود: پنجمین دوره بازی‌های جهانی کوچ نشین‌ها را به‌زودی برگزار می‌کنیم و امیدوارم از وزارتخانه‌های ورزش و میراث‌فرهنگی هم نمایندگان ایران برای شرکت در این رویداد معرفی شوند. این همکاری‌ها برای نزدیک کردن دو ملت ضروری است.

او افزود: ما میراث مشترکی همچون فارابی بزرگ و جاده ابریشم داریم و فرهنگ و دین مشترک، سرمایه عظیم همکاری برای کشورهای ایران و قزاقستان است. خوشحالم که قزاقستان عضو کمیته بین الدولی حفاظت از میراث فرهنگی ناملموس است.

اونتالاپ اونالبایف ـ سفیر قزاقستان ـ هم در این دیدار گفت: ایران و قزاقستان، کشورهای دوست و همسایه در روابط بین‌المللی هستند. من تا کنون به شهرهای مختلفی از ایران سفر کرده‌ام.

او همچنین، تشکیل کمیته‌ای مشترک میان ایران و قزاقستان با هدف انجام فعالیت‌هایی با موضوع میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی، از جمله برگزاری نمایشگاه موزه‌ای از آثار تاریخی دو کشور پیشنهاد کرد.

معاون میراث فرهنگی در دیدار با سفیر قزاقستان در ایران، تشکیل کمیته‌ای مشترک میان ایران و قزاقستان برای فعالیت‌هایی از جمله برگزاری نمایشگاه موزه‌ای و هفته فرهنگی را پیشنهاد کرد.

معاون میراث‌فرهنگی یادآور شد: سال گذشته ۵۴ کاروانسرای ایرانی را ثبت جهانی کردیم. در حال حاضر ۲۷ اثر میراث ملموس و طبیعی ثبت شده جهانی و ۲۴ میراث ناملموس داریم.

به گزارش ایسنا، علی دارابی در این دیدار که چهارشنبه ۱۳ تیرماه در معاونت میراث فرهنگی برگزار شد، گفت: پیشینه تمدنی دو کشور ایران و قزاقستان مشخص است و حوزه تمدنی مشترک و ثبت آثار جهانی داشته‌اند که نمونه آن، پرونده نوروز است که ایران ثبت کرده و ۱۲ کشور دیگر از جمله قزاقستان در آن عضو هستند.

بخوان:  «دوشاب» چیست؟ - ایسنا

دارابی بیان کرد: امیدوارم شب فرهنگی ایران و قزاقستان را به‌زودی برگزار شود، تا معرف آداب، سنن، رسوم و فرهنگ دو کشور باشد. نسل جدید نیاز به آگاهی و شناخت بهتر از هویت و تمدن خود دارد.

انتهای پیام


منبع: https://www.isna.ir/news/1403041309138/%D9%BE%DB%8C%D8%B4%D9%86%D9%87%D8%A7%D8%AF%D9%87%D8%A7%DB%8C-%D9%81%D8%B1%D9%87%D9%86%DA%AF%DB%8C-%D8%A7%DB%8C%D8%B1%D8%A7%D9%86-%D8%A8%D9%87-%D9%82%D8%B2%D8%A7%D9%82%D8%B3%D8%AA%D8%A7%D9%86

او با اشاره به ۲۵ اکتبر، روز ملی قزاقستان گفت که در آستانه این روز می‌توانیم شب فرهنگی ایران و قزاقستان را برگزار کنیم.