کاخ سعدآباد آسیب‌شناسی و مرمت می‌شود

ذات‌الله نیکزاد ـ معاون پژوهشی پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری ـ نیز بیان کرد: امیدواریم به‌زودی با تشکیل جلسات و نشست‌های تخصصی مختلف چه در حوزه مرمت آثار تاریخی و تزئینات وابسته به معماری و چه در حوزه مرمت ابنیه تاریخی موزه‌های مجموعه سعدآباد، همکاری‌های مشترک صورت پذیرد.

به گزارش ایسنا بنا بر اعلام روابط‌عمومی سعدآباد، در نشستی که با حضور مدیران مجموعه و رؤسای موزه‌های سعدآباد و مصطفی ده‌پهلوان ـ رئیس پژوهشگاه میراث فرهنگی ـ برگزار شد، به بررسی و آسیب‌شناسی اولویت‌های مرمتی آثار موزه‌ای و بناهای تاریخی مجموعه سعدآباد پرداخته شد.

مدیر مجموعه سعدآباد نیز بیان کرد: تفاهم نامه‌ای با پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری و با هدف همکاری‌های مشترک در حوزه های مرمتی و همچنین استفاده از ظرفیت‌های دانشجویی به عنوان «میراث‌یار» برای افزایش بهره‌وری در اجرای این موارد بسته خواهد شد.

کاخ سعدآباد آسیب‌شناسی و مرمت می‌شود

پس از آن که رؤسای موزه‌های مجموعه سعدآباد، نظرات کارشناسی درباره مشکلات و مسائل مرمتی آثار موزه‌ای و بناهای موزه‌های مختلف را مطرح کردند، سیدحسین علوی ـ مدیر مجموعه فرهنگی تاریخی سعدآباد ـ پیشنهاد کرد با توجه به تعدد و تنوع آثار موزه‌ای که در سعدآباد وجود دارد، این مجموعه به صورت پایلوت مرمتی برای حضور دانشگاه‌ها و شرکت‌های دانش‌بنیان قرار گیرد.

انتهای پیام


منبع: https://www.isna.ir/news/1402052516088/%DA%A9%D8%A7%D8%AE-%D8%B3%D8%B9%D8%AF%D8%A2%D8%A8%D8%A7%D8%AF-%D8%A2%D8%B3%DB%8C%D8%A8-%D8%B4%D9%86%D8%A7%D8%B3%DB%8C-%D9%88-%D9%85%D8%B1%D9%85%D8%AA-%D9%85%DB%8C-%D8%B4%D9%88%D8%AFمدیر مجموعه تاریخی فرهنگی سعدآباد از تدوین سند راهبردی آسیب‌شناسی این مجموعه خبر داد که در همکاری با پژوهشگاه میراث فرهنگی اجرا خواهد شد.

او افزود: در حال حاضر اجرای سند راهبردی آسیب‌شناسی مجموعه در اولویت قرار دارد و می‌توان سعدآباد را برای حضور  استارت‌آپ‌ها به منظور بهبود ساختارهای مرمتی و چابک‌سازی فرآیندهای مدیریت نوین موزه‌داری،  به عنوان پایلوت در کل کشور در نظر گرفت.

بخوان:  اوضاع تایلند عادی می‌شود - ایسنا

در ادامه ده‌پهلوان ـ رییس پژوهشگاه میراث فرهنگی ـ ضمن اعلام موافقت برای همکاری‌ها و مشارکت‌های بیشتر با مجموعه سعدآباد در این حوزه، گفت: با توجه به کمبود کارشناسی که در سطح کشور در حوزه آسیب‌شناسی و مرمت آثار  تاریخی وجود دارد، بر آنیم تا از ظرفیت شرکت‌های دانش‌بنیان، مجامع و تشکل‌های مردم‌نهاد و داوطلبان دانشجویی به عنوان «میراث‌یار» استفاده کنیم.

او گفت: با در نظر گرفتن اینکه مجموعه سعدآباد، بزرگترین سایت موزه‌داری کشور، جزء اصلی‌ترین ویترین‌ها و درآمدزاترین موزه‌ها در کشور است، با تلاش همکاران مجموعه سند راهبردی آسیب‌شناسی مجموعه سعدآباد تدوین شده است که لزوم اجرای آن باید بیش از پیش مورد توجه قرار گیرد.