کدام مسابقه «مادر همه بازی‌های فوتبال» بود؟

ایران در بازی سوم نیز برابر ‌آلمان قرار گرفت و می‌دانست که با یک بُرد می‌تواند راهی مرحله بعد شود. تیم جلال طالبی در نیمه نخست برابر آلمان عملکرد خوبی داشت. با این حال قدرت آلمان در نیمه دوم به ایران دیکته شد و آن‌ها توانستند در این بازی دو بار دروازه‌ ایران را باز کنند. ایران از جام جهانی حذف شد ولی بازیکنان این تیم با افتخار به کشورشان بازگشتند، چرا که توانستند بهترین عملکرد را در جام جهانی داشته باشند.

پایان پیام/


به گزارش خبرنگار حوزه تاریخ خبرگزاری فارس، بازی ایران و آمریکا را زیاد درباره‌اش صحبت کرده‌اند اما هنوز تکراری نیست و به مناسبت‌های مختلف همچنان درباره‌اش می‌نویسند و یاد می‌کنند؛ از آن بازی بزرگ که کارشناسان فوتبال به آن لقب «مادر همه بازی‌های فوتبال» داده‌اند.

ایران به یک بُرد تاریخی دست پیدا کرد

ایران به عنوان آخرین تیم راهی جام‌جهانی ۹۸ شد

گزارش این بازی را به روایت کنفدراسیون فوتبال آسیا (AFC) بخوانید که در نوع خودش جالب است و نشان می‌دهد نه فقط ایرانی‌ها که فوتبال آسیا نیز به پیروزی ایران در آن بازی بزرگ افتخار می‌کند: «جام جهانی ۹۸ فرانسه را با مسائل زیادی به یاد می‌آوریم. زین‌الدین زیدان حضورش را در میان بزرگان تثبیت کرد. رونالدو در فینال دچار مشکل شد و اخراج دیوید بکام نیز تاثیر زیادی در بازی برابر آرژانتین داشت که این موضوع انتقادات زیادی از این بازیکن در کشورش را رقم زد. همان روزها جمهوری اسلامی ایران برابر آمریکا – برای اولین بار در یک مسابقه‌ای که اهمیت بسیار زیادی داشت – قرار گرفت. ایران که قبلاً فقط یک بار در جام جهانی سال ۱۹۷۸ آرژانتین شرکت کرده بود، ۲۰ سال صبر کرد تا دوباره در این رقابت‌ها حضور داشته باشد و آن‌ها به سختی توانستند جواز حضور در جام جهانی را به دست آورند.

بخوان:  رونق به «پترا» بازگشت - ایسنا

استیلی ایران را پیش انداخت

 تیم‌ ‌ملی فوتبال ایران بعد از دوم شدن در گروه خود، در پلی‌آف آسیا سه بر دو به ژاپن باخت تا یک بازی رفت و برگشت برابر استرالیا، تکلیف آخرین تیم حاضر در جام جهانی را مشخص کند. دیدار رفت ایران و استرالیا در ورزشگاه یکصد هزار نفری آزادی با نتیجه‌ تساوی یک بر یک به پایان رسید و در ادامه‌ در ملبورن دو تیم به تساوی دو بر دو رضایت دادند تا تیم‌ ‌ملی فوتبال ایران به عنوان آخرین تیم جواز حضور در جام جهانی را به دست آورد.

اگر چه نگرانی‌هایی درباره بازی بین ایران و آمریکا وجود داشت و آن به خاطر مسائل سیاسی بین دو کشور بود، ولی بازی هر چه که بود به خوبی به پایان رسید».

هزار تماشاگر در ورزشگاه ژرلاند، شهر لیون حاضر بودند تا این بازی را از نزدیک تماشا کنند. جایی که ابتدا این حمید استیلی بود که ایران را پنج ‌دقیقه قبل از پایان مسابقه در نیمه نخست با یک ضربه سر فوق‌العاده‌ از ۱۵ متری پیش انداخت. این بازیکن توانست سانتر زیبای جواد زرینچه را به گل تبدیل کند.

آمریکا در جام جهانی فرانسه، سومین حضور پیاپی خودش را در این رقابت‌ها تجربه می‌کرد. آن‌ها چهار سال قبل میزبان جام جهانی بودند و این برای اولین بار بود که ایران و آمریکا در جام جهانی برابر هم قرار می‌گرفتند. از این بازی به عنوان مادر تمام بازی‌ها یاد شد و یکی از سیاسی‌ترین بازی‌های تاریخ جام جهانی نیز لقب گرفت.

ایران و آمریکا در لیون فرانسه برابر هم به میدان رفتند. تیم‌های آلمان و یوگسلاوی نیز دیگر تیم‌های حاضر در گروه F جام جهانی بودند. آمریکا که در دوره قبل توانسته بود به دور دوم برسد و بازیکنان زیادی در اروپا داشت، برابر تیم‌ ‌ملی فوتبال ایران قرار گرفت… ایران در اولین بازی عملکرد قابل قبولی برابر یوگسلاوی داشت، ولی در آن بازی با یک گل شکست خورد. این در حالی بود که آمریکا در بازی نخست با دو گل به آلمان باخته بود.

بخوان:  خطری که ویلاسازی در مازندران دارد

در اواخر نیمه دوم بازیکنان ایران دروازه‌ کیسی کلر را باز کردند و در اواخر مسابقه برایان مک براید توانست یکی از گل‌های خورده را پاسخ دهد. گل او سه ‌دقیقه قبل از سوت پایان مسابقه زده شد تا حساسیت بازی به اوج خود برسد ولی ایران توانست برتری خودش را حفظ کند تا بتواند به این برد تاریخی دست پیدا کند.این مطلب را برای صفحه اول پیشنهاد کنید


منبع: https://farsnews.ir/news/14010907000242/%DA%A9%D8%AF%D8%A7%D9%85-%D9%85%D8%B3%D8%A7%D8%A8%D9%82%D9%87-%D9%85%D8%A7%D8%AF%D8%B1-%D9%87%D9%85%D9%87-%D8%A8%D8%A7%D8%B2%DB%8C%E2%80%8C%D9%87%D8%A7%DB%8C-%D9%81%D9%88%D8%AA%D8%A8%D8%A7%D9%84-%D8%A8%D9%88%D8%AF